Üyelik ve Kullanım Şartları

King Gustav III of Sweden and his Brothers, Alexander Roslin, 1771

Opereysin.com’a üye olsun veya olmasın, sitemizin bütün ziyaretçileri aşağıdaki kurallara uymayı peşinen kabul etmiş sayılmaktadır. Üye veya Ziyaretçilerimiz, bu yazıda Üye ismiyle, Opereysin.com sitesi ve idarecileri ise Opereysin.com, editörler gibi isimlerle anılmaktadırlar:

1- Opereysin.com, kaliteli ve seviyeli içerik sunmak amacıyla kurulmuştur. Yazılarda ve yorumlarda, toplumun herhangi bir kesimini rahatsız edebilecek herhangi bir içerikten özellikle sakınılmaktadır. Üyelerimiz, yorumlarında bu temel ve kesin kurala bağlı bulunmak durumundadırlar.

2- Bilgi alışverişini aşacak tartışma durumları da dahil olmak üzere, hafif veya ağır olsun her türlü hakaret, karşı taraf(lar)ı toplum karşısında küçük düşürebilecek alaylı ifadeler, müstehcen ifadeler kullanmak, ırkçılık, kişi ya da grupları tahrik edici, taciz amacı taşıyan ibareler kullanmak, Türk Ceza Kanunu’na ve TC Anayasasına aykırı ifadelerde bulunmak kesinlikle yasaktır.

3- Yalnızca üyeler, yazılara yorum yollayabilirler ve bu yorumlar moderasyona tabi tutulur. Moderasyon esnasında yorumlar aşağıdaki değişikliklere uğrayabilir:

  • Sakıncalı görülen bölümler çıkarılabilir
  • Sakıncalı görülen bölümler değiştirilebilir
  • Yorum yayınlanmayabilir

Yorum moderasyonunda Yazar-Çizer Takımı ve editörler takdir haklarını kullanırlar. (Madde 7 Hükümleri)

3.1- Üye, yorumlarında Yorumumu nasıl yazmalıyım? yazısında belirtilen kurallara uymalıdır. Bu kurallara, kasten uyulmaması üyeliğin iptaliyle sonuçlanabilir.

4- Üye, Opereysin.com’un onayı olmadan kendisi için birden fazla hesap açamaz. Aksi belirlendiğinde, açılan üyelik hesapları bildirimde bulunulmadan silinebilir.

5- Opereysin.com yazar, çizer ve editörleri; içeriği kontrol altında tutabilmek ve toplumun her kesimine ve her yaş grubuna uygun, kaliteli bir içerik sunmak için yoğun çaba sarf etmektedirler. Bununla birlikte, Opereysin.com’da yayınlanan yazıların, başka sitelere verilen bağlantıların ve bağlantı içeriklerinin doğruluğu, kesinliği, tutarlılığı garantili değildir. Bu bilgilerin kullanımından ve bağlantıların ziyaret edilmesinden doğacak sorumluluk üyeye aittir.

6- Kurallara uymayan üyelerle ilgili yaptırımlar aşağıda listelendiği gibidir:

  • Üyenin yorumu veya yorumları silinebilir. (Madde 3 hükümleri)
  • Üyenin hesabı, Opereysin.com’a yapmış olduğu katkılar korunarak iptal edilebilir.
  • Üyenin hesabı, Opereysin.com’a yapmış olduğu bütün katkılar ve tercihleri ile birlikte iptal edilebilir.
  • Üyenin hesabı dondurulabilir.
  • Üyenin, herhangi bir şekilde, başka bir üye ismini kullanarak üye olmak da dahil olmak üzere üye olması ve/veya Opereysin.com’u ziyaret edebilmesi engellenebilir.

7- Opereysin.com Üyelik ve Kullanım Şartları, Yazar-Çizer Takımı’na ve editörlere sitenin idaresinde geniş takdir hakkı sunmuştur. Bu hak, belirli kurallara bağlı bulunmakla birlikte, her kararın kendi durumuna göre özgün olarak değerlendirilmesi gerektiğinden, birbirine benzer görülebilecek olaylarda farklı tutumlarda bulunulabilir. Üye olası durumlarda, idarecilerin site düzeninin korunması amacıyla, herhangi bir önyargı veya artniyet taşımadan karar aldıklarını kabul etmelidir. Aksinin site yorumlarında veya bir başka yerde iddia edilmesi, konuşulması, tartışılması; bu kurala aykırıdır. Böyle bir durumun tek istisnası, Madde 8 Hükümleridir.

7.1- Editörler, verdikleri kararların sebeplerini açıklamak zorunda değildirler.

8- Üye, herhangi bir şekilde haksızlığa uğradığını veya yukarıdaki hükümlere uymayan bir tutumla karşılaştığını düşünürse, bunu opereysin[et]opereysin.com adresine bildirmelidir. Böyle bir durumda Opereysin.com idarecileri konuyu inceleyecek ve karar vereceklerdir. Kararın temyizi yoktur.

9- Üyelik hizmeti deneme aşamasındadır. Bu hizmet, hizmetin içerdiği özellikler ve kurallar değiştirilebilir, kaldırılabilir veya geliştirebilirler. Üyelik hizmeti geçici olarak dondurulabilir veya kaldırılabilir. Yeni üye alımı geçici veya kalıcı olarak durdurulabilir veya sınırlandırılabilir.

10- Bu Üyelik Koşulları zaman zaman değişikliklere uğrayabilir.