Ceviz’de cuntanın ayak sesleri

İnternet dünyası enteresan bir gelişmeyle sarsıldı: Ceviz.net önceki gün itibariyle kapandı. Sitenin ne zaman açılacağı belirsizken, Ceviz.net üyelerinden biri sitemizde yayınlanmak üzere bir mail yollamış. Ceviz’deki gelişmelerin detayını buradan okuyabilirsiniz:

Ceviz’in eski bir üyesiyim. En azından şimdi yazacaklarımı yazmayı hak edecek kadar eskiyim. Bildiğiniz gibi Ceviz Forum, Öcal Net’in kapanmasından sonra popüler olmuş elit bir bilişim forumu.

Dün Ceviz Forum’un en tartışılan konularından birisine uzunca bir cevap döşendim. Bitirince baştan aşağı bir kere daha okudum. Tam istediğim gibi olmuş deyip keyifle “Hızlı Gönder” düğmesine bastım ki.. Karşıma piyangodan Directnic çıktı! Bir müddet “Yanlış nerede?” diye aradıktan sonra domainin parka çekildiği gerçeğini farkettim.

Ceviz’in şu anda kapalı olmasına neden olduğu düşünülen tartışmanın dökümüne şu adresten ulaşılabiliyor: http://www.samorpheus.com/?p=49 (Bugün itibariyle şurada bir açıklama yapılarak sayfa silinmiş.)

Hiçbir zaman Ceviz nereden ne kazanır, nereye harcar merak etmemiş bir üye olarak tartışmanın hepsini okudum ve kendi adıma çok ibret aldım.

Forum’da uzunca bir zamandır gönüllü bir yönetici kadrosu olduğunu biliyordum. Tam olarak kaç kişi olduğunu bilmiyorum ama, birilerinin hep daha özel olduğunu ister istemez farkediyordum. Özgürlüklerimi kısıtlamadığı sürece otoritelerle problem yaşayan bir insan değilim, şimdiye kadar da Ceviz yöneticilerini hiç haksız görmedim. Ara sıra yaptıkları yanlışları da normal karşıladım. Sonuçta gönüllü emek veren insanlardan ne bekleyebilirsiniz? Tabi gerçekten gönüllüyseler…

Yazılanları okudukça bu konuda kafalarının biraz karışık olduğunu görüyorum. “darbe yapmış değiliz” demeye ihtiyaç duyduklarına göre ortada bir cunta oluşumu var ve kralı indirmek istiyorlar. Fakat biliyorsunuz ki cuntalar bile kamuoyu vicdanında aklanmak isterler, bu yüzden de haklı sebepler uydurmaya çalışırlar. Burada da bir “herkesin sitesi” olayıdır gidiyor. Özüne baktığınızda ise hakkı aranan 5-10 kişiyle karşılaşıyorsunuz.

Yazdıklarına bakılırsa cunta, sitenin içeriğinin sanki hepsini kendilerinin oluşturduğunu düşünüyor ve “Ey Şahin site seninse içerik de bizim” diyorlar. Yer yer “halk için” olan şeyler, kırılma noktalarında “Hani bizim emeğimizin karşılığı?” şeklinde kişisel çıkarlara dönüşüyor.

Eski bir üye olarak açıkça söylemeliyim ki o forumda boş konuşmayıp 1000’ye yakın mesaj yazmış, içerikte büyük payı olan bir sürü insan var ve eğer içerik hakkı ödenmeye kalkılırsa, hak isteyenler bile borçlu çıkabilir.

Eğer forum para kazanıyorsa, yöneticiler maaş almalı mı diye sorulabilir. Tartışmanın bir yerinde Turker bu konuyu dile getiriyor ki cunta’dan en haklı bulduğum çıkış bu oldu. Yani bence “Neden olmasın?”… Şahin’in yerinde olsam emeği geçenlere karşılığını öder, Forum’da çatlak ses çıkarsa da, “Bu paraya yapacak varsa gelsin yapsın” derdim. Şahin’i, bugün ayaklanan cunta ile zamanında ayakları yere basan bir anlaşma yapmadığı için kusurlu buluyorum. Sonuçta emek emektir ve karşılığı da ücrettir.

Ama bugün isyan noktasına gelen bu rahatsız “genç subaylar” ı da üzgünüm haklı bulamıyorum. Ben forum’un “genç siviller” indenim. Ve cuntanın yaptığı darbeden son derece rahatsızım. “herkesin forumu”, “tüm üyelerin hakları” diyerek benim adıma konuşup kendi çıkarlarını kovalamalarından hiç hoşlanmadım. “genç subaylar” gibi “genç siviller” in de rahatsız olabileceğini düşünmüş olmalarını umardım.

Tartışmanın dökümünün yayınlandığı, yukarıda link verdiğim blogda çok beğendiğim bir yorum var, diyor ki “Bal tuttunuz parmağınızı yaladınız, çanak sizin değil bunu unutmuşsunuz”. Bence durumun en kısa özeti budur.

Evet siteye çok emek vermiş olabilirsiniz. Evet site üzerinde çok hakkınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Şahin’le ortak olduğunuza ne ara kanaat getirdiniz? Üstelik “Parası neyse verelim, siteyi bırak” gibi bir dışlama durumunuz bile var. Kimi nereden kovuyorsunuz? Esas Şahin size “Emeğinizin karşılığı neyse vereyim, bırakın gidin” deme hakkına sahip bence.

Hatta bir yerde “ceviz.net domaini beş para etmez” diyecek kadar bile şaşıranlarınız var. Doğrusu hepinizi birden aynı kefede yargılamak istemem. Henüz kendi içinizde ağız birliği sağlamış değilsiniz. Ama o domainin, gücünüzün yetmeyeceği kadar çok edeceğini kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

Tamam, bu olayda Şahin sütten çıkmış ak kaşık değil. 8’de 3 gibi kusurlu bulunabilir. Ama şimdiye kadar bir çok konuda haklı bulduğum bu yönetici grubunun, tehditler savuran bir çete görünümü vermesini daha fazla yadırgadığımı açıkça söylemeliyim. Kalabalığın gücü tek kişiye yetebilir ve kamuoyu vicdanında kendinizi aklayabilirsiniz. Tıpkı Öcal’dan Ceviz’e geçerken Öcal’ı yerdiğiniz gibi, Ceviz’i yererek bir başka yere geçebilirsiniz. Ama benim gözümde asla haklı olmayacaksınız.

Öcal’da da, Ceviz‘de de, Zoque‘de de ve Mutasyon‘da da özellikle c++ ve c# konularında çok şeyler okumuş, yazmış, paylaşmış ve hiçbir zaman kim yönetmiş, kim para kazanmış diye merak etmemiş son derece sivil bir üye olarak, her zaman bu kavgalardan en çok sivillerin zarar gördüğünü bilmenizi isterim. Öcal’ın arkasından Öcal’ı yermediğim gibi, Ceviz’in arkasından da Ceviz’i yermem. Bugün işte bu yüzden “Bizim hakkımız ne olacak?” diyenlerden birisi değilim.

Çünkü forumlardan çıkar sağlamayı hiç ummadım.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

48 Yanıt

 1. hmustak dedi ki:

  Herkez kadar biz de rahatsız olduk bu “genç subaylar” dan, şüpheniz olmasın.

 2. Ansugo dedi ki:

  Olaylarin onunu, arkadasini, arka planda donenleri, 5 senelik yorumlari, 5 senelik tartismalari bilmeden; distan gorunen ya da uc mesaja bakara yapilan yorumlarin bundan daha iyi olmasi beklenemezdi.

  Eger bir gazetecivari yorumlar yazip bazi seyleri elestirecekseniz once oalylarin taraflari ile irtibata gecip bilgi toplamaniz ve ona gore yorum yazmaniz gerekir.

  Yazida gecen yorum uc tane mesaj okuyarak yapilmis oldukca yavan bir yorumdur.

  Ilgili aciklamalar zaman icinde gelir. O sebeple simdiden gereksiz yorumlardan kacinilmasi gerekir.

 3. xxx dedi ki:

  ayrıntılar için

  Bağlantı silindi.

 4. etna5555 dedi ki:

  Enteresan bir yazı olmuş. Açıkcası ceviz.net hakkında yorum yapacak kadar çok şey bilmiyorum. Fakat başka birşeye değinmek istiyorum. İnternetin ne kadar korkunç büyüdüğünün farkında mıyız gerçekten. Son zamanlarda web masterların yazdıkları gerçekten dikkat çekici. Artık internet bir akım olmaktan çıktı. Hatta internet diye bir ülke de yok bunu da geçti. Artık her site başlı başına bir ülke… Baksanıza darbe bile söz konusu…

 5. Xor dedi ki:

  zoque’de bir arkadaş site yöneticilerin silinen konuşmalari bulmuş..buyrun :

  Bağlantı silindi.

 6. Murat dedi ki:

  Ceviz.Neti uzun zamandan ilk zamanlarından beri takip ediyorum yazıyorum arada çıkıyorum tekrar üye oluyorum vs.. yıllar geçti.
  Yukarıdaki yazı çok doğru ve haklı bir yazı..Ceviz netteki kullanıcıların bazılarının (özel) olduğunu bende biliyorum ve buna şahidim.
  Bazılarının da misal ANSUGO gibi darbeci generaller misali astığım astık bir tarzı olduğunuda her kullanıcısı bilir farketmiştir defalarca benzer olaylar yaşanmış birileri düşüncelerinden ötürü tekmeyi haketmiştir.
  Ceviz.Net’teki üyelerin bir çoğunu tanımam sahibi kimdir bilmem ama şahinin sanıyordum gerçi beni en çok şaşırtan ANSUGO oluyordu astığım astık davranan bu şahsıda siteye ortak sanıyordum zira böyle davranışlarıyla bunları yapabiliyorsa şahine ortak galiba dedirtiyordu.
  Yıllardan beri sorumu sorar cevabım varsa yazar bir kullanıcıyım yani siteye şu kadar emek verdim şu kadar para isterim demek nasıl birşey anlıyamıyorum. Ve bence afedersiniz ama bu arsızlık başka birşey değil.
  Ceviz.Nete şu an giremiyorum bu tam bir saçmalık hiç bir şey bu saygısızlığın sebebi olamaz.Orada buluşan o kadar insanı dışladınız dışarıda bıraktınız kapıda kaldılar sizlerde bunu şu sebebten yaptık diyorsunuz bu tam anlamıyla o kadar insana yapılmış saygısızlık.
  Site sahibine gelince elbette sitenin sahibiyim diyecektir bunda anormallikmi var!?
  Şahinse eğer sahibi onundur zaten onun bir baskısı olduğuna da şahit olmadım şimdiye kadar.
  Ve son olarak eğer böyle bir darbe yapılmışsa yada bir hak iddiası varsa bu işte görünürde olmasa bile öyle yada böyle ANSUGO’nun parmağı vardır! Ve bence bu işide o ve türker vs.. yapmıştır.
  Bende bu olayda çok ders çıkardım…
  Beğenmiyorsan çekip gidersin. Bizde isteyelim payımızı hı?
  Kime kaçpara düşer acaba!
  Ayrıca zoque’yide yıllardan beri biliyorum oradada bir kitle var peki zoqueciler haydi kalkın isyana sizde hakkınızı isteyin vermesseler ..
  Ayıp değilmi ya?
  Ayıp!

 7. HunTER dedi ki:

  Kol kırılır yen ıcınde kalır.

  Bırılerı buna ınanmıyor olsa gerek kı ozel alanda paylastıgımız gorusler ortalıga sacılmıs.. Beraberınde bazı cevaplar vermeyı de zorunlu hale getırıyor bu..

  Oncelıkle yonetıcılerden ve hatta bu olayın gobegındekı ısımlerden bırı olmama ragmen ben de herseyı tum ayrıntılarıyla bılıyor degılım.. Mısal Cevız.Net neden kapandı sorusunun

  bır cevabı yok cunku Cevız.Net’ı kapatan bız degılız.. Ama bız herseye en basından baslıyalım..

  Soru: Bu tatsızlıgın kaynagı ne?
  Her sey Sahın’ın Cevız.Net kasasından para almasıyla basladı dıyebılırız.. Ilkınde bır rahatsızlık oldu ancak onemsemedık.. Ikıncısı bardagı tasıran son damlaydı..

  Soru: Sıte adamın.. Sıze ne alır almaz!
  Hayır.. Anlasmamızda bu yoktu.. Bızler Cevız’de kazanılan Cevız’de kalır dıye dusunuyorduk. Bırıken para Cevız ıcın kullanılacaktı.. Sahın bu buyuyu bozdu.

  Soru: Sız de cok safmıssınız.. Hıc oyle sey olur mu?
  Dusununce hak vermemek elde degıl. Yıne de hersey karsılıklı guven ve ıyınıyet cercevesınde gerceklestıdıgı ıcın acıkcası bır gun bunun olabılecegı aklımızın ucundan dahı gecmıyordu..

  Soru: Hersey ragmen haksızssınız.. Domaın Sahın’e aıt olduguna gore sıze dusen cekıp gıtmek!
  Bız de aksını ıdda etmıyoruz zaten. Amacımız Cevız.Net’ı ele gecırmek falan da degıl.. Hos buna gerek de yok cunku Cevız.Net zaten bızım elımızde.. Ancak bır kopyasını cıkartıp bunu oldugu gıbı sahıne ıade edıcez.. Lakın o bızı beklemeden fısı cektı..

  Soru: Neden?
  Bu soruya kendısıne sormak gerek.. Ancak benım tahmınım aleyhıne yukselen tepkıyı frenlemektı sanırım.. Eger Cevız.Net acık kalsaydı ısyan dalga dalga yukselıp sonucta Sahın’ı daha da koseye sıkıstırabılırdı..

  Soru: Onu demıyorum.. Neden bır kopyasını cıkartıyorsunuz?
  Bu ıcerıgın uretıcılerı bızlerız.. Evet ceketı alıp cıkmak kulaga cok asılce gelıyor ancak asalet gunumuzde gecerlı akce degıl..

  Soru: Sorun para dıyorsunuz yanı?
  Tam olarak oyle denemez.. Yenı bır hareket baslatmak kolay ıs degıl.. Icerık dedıgın de bır gecede olusturulmuyor.. Cevız.Net’den alacaklarımız ıyı bır baslangıc yapabılmek ıcın gereklı.. Ancak son tahlılde tum bunlar sızlerın ıyılıgı ıcın..

  Soru: Madem bızı bu denlı onemsıyorsunuz bu ısyanda neyın nesı? Kımı kandırıyorsunuz sız?
  Kımseyı.. Ancak Sahın’ın ortaya koydugu tek adam vızyonuyla artık Cevız.Net catısı altında bırsey yapmak mumkun degıl.. Aslında ortada paradan cok yonetım seklıyle ılgılı bır sorun var.. Ve bız bu yapının fazla uzun omurlu olmayacagını dusunuyoruz.. Dolayısıyla bızım yapmaya calıstıgımız sey duvara toslamadan once yoldan cekılmek..

  Soru: Yınede dort gundur sıteye ulasılamıyor.. Bu dupeduz sorumsuzluk!
  Katılıyorum.. Ve bunu aynen Sahın’e ıletıyorum..

  Soru: Sonuc ne.. Ne zaman acıyorsunuz Cevız.Net’ı?
  Bu soruya bır cevap veremıyorum.. Ancak yenı olusum ıcın calısmalarımız suruyor.. Acıkcası bızım gonlumuzden gecen Cevız.Net’ın eskı adı ve ıcerıgı ıle yoluna Sahın’ın yonetımınde devam etmesı.. Bu dogacak magdurıyetlerın onune gecer.. Yıne de Sahın artık Cevız.Net yok kapattım dese dahı ıcerık bızım elımızde.. Enınde sonunda bu ıcerıge yenıden ulasacaksınız.. Buna garantı verebılırım.. Yanı ıkıncı bır Ocal.Net vakası yasanmayacak..

  Aslına bakarsanız bız bıraz da ıkıncı bır Ocal.Net vakası yasanmasın dıye ayaklanıyoruz.. Tek adamın neler yapabılecegı ortada.. Ancak yetkı paylasılırsa bunu engelleyecek mekanızmalar kurulur.. Dolayısıyla sorun paranın bıraz otesınde.. Umarım bu gorulebılıyordur..

  Soru: Iyı de adamı yapmadıgı bırseyle ıtham edıyorsunuz.. Bu haksızlık!
  Iyınıyetıne guvenenler yola onunla devam edebılır.. Ancak paranoyok davrandıgımız ıcın bızı suclamayın.. Cunku tecrubelerımız bunun aksını gosterıyor..

  Sonuc olarak herseyın guzel bıtmesı en buyuk arzumuz.. Yıllardır ugrasıp yarattıgımız Cevız.Net markasının zarar gormesını ıstemeyız.. Yınede sartlar artık yollarımızı ayırıyor.. Ve belkı de ılerleme adına olması gereken bu..

  Yenı olusum adına, Ertugrul Yıldırım – HunTER.

 8. victory dedi ki:

  @Murat, lütfen bir daha üslubuna dikkat et. Yorumunu düzenlemek zorunda kalmayalım.

 9. sinan dedi ki:

  yönetim’den bir açıklama gelmesi güzel oldu. hunter’ın yazdıklarında iki nokta özellikle dikkatimi çekiyor. eğer dönüp buradan okur ve cevaplarsa memnun olurum.

  1- “anlaşmamızda bu yoktu” diyorsun, sonra da “diye düşünüyorduk” diyorsun. siz anlaşmayı yazılı yerine düşünsel mi yaptınız diye kafama takılıyor. bu nasıl bir anlaşma ki kuralları hakkında tahmin yürütmeniz gerekiyor?

  2- “bu içeriğin üreticileri bizleriz” derken kastettiğin yöneticiler mi, yoksa bütün üyeler mi? ben yöneticilerin foruma üyelerden daha çok şey kattığını kabul ederim ama bütün üyeler adına bağlayıcı kararlar alma yetkisini üyelerden ne zaman aldıklarını da doğrusu bilmiyorum. yöneticiler seçimle mi geldiler ki üyelerin vekilliğine soyunuyorlar? şahin’e güvenmediğinizi, gurubunuzun çalışmalarına engel olacağını düşündüğünüzü söylüyorsunuz. peki üyeler size nasıl güvensin? ya tek adamı yıktıktan sonra yerine gurup diktasını getirirseniz? o nasıl tek adamsa, siz de kendi çıkarları için hareket eden bir grupsunuz. üyelerin haklarının ne olduğuna karar verirken üyelerin fikrini mi soracaksınız? bütün üyelerin katkısıyla oluşmuş bir içerik üzerinde tek hak sahibi yöneticiler midir?

 10. Ansugo dedi ki:

  Bizim ozel konusmalarimizin oldugu icerigin sitelerde yayinlanmasi bence hos bir davranis olmuyor. Eger bunlarin herkesi ilgilendirdigini dusunsek genel, acik bir alanda bu tartismayi yapabilirdik.

  Acikcasi bu tur baglantilarin kaldirilmasi bence daha uygun olur.

  Onun haricinde isteyen istedigi kisi hakkinda istedigini soyleyebilir. Buna karismak mumkun degil. Kendi calisma sistemimin tanimadigim kisiler tarafindan “dahi” elestirilmesine karismam.

  Ancak dedigim gibi yukaridaki imaj baglantisi kisileri “o hakli, bu daha hakli” gibi bir tavra sokar ki bence cogu kisi yanilir bu durumdan. Cunku bizden baska kimsenin sitenin yillardir aldigi bicim hakkinda, nasil yonetildigi hakkinda, kimlerin gece gunduz calistigi hakkinda en ufak bir fikri var.

 11. victory dedi ki:

  @Ansugo;

  Açıkçası bu konuşmaların Yöneticilere özel bölümde geçtiğinden bile haberim yoktu. Eğer öyleyse sanırım kimin dışarı sızdırdığı önemli. Bu kadar ulu orta, sağda solda yayınlanması bende forumun herkese açık bir bölümünde geçmiş izlenimi uyandırdı.

  İsterseniz, yukarıdaki yorumlardan bağlantıları kaldırabilirim. Fakat aynı bağlantılar, şu anda Zoque’da da olmak üzere yığınla yerde var.

  Burada hiçbir şekilde “Flash haber!!!” havasında başkalarının sırlarını ifşaya çalışmıyoruz.

  Bu sitede konuşmanıza ait metnin yer almaması da bundandır.

 12. HunTER dedi ki:

  Kurt kocayınca kuzunun maskarası olur..

  Son bır kac gundur yasananlar yonetımdekı zaafıyetın eserı aslında.. Yadırgamıyorum.. Amatorlugumuzden, cocuklugumuza denılmedık pek bırsey bırakılmadı.. Yınede gonul bu tur donemlerde destek beklıyor.. Ustumuze atlayıp bızı parcalara ayırmanızı degıl..

  Ancak bır yararı olacaksa ıznınızle cevaplara devam edıyorum..

  Soru: Yazılı bır anlasmanız yokmu?
  Hersey karsılıklı guven ve ıyınıyet esasına dayanıyordu sozu yeterınce acık sanırım..

  Soru: Pekı uyeler adına karar alma ve dahı onların urettıgı ıcerıgın uzerıne coreklenme hakkını nereden buluyorsunuz?
  Cevız.Net hızmet sozlesmesınden.. Buna gore uyelerın urettıgı ıcerık uzerınde Ceviz.Net yonetımı tasarruf sahıbıdır.. Soz konusu olan ayrılık yonetım kademesınde gerceklestıgı ıcın de ıcerık bu sozlesmeye dayanarak kopyalanabılır..

  Bu aslında meseleye hangı acıdan baktıgınıza baglı.. Bızı ve gırıstıgımız hareketı ıllegal buluyorsanız elbette bu sorunun bır cevabı yok.. Ancak Cevız.Net’e uye olan herkez haklarını en basından Cevız.Net yonetımıne teslım etmıstır.. Bu acıdan bakıldıgında ortada yadırganacak bır durum yok..

  Herseye ragmen amacımızın ıcerıgı oldugu gıbı kopyalamak oldugu dusunulmesın.. Bız daha cok bır proje gurubu olmaya calısacagımız ıcın bu ustumuzde gereksız bır yuk bıle olusturur.. Yanı safraları atmak ve hafıflemek ıstıyoruz.. Bunu bız sadece kendımıze aıt olanı alıcaz gıbı de yorumlayabılırsınız..

  Yınede tum bunlar yenı olusumu ılgılendıren sorular.. ve bu konu henuz netlık kazanmıs degıl.. Belkı ıronık ama su durumda bıze guvenmekten baska yapabılecegınız bırsey yok..

  Soru: Yazdıklarınızda hem nalına hem mıhına bır hava sezınledım.. Ayrıca sıze guvenmıyorum!
  Bu durumda bızım de yapabılecegımız pek bırsey yok.. Ayrıca bu resmı ya da nıhaı bır acıklama olmadıgı ıcın tarafları baglayacak bır sey soylemekten kacınıyorum..

  Soru: Ayrıca neden bu alanı kullanıyorsunuz.. Resmı bır alan altında acıklama yapmak bu kadar mı zor? Bır de amator deyınce kızıyorsunuz!
  Haklısınız ancak sabırsızlıgınız bızı bu noktaya getırdı.. Eger hersey netlesene dek sabredıp yorum yapmaktan kacınabılırsenız bende bunu yapmak zorunda kalmıycam..

  Yenı olusum adına, Ertugrul Yıldırım – HunTER.

 13. boX dedi ki:

  ceviz.net’in kapandığına cidden üzüldüm ama hazır eski yöneticiler burdayken ..

  madem yeni bir oluşum cümleleri kuruyorsunuz bunu ceviz.net içeriği almadan yani ceketinizi alıp giderek yapmanızı temenni ederim. Hiç çok aktif,binlerce mesaj gönderen bir üye olmamama rağmen 2003 yılından beri ceviz’e ara sıra girerim ve ceviz.net içeriği bizim,ceketimizi alıp gitmeyiz demek çok yanlış. o zaman her üyeye ceviz.net veritabanının dağıtılması gerekir. Çünkü forumdaki sorularla cevaplar bir bütün..binlerce üye.. onbinlerce mesaj. Nasıl içerik bizim diye hak iddia edebilirsiniz..

  içeriğin tek sahibi sitenin sahibidir.. site sahibi de içerik ayrı domain ayrı olmaz. dolayısıyla Şahin’dir. isteyen ceketini alır gider. isteyen kalır ama ceviz’e mal olmuş bir içeriği benim de hakkım var diye başka bir yere taşımanız herşeyden önce üyelere saygısızlıktır.

  benim site yönetiminden ricam site kaldığı yerden devam etsin.giden gitsin yolu açık olsun ama ceviz kapanmasın.

 14. boX dedi ki:

  hunter’in son mesaji yeni onaylanmış ve gösterime girmiş dolayısıyla bi cevap daha yazmak istedim.

  ben üye olurken yıllar önce öyle bir üyelik sözleşmesi hatırlamıyorum. ayıca olsa bile resmi olmayan bikaç satır yazının da bi geçerliliği olacağını sanmıyorum zira ara satırlara evini arabasini da bize devretmiştir gibi bi cümle de yazabilirdiniz 🙂 ki olsa bile cidden ve bi resmiyeti de olsa; üyeler haklarını Ceviz.net Yönetimine devretmiştir. Ceviz.net yönetiminde kafası bozulup ayrılan kişilerin kuracaği bi siteye değil ve şahsen üyelerin mesajlarını başka bir platformda yayınlayacak olmanızı kınıyorum.

 15. sinan dedi ki:

  karşılıklı güven ve iyi niyet olan yerde, karşılıklı konuşulmamış bir takım kuralların sizin tahmin ettiğiniz (veya işinize gelen) şekilde olmasını nasıl isteyebilirsiniz? biz düşünmüştük ki… deyip düşündüğünüz şeyi kural yapmak karşılıklı iyi niyete sığıyor mu?

  üyelerin yazdıkları üzerinde tasarruf sahibi olan ceviz.net yönetimi artık yok. babayı öldürüp mirasını paylaşmaya kalkmışsınız, sesi çıkmayan kardeşi yok sayıyorsunuz. babayı öldüren üyeler değil. site sağ ve yaşıyorsa kimse miras kovalamaz. ama babayı öldürüp mirasının kavgasına düştüyseniz, o zaman babanın sağlığı üzerine yazılmış kuralları unutun. hele hele bütün yetimler adına tek başınıza pazarlık yapmaya hiç kalkmayın.

 16. HunTER dedi ki:

  @sinan

  “Cevız hepımızın” ıdealı bızım kurdugumuz bır dus degıl.. Bunun bazı maddı delıllerı var.. Ornegın Sahın’ın daha once verdıgı beyanatlar, yasadıgımız tartısmalar vs. Tek basına http://tr.wikipedia.org/wiki/Ceviz.net adresı dahı buna ornek gosterılebılır..

  Bu durumda asıl sorgulanması gereken bız sagda solda “Ceviz.Net bır topluluk sıtesıdır, bır kurum ya da kısıye aıt degıldır” derken Sahin’ın buna neden ses etmeyıp sıte duzluge cıktıgında benımdır dıyerek sahıplendıgıdır..

  Ancak bunu gorebılmek ıcın bıraz ıyınıyete ıhtıyacınız var.. Yoksa bu tartısma uzar ve ben sızı asla tatmın edemem.. Sızın gozunuzde Cevız’ı calan adı hırsızlarsak soyleyın; Bos yere nefesımı tuketmeyım..

  Ote yandan Ceviz.Net Hızmet Sozlesmesı altına ımza atmıs her uyeyı baglar.. Bunun yonetımdekı anlasmazlıkla bır ılgısı yok.. Bız bır butun olarak cevızı bolme kararı alsaydık sayet kımsenın buna ıtıraz etme hakkı yoktu.. Su durumda bu kararı “sıte sahıbıne” ragmen alıyoruz.. Ama sız bızım mesru bır yonetım olmadıgımızı savunuyor ve Sahın’ın domaın sahıbı olmaktan dogan haklarını yonetımın cogunluguna yeg tutuyorsanız o baska..

  Bu durumda sızınle anlasmamız zaten mumkun degıl.. Cunku bız en basından berı bunun aksını ıdda edıyoruz..

 17. Ansugo dedi ki:

  @victory;

  Verilen baglantilarda gecen konu ozel alanlarda tartisilmis seyler. Disari aktarilmasi bir yonetici vasitasiyla gerceklesmis. Ancak cogu kisi bu durumdan rahatsiz.

  Iste goruyorsunuz, henuz ortada birsey yokken herkes fikir sahibi oluvermis.

 18. victory dedi ki:

  @Ansugo;

  İlgili yorumlardan bağlantıları kaldırdım.

 19. Mustafa [dotnetinspector-ceviz.net] dedi ki:

  Herkes eğitimini tamamlar, stajını yapar ve belirli bir mevkiiye gelir. Ancak herkes burada kalamaz sebebi ise bence bilgisizlik değil okul dışında başka bir eğitime dahil olmadığıdır.
  Sadece kodlama yapmak ile (bende PHP&MySQL Devop. ‘um) teknik bilgiye sahip olarak yöneticiyim diyorsanız yanılıyorsunuz !!! Çünkü amiyane tabirle yönetici olunmaz, doğulur !!! yapamıyorsanız inin ordan…

  Ayrıca site sahibine ve yöneticiler arasındaki duruma atfen;
  Madem adanmış bir proje neden resmiyet yok ??
  Noter huzurunda kullanıcılara ve de belirli hükümlere maal etseydiniz ??
  Yatınızda biz “hoop durun!!” mu dedik ??
  Yöneticiler bugüne kadar böyle bir girişime girmediyseler bundan sonrada kademeli olarak girerler, ancak böyle siteyi kesintiye uğratarak giremezler !!!!!

  Bu saat itibari ile ceviz.net bence yönetici-patron ilişkisizliğini yüzünden adanmış proje olmaktan çıkmış, maalesef internet ‘in gerçeklerini öne çıkaran milyonlarca siteler kervanına katılmıştır.

  Saygılarımla….

 20. Caesar dedi ki:

  2004 yılından bu yana ceviz.net üyesi olarak yer alıyorum ve gelişiminde ki yönetimin rolünü bizzat izleme şansına sahip oldum.

  Ceviz.net’i bilgi paylaşım forumu yapanlar gerçekten kendirleridir. Neden mi? hep beraber inceleyelim.

  Soru: Ne alakası var. Forumu forum yapan üyeleridir yönetimin alakası yoktur.
  Cevap: Nasıl size birisi r10 şöyle iyinet böyle dediğinde “abicim coluk çocuk kaynıyor” cevabını verebiliyorsanız bu cevaptan yönetimin alakalı olduğunu çıkarabilirsiniz.

  Soru: Diyelim ki yönetim birazcık alakalı. Ama gerçek bilgiyi paylaşanlar üyeler değil mi?
  Cevap: Hiç bir kişi veya üye boş yere bir foruma girip bilgilerini paylaşmaz. O portaldan bir bilgi alabiliyorsa paylaşacaktır ve portala uyum sağlayabilecektir. Küçük bir örnek verirsek ben daha hayatımda PHP konusunda “@HunTer” kadar insanlara yardımı dokunan bir adam görmedim.

  Soru: Yani diyorsun ki herşey yönetimin elinde
  Cevap: Hayır tabikii. üyelerede büyük görev düşüyor. Ama o üyeleri alevlendirecek ve çoşturacak bilgili çobanların olması şart. Hayatında çobanlık yapmamış bir kişinin eline 50 koyun verin dağa bırakın. Döndüğünde kaç koyunla geri dönecek izlemleyin. Bilgili çoban 50 ile giderse emin ol bilgisizin kaybettiği çobanlarıda bulup 70 koyunla geri gelecektir.

  Soru: Ne yani sen şimdi üyelere koyun mu demek istiyorsun?
  Cevap: ironi efendim ironi…

 21. Bahadir dedi ki:

  @Ceaser;

  Hunter dedigin adam karsiligi olmadan kimseye günahını vermez. Vermemiştirde. Ayrıca sende yönetimden biri olarak “sırf” egonuzu tatmin etmek için kaç kişiyi siteden banlediğini iyi biliyor olmalisin.

  Evet, benide banlediniz siteden, sebebi ise “Yok”

  “Yok” yere pek çok insan sizden nefret ediyorsa durup bir düşünün derim.

 22. victory dedi ki:

  @Bahadir,

  Yorumunda düzenleme yaptım. Lütfen eleştiri sınırlarını aşmayalım.

 23. meteryus dedi ki:

  sevgili Bahadir kimsenin yaptıklarından bahsetmek pek hoşuma gitmiyor , ama Hunter için “adam karsiligi olmadan kimseye günahını vermez” biraz abes bir eleştiri olmuş, çok basit konular için bile pek çok kullanıcı için sayfalarca kod ve cevap yazmıştır. İlerde ceviz forum içeriği geri geldiğinde bunu kendiniz de inceleyip görebilirsiniz. Fakat mevzu bu değil, senin gibi düşünen kişiler oldukça fazla , ve bu kişilerin çoğunun ortak yanı ceviz’den bir şekilde banlanmış olmaları. Bazılarının banlanma sebebi (Üyeden umudu kesme ) olabilir ya da daha kibar olmak için ban nedeni bölümüne yok yazılmıştır.

  neyse, konu dışına falza çıkmayayım 🙂

 24. hüsamettin cindoruk dedi ki:

  neden reklam amacli boyle yazilar giriyorsunuz victory bey? milletin iç işlerinden size ne, daha da onemlisi ziyaretcilere ne.

  bir de iç konuşmaları izin almadan yayınlamışsınız, bence etikten bahsetmeyin ki sizin yaptiginiz şeyin magazin haberciliginden farki yok su an.

 25. victory dedi ki:

  hüsamettin cindoruk,

  Sağda solda “Ceviz.net hacklendi mi?” ya da “Ceviz.net’in domaini düşmüş” gibi absürd başlıklarla geçen bilgiden yoksun konuşmalara bir cevap verilebilsin maksadıyla, bize gelen bir yazıyı yayınladık.

  Bu sitede kimsenin iç konuşması yayınlanmadı.

 26. Kemal dedi ki:

  Hunter kardeş, ceviz in içeriğini olduğu gibi yeni projenizde yayımlayacağınızı söylemişsiniz.

  Bende ceviz.net te bir çok mesaj yazdım, kod paylaştım. Onları ceviz.net için yazdım ve paylaştım. Sizin oluşturacağınız yeni proje için değil. Benim ceviz.net tekiler için paylaştığım bir kodu veya bilgiyi ceviz.net dışında görmek işin açığı benim kafamın tasını attırır. Ve bu hırsızlığa girer. Eminim böyle düşünen sadece ben değilim

 27. cevizz dedi ki:

  ceviz net açılmış bulunmaktadır fazla söze gereke yok

 28. HunTER dedi ki:

  @Kemal
  Cevız.Net’ın ıcerıgını “oldugu gıbı” yenı projemızde kullanmıycaz.. Ama buna ragmen hırsızlıkla ıtham edılmek artık can sıkıcı bır hal almaya basladı..

  Herneyse.. Kuskusuz kı yenı olusum ıcın Cevız.Net ıcerıgıne ıhtıyacımız yok.. Hatta yenı bır olusuma ıhtıyac var mı ondan bıle emın degılım artık.. Ama empatı yetenegınden yoksun olmayanlar meseleye bır de su acıdan bakabılır; Tek basıma benım sahıp oldugum 8500 mesaj.. Ya bunu nereye koyucaz? Sahın’ın yonetımındekı Cevız.Net’e mı? Yoksa sızın ıdda ettıgınız gıbı her uye kendı ıcerıgı uzerınde soz sahıbı mı?

  Oyleyse sunu mu demem gerekıyor benım? “Ben bu mesajları bır topluluk projesı olan Cevız.Net ıcın yazdım.. Tum arkadaslarımı dıslamıs, tek adam yonetımınde kı bır Cevız.Net ıcın degıl.. Sayet bunları yayınlamaya kalkarsanız, hırsızsınız!”

  Kulaga mantıklı gelıyor mu? Sanmam.. Cunku bana aıt ıcerıgın kaldırılması demek Ceviz.Net’ı yalnızca 8500 mesajdan etmez, bır o kadar da baglamından kopmus konu bırakır gerıde.. Bana yapılan atıflar, benım yaptıklarım.. Bır cok konu havada kalacaktır.. Bu yaklasım Cevız.Net ıcerıgını enkaza cevırebılır.. Tabı bızımkını de..

  Yanı bolunmenın kopyalanmaktan baska bır yolu yok.. Bunu anlayın artık.. Burda bırbırıne gecmıs, harman olmus bır ıcerıkten bahsedıyoruz..

  Ha ama “ceketınızı alın ve defolun gıdın” dıyorsanız en azından tartısmayı hak zemınınde surdurmeyın.. Komık oluyor cunku.. Bu “aman sız hırsız olmayın bız sızın yerınıze oluruz” demek gıbı bırsey..

  Kaldı kı ceketımızı alıp gıtmek bu kadar mı zor? Hayır.. Hemen yarın bır blog scrıptı kodlayıp sıfırdan ıcerık uretmeye baslarım.. Ama bu hayal kırıklıgının uzerıne dogrusu bunu neden yapmalıyım hıc bır fıkrım yok..

  Barı sız benı aydınlatın..

 29. sinan dedi ki:

  HunTER, bence ilk olarak yöneticilerin Superman olmadıklarını farketmeleri gerekiyor. “Bütün yazılanları alıp götürmek bizim en doğal hakkımız” diye çıkış yapar ve üyelere “Sizin için en iyi olanı biz yaparız merak etmeyin” havasında yaklaşırsanız istemediğiniz tepkiler almanız son derece normal olacaktır.

  Herkesin hayran olduğu, günü kurtaran süper kahramanlar olduğunuz tezini esas alarak atacağınız her adım insanları rahatsız eder. Belki istediğiniz gibi asıp kesme gücünüz nedeniyle daha önce buna katlanıyorlardı, ama şimdi her ne yapmak istiyorsanız makul çoğunluğun gönlünü alarak yapmalısınız.

  Üyelerden bir kere rica etmiş olsaydınız, “Şu anda elimizde Ceviz Forum’un bir kopyası var. Bunun içinde sizlerin de katkıları var. Bizleri tanıyorsunuz. Bunları kullanarak yeni bir site açmak istiyoruz. Bu iş için bize güvenir misiniz?” demiş olsaydınız, belki daha sıcak tepkiler alırdınız.

  İnsanlar dayatmayı sevmez. Örneğin bu işte sana güvenip, Ansugo’ya güvenmeyebilir. (Bu örnek benim için gerçek) Kurallarını baştan aşağı sizin belirlediğiniz, tepeden inme bir oluşumun, “tek adam” oluşumundan bir farkı olmayacağı gibi, o tek adama güvenmiş insanları tekrar sormadan size de güvenmiş kabul etmeniz büyük bir yanlış olacaktır.

  Ortada dolaşan iç yazışmalarınızdan, buraya yazdığın son yazıya kadar giderek yumuşayan tavrınızın bütün kadronuza yayılması ve “danışmadan dağları aşmak” hevesini bir kenara bırakıp, her ne yapacaksanız “halka inmeyi başarmış” bir temel üzerine kurmanızı diliyorum.

 30. HunTER dedi ki:

  @sinan

  Boyle davrandıkları ıcın yonetıcılerı suclayamazsınız aslında.. Cunku uyeler genellıkle olusum surecıne katılımcı olmayı ıstemez.. Bu yonetıcı ıle uye arasındakı en temel farktır.. Yonetıcı ınsıyatıf kullanır, karar alır, uygular.. Uye ıse duzene ayak uydurur sadece.. Cunku ayak uydurmak, kurmaktan daha kolaydır..

  Gelenek buyken yonetıcılerın “bız sızın ıcın en ıyısını yaparız” tavrı yadırganmamalı.. Kendısınden beklenen budur cunku.. Halıyle bu tavır zamanla bır reflekse donusur.. Suan ortaya koydugumuz tepkı de bu refleksın bı sonucudur.. Ufukta uyelerın cıkarına ters bır durum gorulmus ve ınsıyatıf kullanılmıstır.. Her an bır cılgının fısı cekıp sızı “halktan” koparabılecegı bır ortamda “sıne-ı mıllete donmek” yada “halka ınmek” secenekler arasında yoktur.. Hala daha yok..

  Su halımıze baksana.. Konuyla tamamen alakasız 3. bır platformda Ceviz.Net ve ondan kopan yenı olusumun gelecegını tartısıyoruz.. Ve aslına bakarsan tartısmıyoruz.. Cunku ne sen uyelerın tumunu temsıl edıyorsun ne de ben en bastakı o mekanık soru cevaplarda oldugu gıbı yonetıcılerın tumunu.. Bu yazısma ıkımızın ya da “ben ve sız” arasında bır dıyaloga donusmus durumda ve gozlemledıgın yumusamanın kaynagı bu..

  Bunun bır nedenı de benım yazmaya olan ıhtıyacım.. Cevız.Net kapandıgından berı bunu azda olsa burda gıderebılıyorum.. Oysa yenı olusum adına soylenecekler henuz ıkıncı mesajda sona ermıstı zaten..

 31. Ali ABAKAN dedi ki:

  Önceliklere herkese selam olsun,

  Aslında yeni site açılana kadar bir yorum-burada ya da başka yerde- yapma taraftarı değildim. Ancak başından beri birilerinin ithamları, konuyla ilgili olmayan birilerinin ya tutarsa kabilinden olta atmaları kısaca şunları dememi gerektiriyor:

  Yeni Oluşum -Gulyabani Bilişim Ağı-, http://www.gulyabani.net, altında kimsenin içeriği izinsiz yayınlanmayacaktır. Zaten ilk etapta tekrar yayınlanmasına yazarlarınca izin verilen makaleler yayınlanacak ve kısa bir süre sonra forum mesajları sisteme entegre edecektir. Herhangi bir şekilde nicklerin başka birilerinin eline geçmemesi için tüm nickler kaydedilecek, isteyenler için iptal seçeneği bulundurulacaktır. Bir süre içinde sisteme yeni üye kabulü yapılmayacaktır.

  ‘Neden site kapandı?’, ‘Neden bu duruma gelindi?’, ‘İsim kıtlığı mı vardı?’ gibi konularda daha fazla detayı ise GBA merkezi sitesi açıldığında yayınlayacağımız duyurulardan takip edebilirsiniz.

  Umuyorum ki bazı şeyler açığa kavuşmuştur.

  Ali ABAKAN -aka Mingitau-
  GBA Koordinatörü

 32. Murat dedi ki:

  Ceviz.Net, karşılaştığım problemleri gugıladığımda, cevaplara ulaştığım bir alan adı. İçeriğine katkı yapabilecek vakti bulamadığım içinde üyesi de değilim. Ama bu yüzden, “şu haklı veya şu haksız” diyemiyor da değilim. Dememe nedenim, ayrılıkcıların, cuntacıların zaten en başta seçtikleri yol ve yöntemin tamamen kendi çıkarlarını düşünerek hareket etmeleri. Eğer Şahin bey, para gönderin demeseymiş tüm bunlar yaşanmayacakmış?!

  Bugün, bunu Şahin bey’e yapanlar ileride de birbirlerine düşerler. Karışılıksız, beklentisiz bilgi paylaşımı olan -üyeliğe, problem çözümlerine ve hizmete ücretsiz ulaşılan yerler- reklam geliri için tüm bunları yapmışlarsa gene yapacakları aşikardır. Karşılıksız paylaşmayı ne zaman öğreneceğiz? Üyeler öğrenmiş peki bundan yöneticilerin haberleri var mı?

  Son paragrafta da, durum değerlendirmesi yaptığımda; midyata prince giderken elde ki bulgurdan olma durumunu görebiliyorum. Gidenlerin yerine, paylaşmaya hevesli bir sürü yeni ceviz’ci yöneticiler gelecektir. Türkiye’de ADSL hızlı yayılıyor. Yeni yeni bir sürü taze beyin, google sayesinde ceviz’e ulaşabiliyor. Budanan ceviz’in dalları çok daha sağlam, çok daha göze batıcı gelecektir 😉 İlerde, “ya işte bir zamanlar burada önümüze bir sürü imkanlar sunulmuştu, en tepedeydik v.s v.s ama biz şu bu sebeplerden galeyana geldik, yaparız ederiz en birinci biz oluruz dedik” diyerek arkadaş meclislerinde yakınanlar olacaktır…

  Son paragraf dememişmiydim 🙂

  Şahin bey’de eminim epey dersler alıp, bu tutumlar yüzünden eskisinden daha fazla heves ve özenle Ceviz.Net’e sahip çıkacaktır. Olan biten de kendime adıma en çok sevindiğimde bu olur. Eskisinden daha dinamik ve gelişmiş bir Ceviz.Net daha da harika olmaz mı?

  Ceviz sever guest_
  Murat.

 33. HunTER dedi ki:

  @Murat

  Zaman kımın haklı oldugunu gosterecek.. Endıseye mahal yok.. Ve @sinan gordugun gıbı uyeler gıdenlerın yerıne yenı Superman’ler aramaya baslamıs bıle.. Yanı soylem “sızın boslugunuzu bız doldurucaz” degıl, “sızın boslugunuzu dolduracak bırılerı muhakkak bulunur” seklınde..

  Bu durumda suphesız Sahin’ın onlar ıcın en ıyısını yapacaktır..

 34. Ansugo dedi ki:

  Hirsizlikla itham beni oldukca guldurdu.

  Cunku ceviz.net icin yazmis oldugum hizmet sozlesmesinde (ki bu hizmet sozlesmesi sozlesme yayin tarihinden onceki uyeleri ve sonra uye olanlari kapsar sekildedir. Sozlesme yayinlandiktan sonra isteyen kisilerin cikmasi icin mudlet tanindi. Cikmayanlar kabul edilmis sayilir ki bunu sozlesmede de belirttik ) de AÇIKCA belirtildiği gibi;

  Yönetim bu kuralları uygularken gerekli gördüğü zamanlarda gerekli değişiklikler yapma hakkını saklı tutar.

  maddesi vardır. Yani kabul ettiğiniz sözleşmede belli olan kurallar haricinde yönetim bu kurallarda değişiklik yapma hakkına da sahiptir.

  Peki yönetim kimdir?

  Ceviz.net’te yönetim genel olarak aktif olan 3-5 kişiden oluşur. İlgili konu yöneticilere sorulur ama genelde 3-5 kişiden cevap gelir. Çoğunluk ne diyorsa o olur.

  Ceviz.net’ten ayrılıp farklı bir oluşum kurma işinde de aktif yöneticilerin çoğunun rey’i vardır. Karşı çıkanlarda olmuştur ama çoğunluk bölünmeyi kabul etmiştir.

  Haliyle ortada bir hırsızlık değil okuduğunu anlamakta eksiklikten kaynaklanan bir iftira vardır.

  Çok uzun zaman üzerinde çalıştığım ve her üyenin kabul etmeden üye olamadığı sözleşme(1) boşuna yazılmış bir metin değildir.

  Hırsızlıkla itham edecek kişiler eğer kendilerine güveniyorlarsa yeni oluşum oluştuktan sonra yasal yollardan bize ihtar çekerlerse biz de onların iftiralarına ve hırsızlık suçlamalarına yasal yollardan cevap veririz.

  Ama öyle birşey yapacak yüreğe sahip kişilerin bilip bilmeden “hırsızlık” ithamı yapmayacağını düşündüğümden sağda solda yazılmış şeyler sadece boş laftan ibarettir.

  Ancak kişilerin ya da insanların bir kişi ya da gurubu hırsızlıkla itham etmeden önce birkaç kez daha düşünmesi gerekir. Çünkü hırsızlık nasıl bir suçsa iftira da bir suçtur.

 35. Yns dedi ki:

  Benim anlamadigim size ne?

  Sahin’in ‘site benimdir’ anlayisi bizi rahatsiz etti ve biz de gidiyoruz. Kim bize niye karışsın? kim bizi begenmedigimiz sartlardan dolayi ayrilmamiz konusunda yargilayabiliyor?

  BBG evi falan degil ki ceviz, konuyla alakasi olmayan milyon turlu insan cikip yorum yapsin? Hatta ‘cuntanin ayak sesleri’ gibi etik olmayan bir benzetme yapsin.

  Hakikaten komik ve evet hakikaten klavyesi olan her seyi yazmakta kendini ozgur buluyor.

 36. Franke dedi ki:

  Aslında ortada bir sorun yok bence.

  (turker, trkr) (Ansugo), [, , ] (acemi) şahsiyetlerinin parayı paylaşamamalarından kaynaklanan bir durum bu bana göre.

  Ben onları “çiğ süt emmişlikle” suçlayamam ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki eğer ortada bir sorun aranıyorsa o sorun da “Biz o paraları yine Ceviz.net için kullanacaktık” diyen takımının halen daha o platformda tutulmasıdır.

  Şahin’in durumuda bir başka durum, sanki bir işletmeciymiş gibi onlar gitsin, yerine ben başkasını bulurum demeside oldukça düşündürücü birşey, aklıma türlü türlü teoriler geliyor, sanki her zaman için onun hesabına çalışacak birilerini bulabilecekmiş gibi düşünüyor ama şu var, şimdiden sana yalakalık yaparak prim yapmaya çalışan insanlarlada ileride sorun yaşayacaktır.

  Aslında bu sizler için iyi oldu sevgili acemi, Ansugo, turker ve bunların olan şahıslar..

  Zira artık gerçek hayata dönmeniz ve yaşamınızı devam ettirmek için bir kazanç elde etmeniz gerektiği gerçeğini kavramanız gerekiyor..

  Ayrıca son olarak, bir sitenin hitini artırmak, oradan bol bol paralar kazanarak cukkaya indirmek istiyorsanız, hayali birisini oluşturarak forumu sürekli gezdirip, sonrada bu kişi bizi rahatsız ediyor, bir türlü gitmiyor siteden diyerek prim yapmaya çalışmayın, daha kolay yöntemleri var, herşeyden önce kazancınız helâl olsun.

  Bu şahsiyetlere diyecek bir sözüm kalmıyor, askerden kaçmak için yıllardır okuluna uğramayan, abisinin parasını yiyen, orası senin burası benim diyerek akşama kadar gezen ve sürekli çevresiyle polemik yaşayan insanlara ne diyebilirim ki..

  Kısaca şunu söyleyebilirim, eğer ortada bir sorun aranıyorsa bu sorun para sorunudur..

 37. victory dedi ki:

  @Franke,

  Sanırım burada bir noktanın altını çizmem gerekiyor.

  Burası, başka platformlardan kalan kızgınlıkların giderileceği bir yer değil. Daha önce X veya Y şahsıyla yaşadığınız kişisel problemler sebebiyle ithamlarda bulunmayın. Konuya dair diyeceğiniz yoksa, sadece kızgınlığınızı dindirmek için yorum bölümünü kullanmayın.

  Ve hitap edeceğiniz kişilerin gerçek isimlerini kullanmamaya da lütfen dikkat edin. Bundan hoşnut kalacak olsalardı, o isimleriyle yorum yazarlardı.

 38. HunTER dedi ki:

  @victory

  Franke bızım tescıllı sapıgımız MasterZ’den baskası degıl.. Kale alınmassa sevınırım.. Kendısı hakkında yasal basvurular yapıldı zaten.

  Konuyu takıp edenler soyledıklerını bu dogrultuda degerlendırebılır..

 39. Gürcan Gürel dedi ki:

  2002 den beri üyesi olduğum bu forumun bu konuma düşmesine çok üzüldüm. Hunter yazdıklarında haklı; fakat ne yazık ki, Osmanlı Devleti zamanındada yeniçeriler kazan kaldırmıştı, fakat ne oldu sonuçta bilinen bir gerçek. 3-5 kişinin hegamonyasıyla tröst olmaya mı çalışacaklar. Ceviz belki şahıs olarak şahin’in ama gerçek sahipleri biz üyelerinindir.
  İnşallah en kısa sürede bu yanlışlarından dönerler ve tekrar siteyi açarlar.

 40. cemaliozan dedi ki:

  Tüm yorumları okudum. Özellikle bir yere takıldım. Şu ceketi alıp çıkma olayına… Neden ekip ceketi alıp çıkma mevzusunda bu kadar bencilce hareket ediyor. Zamanında haklı haksız gözetmeden, emeğine saygı göstermediğiniz bir sürü insan sizin yüzününden cevizden uzaklaşmadı mı? Ve giderlerken siteye olan katkılarını cevizde bırakmadılar mı? Size dönüp “hop hemşerim siz … insanların yöneteceği siteye benim katkım olamaz, lütfen benim eklediğim, yazı, makale, örnek vs., ne varsa çıkartın arşivinizden” diyen oldumu ? Şimdi hangi akla mantığa istinaden aynı duruma düşünce hak talep edip hak arıyorsunuz ? Şahin doğru söylemiş. Bir birliktelik oluşturmuş, yada o birliktelik için bir temel atmış. Sizde üzerine inşaat çıkmışsınız. İnşaat bitip yapı paydos denince, biz çıktığımız katları yıkmak istiyoruz, veya kumumuzu, çimentomuzu, harcımızı alıp çıkmak istiyoruz diyemezsiniz. Ama siz demişsiniz. Neden ? Çünkü …. Basit çıkarlar uğruna toplum menfatlerini hiçe sayabiliyorsunuz… Kimbilir belkide gerçekten cevizi bu kadar yükseltmişken ele geçirmeyi planladınız, ama planınız tutmadı. Ne olursa olsun yaptığınız etik değil ve yakışmıyor. Beni siteden 3 sefer uzaklaştırdınız. Tek bir yöneticinizin bana karşı yaptığı terbiyesizlikleri ve haksızlıkları görmemezlikten geldiniz. Neden ? Dedim ya ….. Kişisel çıkarlarınızı her şeyin üstünde tutuyorsunuz. Aferim şahine, bu ekibi dağıtmakla bence en iyisini yapmış. Diğer yandan bu başkaldırınız yüzünden bir sürü Türk bilişimcisinide size ait olan ve olmayan içerikten mahrum bıraktınız… Yazıklar olsun hepinize….

  Bu konuyla İlgili bağlantılar :

  http://www…..
  http://www.arsivbank.....038;yid=13

 41. Mehmet Özay dedi ki:

  Bence Ceviz´in ana sayfasindaki yazi durmaliydi kaldirilmamaliydi cunku bugune kadar hep Ansugo ve digerlerinin yazdiklarini okuduk Sahin hep sessiz kaldi. Herhalde hakkinda yazilanlara ve olanlara artik patladi ve kendini savunma ihtiyaci duydu.

  Ben ilk baslarda Ansugo`yu hakli buluyordum fakat Sahin`in ceviz.net´te yayinladigi loglari okuduktan sonra fikrim degisti cunku ben Ansugonun gercekten Cevizi dusundugunu ve iyi niyetli oldugunu saniyordum. Ne olursa olsun ne sebep olursa olsun Ceviz`i arama motorlorundan silmek, ve siteyi aklamak, yok etmeye calismak dogru bir davranis degil bencilce bir davranis.
  Ansugo blogunda ”Kabak benim basima patladi” diyorsun belki bizzat sen yapmadin ama yapilmasina izin verdin ve yapilacagini biliyordun, sifreler cunku senin elindeydi engel olamazmiydin?

  Ben Ceviz`i dusunuyorum cevize söyle yaptim böyle yaptim diyorsun ben Sahin`le uzlasmaya sorunsuz cözmeye calistim diyorsun ama bir yandanda Sahin`e heryerde atip demedigini birakmiyorsun. Tam ortalik sakinlesti derken blogunda bu yaziyi yayinliyorsun demekki gocunacak biseyin varki surekli kendini temize cikartmak baskalarina camur atma ihtiyaci duyorsun.

  Sahin`in yayinladigi 2005 tarihli logda herseyin bastan konusulmus ve seninde kabul ettigini göruyoruz yani idda ettiginiz gibi bir kandirilma durumu yok.

  Sahin sutten cikmis ak kasikmi hayir degil bence Sahinin mesela resimleri yayinlamasi yanlis bir davranis keske yayinlamasaydi ama yinede anliyabiliyorum cunku Ceviz resmen hacklenmis ve verilen sözler yerine getirilmemis. Eger Ansugo hala sifreleri yolladim ben silmedim ben siteyi hacklemedim diyorsa kim yapti ozaman? Buyur sende Sahin gibi herseyi ispat et ozaman!

 42. endsuz dedi ki:

  ceviz.net’i yaklaşık olarak bir iki yıldan beri takip ediyorum.Şahin’in en son yayınladığı makaleye kadar bazı yöneticileri haklı buluyordum.Yeni oluşumda yer almak ,haksızlığa uğramış olan tarafa karınca misali su taşıma niyetindeydim..

  Bütün hatlar baştan net bir şekilde çizilmiş.Bunuda zaten Şahinin Msn de Anguso ile konuşmasından görüyoruz.Bir işin fikir öncüsü o işin her zaman lideridir bunu unutmamak lazım.ceviz’i arama motorlarından silmek,nasil bir ruh halinin eseridir bilemiyorum. haklı yada haksız sebeplerle İşten çıkarılan bir işçinin diğer çalışanların çıkarlarını görmezden gelerek fabrikanın batmasını istemesi gibi bir şey bu..

 43. sinan dedi ki:

  Şahin’in sitede kısa süre yayınlanan açıklamasını okudum. Yönetici takımıyla ilgili iyimser düşüncelerimin neredeyse hepsini kaybettim. Basbayağı emanet aldığınız bir şeyi geri vermekte patinaj yapıyorsunuz işte. Yazılı sayfa sayfa savunmalarınızı da okudum, düşüncemde en ufak bir değişiklik olmadı. Ceviz’i bugünkü Ceviz yapmadaki katkınızı çok çok abarttığınızı düşünüyorum. Uçmayı bırakıp biraz yere inmiş olsaydınız, sizin haklı olabileceğiniz konuları da konuşurduk.

 44. BeLovED dedi ki:

  Ceviz.net’e 2004 yılından beri üyeyim. Çok yardımını gördüm. Şimdi ben burada domain sahibine mi teşekkür etmeliyim, yoksa yardımını gördüğüm yöneticilere mi ? Yorumları ve aralarında geçen bütün tartışmayı okudum. Aynı sorunu ben bir başka sitenin yönetimindeyken yaşamıştım. Verdiğimiz emek hiçe sayıldı. Bizde arkamızı dönüp gittik. Emeğimizi orda bıraktık.

  Ceviz.net yönetimi gerçekten seçkin insanlardan oluşuyordu. “Ceviz.net” ise büyük bir domain. Gelecek günlerde ceviz.net’in ve yeni oluşumun nerede olacağını, nereye geleceğini ve akıbetini merak ediyorum. Hepsine kolay gelsin.

 45. muratt dedi ki:

  İlk baştan 6. Sırada sanırım ilk Murat isimli yorum yapan kişi o benim işte..Bir adet daha murat varda 🙂
  Şifre kabul etmediği için yeniden üye oldum.

  Herneyse 8 temmuz’da haber yapılmış 9 temmuz’da yorum yazmışım gece 00’42’de bugün 31 temmuz 02:42 yorum yazıyorum ceviz forumla alakalı..
  Gecenin bu saatinde neden? Sebebi şu yukarıdaki 3-5 kişi..
  Dilim varmıyor demeye siteye ayıp olacak neyse..

  Size yazacaklarımı yazdım Ansugo’da dahil hepiniz okumuşsunuz..
  Bunuda okuyacaksınız fazla söze gerek yok..
  Bütün o yönetiyiz bizim hakkımız başka sitede açarız şunuda yaparız bi emek verdik biz yaptık dediğiniz o herşeyin içinde kaç kişinin hakkı var?
  Demişsiniz ki bu yorum yapanlar hepsi banlanmış forumdan hayır yok öyle birşey banlanmış olsam söylerim fi tarihin de bir nickimi banlamış olsan ne yazar ben hep aynı nick kullanarak reelde farklı sanalda farklı karakterler sergilemeye çalışanlardan değilim..
  Burada yorum yaptım çünkü o saatlerde sorduğum bir sorunun cevabına bakmak için girdiğimde sitenin kapandığını gördüm ve fellik fellik siteye ne oldu diye arıyordum interneti..
  Şimdi yorum yaptım diye size düşmanmı oldum hayır ne sizi tanırım ne önemserim..
  Ben yaptığınız şeyin ne kadar anlamsız olduğunu görmenizi istediğim için yazdım buraya..
  O forumda her üyenin az yada çok hakkı var ve siz bunu bir anda kendi bencilliğinize kurban verdiniz..
  Kendi hakkımız derken başkalarının hakkınıda düşünmeliydiniz..
  Son olarak aranızda bir iki kişi var. En azından birini tanıyorum o da sizi sahiplendi kimbilir belki sahiplenmek istedi bir gruba katılmak..
  Bir sebebten yanınızda ben normal şartlarda yanınızda olmayacağını düşünüyorum belki forumu sahiplendiği için sizlerin yanında oldu..
  O hariç ve bir kaç kişi sizlerin özellikle bu olayı başlatanların fikir babalarının bir kaç bencil kişiler olduğunuzu düşünüyorum.

  Size yeni çalışmalarınızda başarılar dilerim..
  Ha bu arada yeni sitenizde eminim her üyeye hakkını vereceksinizdir.
  Yada yönetime kendi grubunuz haricindekileri alacaksınız doğrumu anlamışım?
  Eee o zaman gelirde (başarılı olursunuz inş.) üyelere hakkını vermez yada yönetime kendi eş/dost/akraba/grup üyeleri harici kişileri dışarıdan almaz iseniz o gün geldiğinde vicdanınız size bu yazdıklarımı okuyacak..
  Bakalım sizde size yapıldığını söylediğiniz gibi yani çıkarlarınızın emrettiği gibimi davranacaksınız yoksa farklı mı davranacaksınız?..
  Ceviz açıldı bu arada..Bakalım sırada hangi siteye muhtıra var.
  Zoque, mutasyon yada diğerleri hı hangisi sıradadır acaba?

 46. victory dedi ki:

  Yaklaşık bir ay kapalı kalan Ceviz.net ve Ceviz Forum, dün itibariyle açılmış.

 1. 9 Temmuz 2007

  […] konu hakk

 2. 9 Temmuz 2007

  […] Düzenleme : An itibari ile öğrendim ki , Ceviz.Net uzun tartışmalar sonucu kapanmış.Bir kayıp oldu bence türk interneti için..Birde burası var olayla ilgili… […]