Firefox vs Internet Explorer!

Firefox vs Internet Explorer!

BBSpot‘tan Brian Briggs “Firefox mu Internet Explorer mı?” sorusuna mizahi bir yaklaşımda bulunmuş.* Yazıyı okuduktan sonra tekrar cevaplayın: Sizce hangisi daha iyi?

İsimler

Internet Explorer: Microsoft çıkardığı her ürünün ismini, amacını en iyi şekilde açıklayacak biçimde seçiyor. Yeni bir kıyafet üretselerdi, adını muhtemelen vücut örtücü koyarlardı. Internet Explorer kötü bir isim değil, ama harikulade olmadığı da kesin.

Firefox: Spektrumun öbür yakasında Firefox duruyor. İsmine bakarak ne olduğunu anlamanız imkansız. Yeni bir araba markası mı? 80’lerin bilgisayar oyunlarından biri mi? Çizgi roman kahramanı mı? Ketçap markası mı? Tarayıcı olduğu muhtemelen son tahmininiz olurdu. Her neyse, Internet Explorer’dan daha etkileyici bir isim.

Avantajlı Taraf – Firefox

Alan Adları

FirefoxFirefox: firefox.com İyi yürekli birisinin bu alan adını Mozilla’ya bıraktığını anlamak güç değil. En azından kendi alan adlarına sahipler.

Internet Explorer: internetexplorer.com Microsoft alan adını bile alamamış. Bu site de başka bir isim ardına gizlenmiş arama motorlarından biri.

Avantajlı Taraf – Firefox

Maskotlar

Internet ExplorerInternet Explorer: Etrafında çizgi olan büyük bir e. Basit ve hoş bir grafik ama tam bir maskot sayılamaz. Öyle ya, maskot dediğiniz pörtlek gözlerle bakan bir panda veya sevimli sevimli oturan bir penguen gibi olursa göze daha tanıdık gelir. Yine de Microsoft’un diğer maskotlarına bakarsak (Clippy, Bob) belki de maskotlarının bir harften oluşması daha iyi olmuş.

FirefoxFirefox: Kuyruğundan ateşler çıkararak dünyaya saldıran bir tilki. Kabusları hatırlatıyor. Yeterince korkutucu. Hoş bir grafik ama Internet Explorer da bir şeyler kazanmalı değil mi?

Avantajlı Taraf – Internet Explorer

Google Savaşları

Seçtiğimiz bazı cümlelerin** Google’da döndürdüğü cevap sayıları:

Neden Internet Explorer sürekli çöküyor? – 2.57 milyon sonuç
Neden Firefox sürekli çöküyor? – 218.000 sonuç

Sıradaki…

Internet Explorer – 22.8 miyon sonuç
Firefox – 23 milyon sonuç

Bu gerçekten sürpriz oldu.

Sıradaki…

Internet Explorer beni hasta edecek – 1.34 milyon sonuç
Firefox beni hasta edecek – 75.700 sonuç

IE’yle daha şanslısınız.

Sıradaki…

Internet Explorer bilgisayarımla birlikte geldi – 6.9 milyon sonuç
Firefox bilgisayarımla birlikte geldi – 659.000 sonuç

Esas Soru:

Internet Explorer en iyi tarayıcıdır – 2.110.000 sonuç
Firefox en iyi tarayıcıdır – 474.000 sonuç

Avantajlı Taraf – Internet Explorer

Para Atışı – 7 Atış

Firefox7 para atışı yapıyoruz. Bakalım kim kazanacak?

Internet Explorer: Tura
Firefox: Yazı

Sonuç: T-Y-Y-Y-Y-T-Y

Avantajlı Taraf – Firefox

Basmakalıp Kullanıcı

Internet Explorer: Ölü beyinli acemi. Pop-upları, virüsleri ve spyware’i seviyor. Sadece internette dolaşmak ve maillerini okumak istiyor. Değişik tarzlardan bihaber. Kankası “zeki bilgisayar”dan destek bekliyor.

Firefox: Fikri değişmiş bilgisayar kurdu. Özgürlüğü, seçim yapabilmeyi ve tablı tarayıcıyı seviyor. Sadece “İnsanlığı açık kaynak yazılımlarıyla geliştirmeyi” düşünüyor. Piyasanın güçlülerine ve paraya düşman. Kendi saadet zincirine başkalarını da bekliyor.

İkisi de aynı derecede sıkıcı.

Avantajlı Taraf – Hiçbiri

Sonuç

Yakın bir savaştı ama Firefox, Internet Explorer’ı 3-2 gibi yakın bir farkla yenerek Teknik Mükemmeliyet Ödülü’müzü almaya hak kazanıyor.

* Orijinal bağlantıyı hatırlatan: Bildirgeç.
** Sorgular İngilizce asıllarından tercümedir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.