Mutlu Olmaya Çalışmak Mutsuz Ediyor

Yakın zamanda Depression and Anxiety dergisinde yayınlanan bir araştırma mutlu olmak için yapılan toplumsal baskının yüksek seviyeli depresyona yol açabileceğini ortaya koydu.

Melbourne Üniversitesi Psikolojik Bilimler Okulundan Doç. Psikoloji Profesörü Brock Bastian şöyle söylüyor: “İçinde yaşadığımız kültür ve sosyal çevrenin depresyon düzeyimizi ve olumsuz olaylara nasıl tepki verediğimizi belirlemede önem taşıdığını gerçekten görmeye başlıyoruz.”

Depresyon, insanların pozitif ve negatif duygular arasındaki ilişkiyi daha yüksek olasılıkla anladığı Doğu ülkelerinden çok Amerika gibi batı ülkelerinde yaygındır. İnsanlar doğuda daha mutlu değillerdir ancak daha az karamsardırlar.

Bastian’a göre, depresyon bir salgın hastalıktır. “Eğer bazı kültürlerde diğerlerinden daha yaygınsa, bu kültürel faktörlerin bizi nasıl depresif hale getirdiğini anlamak için bireysel biyolojinin dışına bakmalıyız.”

Bastian ve diğer araştırmacılar tarafından yürütülen araştırma, mutluluğun sosyal beklentileri ve depresyon belirtileri arasındaki ilişkiyi inceledi. Bir insanın mutlu olmak için ne kadar baskı hissederse, o kadar çok depresif belirtiler yaşadığını ortaya koydu.

Bastian’ın bir başka çalışması mutlu olmak için sosyal baskı hisseden bireylerin aynı zamanda daha çok başarısızlık sonrası derin düşüncelere daldığını gösterdi. Geçmişteki başarısızlığı aşmak önemlidir çünkü çok derin düşünme depresyona sebep olabilir.

“Olumlu ve olumsuz duyguları farklı şekilde değerlendirmede bir değişim olmuştur.” diyor Bastian. “Pozitif duygulara daha çok değer veriyoruz. Negatif duyguları bize çok yaramayan şeyler olarak görüyoruz.”

İyi ki, algılarımızı mutlu olmaya çalışmaya daha az odaklamamız için değiştirebileceğimiz bir çok yol var.

Sosyal Etkilerin Farkında Ol

“Boğazlarımızdan aşağı ne kadar çok mutluluk bastırıldığını genellikle fark etmiyoruz. Her ne zaman bir reklam görseniz, mutlu insanlar görürsünüz. Reklamcılar ürünlerini negatif yüzlerle satmaz. Eğer daha fazla çalışır ve daha fazla kazanır ve satın alırsak, reklamlardaki insanlar kadar mutlu olacağımız mesajını verirler.” Bu etkileri bilerek, onlara verdiğimiz tepkiyi daha iyi kontrol edebiliriz.

Sosyal medyayı kullanırken, diğer insanların bütün hikayeyi sunmak yerine hayatlarının idealleştirilmiş bir fotoğrafını sunmaya daha eğilimli olduğunu hatırlamak da önemlidir. “Mutlu olmak için, bu değişmez baskıyla çevriliyiz ve diğer insanların mutluluğa ulaşmış olduğunu düşünürüz çünkü etrafımızda bunu görürüz fakat herkes negatif duygular deneyimler.”

Sohbeti Değiştir

Negatif durumların pozitif yönlerine odaklanmak mantıklı olabilir fakat bu aslında geri teper. Negatif olmanın daha güçlü ve güvenilir ilişkiler inşa etmek gibi birçok yararı vardır.

“İnsanlar olumsuz bilgi paylaşarak daha çok iletişim kurar.” diyor Bastian. “İnsanların arasında, pozitif bilgi paylaşımının yapamayacağı bir şekilde bağ kurar. Bu bağı daima pozitif bir yolla kurmaya çalışmayın. Özgün ve gerçekçi olun.” Tabii ki her zaman negatif olmak iyi değildir, ancak duygularınız hakkında dürüst olmak oldukça önemlidir.

Sana Meydan Okuyan Hedefler Peşinde Koş

Mutlu olmaya odaklanmak yerine, sana amaç duygusu veren hedefler koy. Bastian “Mutlu bir yaşam genellikle olumsuz olaylar içerir.” diyor. “Kendimize meydan okumamız; sıkça rahatsız edici ya da zor olan şeyler yapmamız gerekir. Sonucunda, mutluluğu hissederiz fakat sonuç sadece pozitif duygular değildir.”

Egzersiz yapmak gibi, bir hedefe ulaşmanın aşamaları zorluklar içerir. Fakat memnuniyet duygusuyla sonuçlanır.

Kaynak: Lifehacker

Aleyna Kaltalıoğlu

Selam! Adım Aleyna. Anime, yeraltı edebiyatı, friends, the big bang theory ve birçok film hayranıyım! Dost canlısıyım diyebilirim. Çeviri alanında kendimi geliştirmem için her türlü yardıma açığım!

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Fnur dedi ki:

    Mutluluk paylaştıkça çoğalır huzun paylaştıkça azalır ama bizler nedense ikinci kısma daha çok egilimliyiz. Sanırım korkuyoruz cok. Birine soylersek mutluluğumuzu elimizden alicak kaciriverecek zannediyoruz. Oysa yaniliyoruz cok.
    Güzel bir yazı olmuş tesekkurler..