İyi bir tasarım için 4 prensip

İyi bir tasarım için 4 prensip

Bütün tasarım özelliklerini 4 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar; anlaşılabilirlik, tekrarlar, hizalama ve yakınlık başlıklarıdır.

Bu yazımızda web tasarımı yaparken bu prensiplerin etkisinin ne olduğunu anlatıyoruz. Bu prensipleri kafanızda oturttuktan sonra daha düzenli ve daha estetik tasarımlar yapabilirsiniz.

Anlaşılabilirlik

Anlaşılabilirlik, sitenizi ilk kez ziyaret edenlerde çok iyi bir izlenim bırakır. Bu özellik yoksa, ziyaretçileriniz birbiriyle aynı boy ve tipte yazılarla dolu sayfalarda kaybolur. Tasarımcı olarak göreviniz, sitenize uğrayanları görsel elemanlarla yönlendirmektir. Sitenizin anlaşılabilirliğini; uygun resim, renk ve yazı tipleri seçecerek artırabilirsiniz.

İyi bir tasarım için 4 prensip
Şu tasarıma bir göz atın. Dikkatinizi çeken ilk şey ne oldu? Kutudaki yıldızdan daha çok… Bu sitede kocaman bir resim ve sınırlı renklerle anlaşılabilirlik sağlanmış.

Tekrarlar

Baskı tasarımlarında, web tasarımlarında olduğundan daha sık tekrarlamalar kullanılır. Ama ikisinde de aynı etkiyi gösterebilir. Tekrar ögeleri; içeriğin düzenlenmesinde ve ilişkili olanların toparlanmasına yardımcı olur. Liste oluştururken ya da maddeler hâlinde bilgi verirken de kurtarılabilir.

İyi bir tasarım için 4 prensip
İşte bu prensip için uygun bir örnek. Anlaşılabilirliğe de örnek olarak gösterilebilir aslında. Madde işaretleri olarak seçilmiş muzlar ile sayfanın etrafındaki orman desenleri uyum içinde.

Hizalama

Hizalama tasarımınızı amatörlükten profesyonelliğe götürmekte çok önemli bir rol oynar. Tasarımınızın ferahlamasına yardımcı olur ve çalışmanız için rahat bir alan sağlar. Ayrıca sayfalarınız kolay anlaşılır ve kullanışlı bir hâl almış olur.

İyi bir tasarım için 4 prensip
Bu çok kült bir örnek. Geniş sütunlar okunabilirliği belirgin bir şekilde artırıyor. Ama haddinden fazla genişliğin okumayı zorlaştırdığı, yapılan çalışmalarla sabit bir gerçek. Geniş satırları takip ederken gözler bir hayli yorulur.

Yakınlık

Son prensip yakınlık. Burada benzer elemanları biraraya toplayıp farklıları ayırma söz konusudur. Eğer ilgi ilgisiz her şeyi bir araya toplarsanız, ziyaretçilerinizin kafası karmakarışık olur. Bunun için küçük başlıklar koymak ve uygun aralıklar bırakmanız gereklidir.

İyi bir tasarım için 4 prensip
Bu site, içeriğini başarılı bir şekilde üç ana katagoride derlemiş. Boşluklar uygun ve anlaşılabilirlik yüksek.

Bu yazı MyInkBlog‘un 4 Principles of Good Design for Websites isimli yazısından tecüme edilmiştir.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Miraç dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

  2. ilhami dedi ki:

    Sitenizi yeni buldum ve makaleler çok kaliteli. Hepsine yorum yazmasamda takipte olduğumuzu bilin. Teşekkürler