Apple’dan Obamalı oyuna geçiş yok

Apple’dan Obamalı oyuna geçiş yok

Apple'dan Obamalı oyuna geçiş yokİçinde su bulunan, üzerindeki düğmelere bastığınızda suyun içindeki cisimleri hareket ettirebildiğiniz ve bu cisimleri istenen yerde tutmaya çalıştığınız oyuncakları hatırlıyor musunuz? Evet, uzun bir tanım oldu, ancak muhtemelen aklınızda tarif etmek istediğimiz oyuncaklar canlandı.

“Nereden çıktı şimdi bu?” demeyin. Evet bugünlerde biraz nostaljik yazılar yazdığımızın farkındayız, ancak “Neydi o günler…” edebiyatının ötesinde bir şeyden bahsedeceğiz.

iPhone çılgınlığından faydalanmak isteyen Playtoniq firması, Aqua Hoops, Aqua Pitch ve Aqua Punt adını verdiği, yukarıda bahsettiğimiz oyuncakların yaptığını yapan oyunlar hazırlamış ve iPhone App Store’da 99 cent gibi bir fiyattan satışa sunmuş.

Şimdilik basketbol, futbol ve voleybol çeşitleri bulunan oyuna, yeni çeşitler de “çok yakında” eklenecekmiş.

Bu uygulamayı tanıtmamızın asıl sebebi şu: Firma, Obama’nın başını top yerine koyduğu benzer bir çeşidi de satışa sunmaya çalışmış, ancak Apple bu uygulamayı reddetmiş.

Firma yetkilileri bunun sebebini bilemediklerini söylüyor, hani lafı “Apple Başkan’ı savunuyor” demeye getiriyorlar. Ancak internette, engellemenin sebebinin, telif hakkı ihlali olabileceği söyleniyor. “Gizli Servis oyunu indirenleri incelemeye alırdı” diye haberi espri konusu yapanlar da var.

Oyunların neye benzediğini görmek isterseniz, videolarına firmanın web sayfasından ulaşabilirsiniz.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. lowman dedi ki:

    Of Allah’ım of 🙂 Halkaları çubuğa geçirmeli olanı vardır ki, en zorudur.