ISS’deki astronotlar için 1 gün sanki 15 gün

ISS’deki astronotlar için 1 gün sanki 15 gün

ISS yani International Space Station yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘daki astronot ve kosmonotların her gün 15 gün doğuşu ve 15 de gün batımına şahit olduğunu biliyor muydunuz?

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya‘nın etrafında, 354 km yukarıda yörüngede saatte yaklaşık 27.700 km hızla dönüyör. Gezegenimizi tam tur dolaşması 92 dakika kadar sürüyor. Bu yüzden istasyonda bulunan astronotlar her 45 dakikada bir gün doğuşu ya da bir gün batımı görürler. 24 saat içinde toplam 15-16‘şar kere bunu yaşıyorlar.

Uzayda gün batımı; Dünyamızın ince atmosfer tabakalarını, göz alıcı detaylarıyla görülebilmek için mükemmel bir an. İlk tabaka Dünya’nın geceyi geçiren karanlık kısmını gösteriyor. Onun üstündeki turuncu ve sarı, neredeyse bütün bulutların bulunduğu Troposfer tabakası oluyor. Sonra bulutların üstündeki pembe beyaz bölge, açık mavi bir kuşağa dönüyor ve nihayet uçakların uçtuğu Stratosferi oluşturuyor. Stratosferden yukarıda ise koyu mavi bir kuşak dış uzayın soğuk ve karanlık vakumuna doğru yavaş yavaş kayboluyor.

ISS'deki astronotlar için 1 gün sanki 15 gün

 • Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörünge üzerinde yapımı 1998‘de başladı. eski başkan Bush‘un kararı 2011’in sonlarında bitirilmesi yönündeydi. Ancak Obama yönetiminin 1 Şubat 2010’da duyurduğu yemi bütçeye göre 2020 yılına kadar çalışmaya devam etmesi istendi. 21 Eylül 2010’da yapılan bir video-konferansta Rus ve Japon hükumetlerinin buna sıcak baktığı ifade edildi.
 • 31 Ekim 2000 tarihinde gönderilen, astronot ve kozmonotlardan oluşan Expedition 1 (Keşif 1) ekibinden beri 10 yıldan biraz uzun bir süredir kesintisiz, insan varlığı mevcut.
 • İstasyon dünyadan çıplak gözle görülebiliyor. 1998’de ISS’in yörüngesi ekvatora 51.65° olarak ayarlandı. En kuzeyde Londra‘nın enlemiyle en güneyde Falkland Adaları‘nın enlemi arasında seyrediyor.
 • ISS’ten, Dünya’dan görülenden daha fazla sayıda yıldız kayması görülür. Bunun bir numaralı sebebi daha geniş bir görüş alanına sahip olunmasıdır.
 • Uluslararası Uzay İstasyonu’nun saati, görecelilik etkilerinden dolayı bir dünya saatinden %0.0000000014 daha yavaş ilerliyor. 2014 yılında, istasyon uzaya gönderilen en hassas saati karşılamayı bekliyor. Bir sezyum saatini…
 • Uzaydaki yerçekimsizlik sebebiyle toz yere inmiyor ve bu yüzden istasyondaki astronotlar günde yaklaşık 100 kere aksırıyorlar!
 • Bu istasyonda yaşamanın kötü yanlarından biri de havalandırmasının iyi olmaması. Aslında havalandırma hiç yok. Yalnızca havayı temizlemeye çalışan filtreler var. Ama oraya giden astronotların rapor ettiği ilk şey genellikle, istasyona bağlanıp hava kilidini açınca karşılaştıkları kötü koku. 🙂
 • Nisan 2001’de Dennis Tito ilk uzay turisti oldu. 22 milyon $ ödeyerek ISS’de 8 gün kaldı.
 • Tek seferde en uzun süre kalma rekoru 438 gün, 17 saat, 58 dakika ve 16 saniye ile kozmonot Valeri Poliakov’a ait.
 • Uzay İstasyonu’nun göreceli hızı sebebiyle her gün doğuş ve batımı sadece birkaç saniye sürüyor.
 • Bu yazı Today I Found Out‘taki Astronauts on the International Space Station See Around 15 Sunrises & Sunsets Every Day isimli yazıdan tercüme edilmiştir.

  İsmail Sarbay

  Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

  Sevebilirsin...

  3 Yanıt

  1. alican dedi ki:

   Uzayla ilgili yazılar hoşuma gidiyor. ayrıca sayfalarınızda aile bireyleri olarak korkmadan dolaşabiliyoruz.
   Teşekkür ederiz

  2. opereysin dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz.

  3. cemre89 dedi ki:

   Bilim adamları geçmişten günümüze kadar yaşayan insanların seslerinin iyonosfer katında kayıt altında oldugunu ileri sürmüşlerdi. Belki de o sesleri ayrıştırıcı bir alet yapmışlardır haberimiz yoktur.