Irkçı mısınız?

Irkçı mısınız?

Irkçılık; bir milleti, soyu ya da ırkı diğerlerinden (aşırı derecede) üstün tutmaktır. Hatta bu tavır diğerlerini ezmeğe bile yol açar. Dünya’daki en meşhur ırkçılık, zenci-beyaz ırkçılığıdır. Bu da Avrupalı’nın önce Afrika’da sonra da Amerika’da siyahilerle karşılaşmasıyla başlar.

En abartılısı Amerika‘da yaşanır. Zencilere köpek kadar dahi değer verilmez. Her türlü eziyet yapılır; emdikleri süt burunlarından getirilir adeta. Muhammed Ali Clay ve benzerlerinin dünyaya kendilerini duyurmalarıyla, beyaz Corclar geri adım atarlar. Sözde iyiliksever takılırlarsa da ırkçılık hâlâ devam etmektedir. Ricelar, Obamalar olsa da…

Chicago Üniversitesi‘nin hazırladığı online bir psikoloji testi, ırkçı olup olmadığınızı tartmanıza yarıyor. Testte karşınıza yüz resim çıkıyor. Bu resimlerde elinde silah ya da telefon bulunduran beyaz ya da zenci adamlar çıkıyor. Sizden silahlıları vurmanız, masumları pas geçmeniz isteniyor. Bu şekilde silahlı zencileri ve beyazları vurma ve masumlarını pas geçme süreleriniz belirlenip size sunuluyor.

Test, bir komedi aracı olarak görülse de aslında acı bir gerçeği de gösteriyor. O da, Amerikalıların filmlerinde gösterdikleri silahlı kötü adam karakterlerinin ekseriyetle siyahlar olması ve bunun da kafamızdaki portreyi etkilemesi hatta 180 derece değiştirmesidir.

Ecdadımız asırlarca her renkten kimselerle kardeşçe yaşamışken, biz siyah gördüğümüzde ürker hâldeyiz. Kaçımız yolda siyahi bir kimseyi görünce ikinci bir defa daha bakmadan yoluna yürüyor? Kaçımız yanından geçmemeyi tercih etmiyor? Şimdi biz ırkçı mıyız, değil miyiz?

Teste tabi tutulmak için tıklayın.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. victory dedi ki:

    Karşımıza çıkanların ellerinde silah mı, cep telefonu mu olduğu kolay anlaşılamıyor. Muhtemelen bu ayarı da, bilinç altımızın daha kolay ortaya çıkması için yapmışlar.

    Bizim sonuçlarımızda zencilerin aleyhine bir sonuç çıkıyorsa, sanırım suçlu Hollywood’dur.