Feed’i Google Gadget’a dönüştürmek

Desteklenen bir feed’i (Atom 0.3-1.0 veya RSS 0.91, 0.92, 1.0 veya 2.0) Google Gadget’a dönüştürmek çok kolay ve bir kaç adımda gerçekleştirilebiliyor.

  1. Google Kişiselleştirilmiş Anasayfası (iGoogle)‘nda giriş yaptığınızdan emin olun.
  2. Sayfanın tepesinde, arama bölümünün solunda bulunan add by URL bağlantısına tıklayın.
  3. Çıkan kutuda feed’n adresini girin ve Add‘e tıklayın.

Hepsi bu. Kişiselleştirilmiş ana sayfanıza geri döndüğünüzde yeni bir widget halinde eklediğiniz feed’i bulabilirsiniz. Varsayılan olarak 3 nesne görünecektir. Sağ üst köşedeki oka tıklayarak edit settings bölümüne girerseniz, bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Tahmin ediyorum ki, okuyucuların asıl bilmek istedikleri feed’lerini Google Gadget content directory‘de nasıl görüntüleyecekleridir. Bunun için izleyeceğimiz adımlar da oldukça basit fakat sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Google, bir feed’i bu dizine eklemek için birçok kullanıcının aynı feed’i listesine eklemesini bekliyor. Tam olarak sayısını açıklamıyorlar ama arama sonuçlarına girebilmek için sanırım bir düzine kadar kişinin aynı işlemi uygulaması gerekiyor. Gadget’ınızın dizinde yer alması içinse 30-50 arası kişinin aynı işlemi yapması gerekebilir.

Google’la ilgili kafası karışık olanları yadırgayamıyorum açıkcası. Pek çok konuyu belirsiz bırakıyorlar. Bu yazıdaki bilgileri elde etmek için Google’ın 5 ayrı dökümanını karıştırdım. Gadget Geliştiricileri Dökümantasyonu‘nda daha fazla bilgi bulabilirsiniz ama, bütün dökümanları okusanız bile, hala bir şeyler belirsiz kalacak emin olun.

Bu yazı I’m Mike’ın How to turn your feed into a Google Gadget yazısından tercümedir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.