Ebeveyn Rehberi

Koller Mittagsmahl auf dem Felde, Rudolf Koller, c. 1867/68

Çocuklarımız hemen hergün internete giriyorlar. Bazen, kendi ailelerinden, kendi arkadaşlarından daha çok, internette karşılaştıkları insanlarla konuşuyor, dışarıya çıkıp oyun oynamak yerine, bilgisayar oyunlarıyla uğraşıyorlar. Fakat internet, ne yazık ki pek temiz bir yer değil. Yararlı bilgiye de, zararlı bilgiye de ulaşmak internet sayesinde çok kolay.

Biz, blog dünyasında belki de bir İLK OLARAK çocuklarımızın güvenle sitemizi ziyaret edebilmelerinin garantisini veriyoruz.

Bu yazıda, sizin için, çocuklarımız için neler yaptığımızı ve yapacağımızı görebilirsiniz. Sorularınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Opereyşın nedir?

Web veya web dışı işe yarar hemen her konuda, seviyeli ve kaliteli içerik sunmaya çalışan, Türkçenin doğru kullanılması gerektiğine inanan, siyaset gibi kolay suistimal edilebilen konuların konuşulmadığı bir platform. Bu platformda, ziyaretçilerin rahatsız olmamaları birinci kuralımız. Yazılarımızdan, yorumlara, resimlerden, bağlantı verdiğimiz sitelere kadar, hep bu hassasiyeti gözetiyoruz.

Çocuğum bu sitede güvende mi?

Kesinlikle. Opereysin.com’un bütün içeriği, yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli kontrol altındadır. Yazılarımız, bu kuralları tamamen benimsemiş Yazar & Çizer Takımı tarafından yazılıyor. Sitemizde yayınlanan yazılarımızda yer alan resimler ve bağlantılar da, aynı ekip tarafından özenle seçiliyor.

Pek çok web sitesi, üyelerinin kontrolden geçmeden yorum atabilmelerine izin verir. Fakat kontrolünü kaybeden bazı üyeler, sıklıkla siteye uygun olmayan sözler kullanır ve bir süre de olsa sitede bu sözler yayınlanır.

Opereysin.com bu gerçeği göz önünde bulundurduğundan, yorumları her zaman moderasyona (yönetime) tâbi tutar. Gerekli gördüğü takdirde yorumları daha yayına girmeden düzenler veya siler. (Üyelik ve Kullanım Şartları Madde 3)

Bu sebeple, yorumlar da dahil olmak üzere sitemizde çocukları rahatsız edebilecek içerik bulunmaz.

Sitemize üye olan çocuklarımızın mail adresleri ve özel bilgileri, diğer üyelerle veya internetle paylaşılmaz. Çocuklarımızın güvenliği hususunda, dünya çapında en güvenilir çocuk sitelerinin uyguladığı koruma metodlarını benimsediğimiz için, site üzerinden diğer üyelerle direkt iletişim mümkün değildir. Bu sebeple, çocuklarımız sitemize üye olduklarında da, kontrolden geçmemiş bir içerikle asla karşılaşmazlar.

Çocuğumun internette güvenliği için neler yapabilirim?

Çocuklarımızın zararlı içerikten ve internetin olası zararlarından korunabilmeleri için aşağıdaki önlemleri tavsiye ediyoruz:

  1. Asla internette gerçek bilgilerinizi kullanmayın (İsim, yaş, yaşadığınız yer, telefon numaranız, okulunuz gibi).
  2. Şifrenizi aileniz dışında kimseye vermeyin. Böyle bir durumda şifrenizi öğrenen kişi, size zarar verebilecek hareketlerde bulunabilir.
  3. İnternette birisi kişisel bilgilerinizi ister veya sizi rahatsız edici bir şeyler söylerse, hemen ailenize bildirin.
  4. Gerçek isminizi asla anımsatmayacak bir kullanıcı adı seçin. Çocuklara yönelik olmayan sitelere dikkatle girin.

Bu kurallara uymanız halinde, internetten yarar sağlayacağınızı umuyoruz.

Opereyşın hangi kişisel bilgilerimi toplar?

Üyelik için istediklerimiz, bir mail adresi ve bir kullanıcı ismidir. Giriş yaptıktan sonra Tercihim! sayfanızda ülkenizi ve doğum tarihinizi; profil sayfanızda ise mail adresinizi, gerçek isminizi doldurabileceksiniz.

Gerçek isminiz ve mail adresiniz, ancak yüksek yetkili idareciler tarafından görüntülenebilecek. Şifrelerinizi ise yetkili olsun veya olmasın kimse göremeyecek.

Opereysin, hiç bir zaman size mail yollayarak şifrelerinizi veya başka kişisel bilgilerinizi istemeyecek.

Bu rehber çocuğumun bu sitede güzel vakit geçireceğini garanti ediyor mu?

Hayır. Opereysin.com, çocuklar tarafından anlaşılamayacak veya çocuklarınıza sıkıcı gelebilecek, daha yüksek eğitim düzeyi gerektiren yazılar içerebilir. Bu rehber, yalnızca çocuklarımızın bu web sitesinde kötü içerikle karşılaşmayacaklarını garanti altına alıyor.