SEO olmadan başarılı olmanın 10 yolu

SEO (arama motoru optimizasyonu) kısaltmasını o kadar önemsiyoruz ki, sanki o olmadan hiç bir web sitesi başarılı olamaz, sitesini optimize etmeyenler diğerleriyle yarışamaz zannediyoruz. Tadeusz Szewczyk, bu konuya yeni bir bakış açısı getiriyor ve ilginç bir iddia ortaya atıyor: SEO optimizasyonu günümüzde çok da işe yaramıyor!

Szewczyk, arama motoru optimizasyonu yapmadan web’te başarılı olmanın 10 yolunu aşağıdaki gibi listelemiş:

1- Hedef kitlenizi belirleyin

Binlerce blog var ve çoğu da benzer konularla ilgileniyor. Sİz farklı olmayı deneyin. Daha önce el atılmamış bir konu seçin ve ona yoğunlaşın. Bunu yaparken sakın klasik SEO çalışmalarında olduğu gibi en çok arama yapılan kelimeleri bulmakla uğraşmayın. Yani yöneleceğiniz alanı, kullanıcıların en çok ilgi duyacakları alan olarak belirlemeyin. Farklı açılar yakalayın.

2- WordPress kullanın

WordPress, blog olarak kullanılabileceği gibi, minik bir CMS olarak da kullanılabilir. WordPress’in sayfa optimizasyonu da gayet iyidir üstelik. XML’ler oluşturup Google’a sunmanızı da gerektirmez çünkü WordPress yazılımı, her yeni yazınızda Google Blog Search servisini ping’ler. Böylece bir kaç saat içinde içeriğiniz Google tarafından tanınır.

3- Kaliteli bir tasarım üretin ve CSS galerilerine yollayın

Klasik SEO, bağlantı almak ve vermek üzerine kurulu kısır bir döngüdür. Bu sebeple tasarımdan ödün verilir ve bağlantılar için daha çok yer ayırılır. Fakat günümüzün ziyaretçileri, tasarımı daha güzel bir blogu, SEO’su daha iyi bir siteye tercih ederler. Yalnızca tasarımı sebebiyle siteleri arkadaşlarına tavsiye ederler.

4- Geri izlemeye (trackback) izin verin ve dofollow kullanın

Bloglar, birbirleriyle bağlantı kurarak büyürler. Blogların birbirlerine bağlanmalarının en kolay yolu da hiç şüphesiz geri izleme özelliğidir. WordPress için DoFollow pluginini kullanarak geri izlemelerin spam muamelesi görmelerini engelleyebilirsiniz.

5- Sosyalleşin, yorumlayın ve diğer bloglara bağlantılar verin

Yazılarınızda diğer bloglara bağlantılar verin, onlardan sıklıkla bahsedin. Yine başkalarının bloglarına yorumlar atmanız da tanınmanıza yardımcı olabilir.

6- Sitenizde sosyal medyaya yer verin (Kendiniz de kullanın)

Del.icio.us veya Stumble Upon gibi sosyal imleme sitelerine giden butonlar kullanın. Digg ve Reddit gibi sitelere içeriğinizi gönderirken dikkatli olun: Kısa bir süre için de olsa yoğun bir ziyaretçi akışı sağlarlar ve bazı durumlarda bu kadar ziyaretçiyi siteniz kaldırmayabilir.

7- İçeriğinizi kendiniz üretin, yeni bir şeyler bulun, kendinizi tanıtın

Hakim olduğunuz konulara yoğunlaşın. Diğer web sitelerinden yazılar almak veya onlara bağlantılar vermek yerine kendi içeriğinizi kendiniz üretin. Başkaları tarafından söylenmemiş sözleri söyleyin. Kendinizi sürekli geliştirin.

Dünün flash haberi, bugün önemsizdir.

8- Bildiklerinizi veya öğrendiklerinizi listeleyin ve yayınlayın

Bir konuda hemen her şey yazılmışsa, bunları kategorilere ayırın ve listeleyin. “En…” başlıklı listeler, “200 WordPress plugini” benzeri başlıklar taşıyan listelerden daha kullanışlılardır. “10 gerekli WordPress Plugin’i” tarzı başlıklar her zaman tutar.

9- Alanınıza giren diğer sitelere de yazılar yazın

Sadece kendi blogunuzda veya sitenizde yazmayın. İlgilendiğiniz konularla uğraşan diğer sitelere de yazılar yazın.

10- En azından 2 günde bir yazı yazın

Sürekli bir okuyucu kitlesi oluşturmak için sıklıkla yazın. Sitenizi ayda bir ziyaret edenler, muhtemelen bir süre sonra adını unutacaklardır. Her gün yazı yazmayabilirsiniz ama haftada en az 3 kere yazmanız iyi olur.

Sizin de fark ettiğiniz gibi, pek çoğu yeni fikirler değiller ve muhtemelen çoğunu halihazırda uyguluyorsunuz.

Bu yazı onReact.com yazarı Tadeusz Szewczyk’nin 10 Steps to Success on the ’Net Without SEO yazısından tercüme edilmiştir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

3 Yanıt

 1. mustafa dedi ki:

  bu seo olayı reklâmın pazarlamadaki yeri gibi. malında iş yoksa, en süper reklâmı sen yapsan da bir yerde patlayacaktır. malında iş varsa er geç insanlar seni bulur. ikisini güzel dengelemek tabiî ki en doğrusu. sitenizi geliştirmek için aklınıza bir şey gelmediği zaman, kendinizi gece gündüz bir fazla hit için uğraşıyor buluyorsanız bilin ki yanlış yoldasınız. gerçekten hârika bir siteye dikkât çekmekte güçlük çekiyorsanız iki kere düşünün, ya seo işini iyi kıvıramadınız, ya da site gerçekten hârika değil:)

 2. Turgut Demir dedi ki:

  Artık Seo olmadan başarılı olmak neredeyse bir çok web sitesiiçin imkansız hale geldi..

  Örneğin sizin sohbet siteniz var ve bu sitenizin Google da sohbet ve chat kelimeleri yazıldığında ilk sayfada hatta daha iddialı olanlar için 1. sıarda gözükmesini istersiniz ama işte bu sanıldığı kadar ne yazık ki hiç kolay değil..

  Ayrıca bilgiler için çok teşekkürler..Çok faydalı bilgiler…

  İşin özü sözü şudur yani..

  Sayfanızı sevin.sevdirin ve de Güncel Tutun…

  Teşekkürler…

 1. 4 Ağustos 2007

  SEO olmadan başarılı olmanın 10 yolu…

  Herkes bir SEO muhabbetidir tutturmuş gidiyor. Peki SEO olmadan internette başarılı olunamaz mı? Olunabilirmiş….