Dikkatten Kaçan Tasarruf Yöntemleri

Dikkatten Kaçan Tasarruf Yöntemleri

Küçükken istisnasız hepimiz, parayı korumanın ve bilinçli bir müşteri olmanın önemini öğrendik. Ancak ne yazık ki, geçen yıllar içinde çoğumuz bu erdemlerimizi kaybetme eğilimi gösteriyoruz. Bu yazımızda aslında (elbette) hepimizin bildiği, ama uygulamayı ihmal edebildiğimiz tasarruf yöntemlerine yer vereceğiz.

1. İkinci el satın alın.

İkinci el satın almayı araba, video oyunları gibi şeylerde yapıyoruz. Ancak elbise, elektronik eşya, hatta mobilya alımında ise genellikle bu tarzda satın almayı unutuyoruz. Açıkçası, kolay bozulabilecek ürünler için ikinci el almak mantıklı olmasa da, diğer ürünlerde ikinci el için internet ve sosyal medya platformlarını kullanarak tasarruf edebiliriz.

2. Satın almadan önce biraz bekleyin.

Bu büyük meblaglardaki alımlar için çok önemlidir. Eğer o ürünü gerçekten almak istiyorsanız, son dakikada almanız banka hesaplarınızın bakiyesine büyük katkılar sağlar. Bu yüzden siz siz olun, bir kaç gün bekleyin ve nasıl hissettiğinize bakın. Gerçekten ihtiyacınız olan bir şey değilse, muhtemelen almak için daha az istekli olacaksınız.

3. Toptan alın.

Bunun için ana hatlar basit: Eğer alacaklarınız, banyo malzemeleri veya yiyecek gibi kullanacağınızı iyi bildiğiniz malzemelerse, toptan alışveriş yapmak için biraz para ayırın. Tuvalet kağıdı, peçete, diş macunu ve diğer temel ürünler toptan alımlar için harikadır; çünkü bir an için çok para harcıyor gibi görünseniz de, uzun vadede tasarruf yapmış olacaksınız.

4. Arada bir kendinizi ödüllendirin.

Anlık alışveriş yapmanın ve aşırı harcamaların psikolojisi kompleks ve ilginçtir, ama bu tutum bozuklukları pozitif destekle büyük ölçüde frenlenebilir. Tutumlu olacak şekilde kendini ödüllendirmek, aşırıya kaçmadan gelirinizin kontrolünü sağlamada mükemmel bir metodtur. Kendinize kurallar koyun, ancak uygun koşullar oluşunca yapılabilecek istisna alışverişlerden korkmayın.

5. Dükkanları dolaşın.

Bu deyiş bazı insanlar için geçerli olabilir, ancak belki sizde ilk gördüğü seçeneği almayı seven insanlar kategorisinde olabilirsiniz. Finansal bir disiplin içinde olun, fiyat ve özellikleri karşılaştırmak için diğer dükkanları da (hatta interneti) ziyaret edin. Başka bir yerde, daha iyi kalitede veya daha ucuza bulabileceğiniz bir ürün için neredeyse önemli oranda bir harcama yapmış olabileceğinizi fark edeceksiniz.

6. Nakit kullanın.

Kredi kartı kullanımı olağanüstü elverişli olurken, son derece aldatıcı olabilir. Genellikle kredi kartlarını, gerçekte bizim kişisel bütçemizde yaptığı etkiyi göz ardı ederek, uçarı şekilde kullanma eğilimindeyiz. Nakit kullandığınızdaki kaybettiğiniz para bilinçaltınızda canınızı yaksa da, sonuçta akıllıca davranarak daha fazla para harcamınızı frenleyecektir.

7. Arkadaşlarınızdan ödünç veya satın alın.

Etrafınızdakilere sorun. Arkadaşlarınız, mobilya, mutfak eşyaları veya bunu gibi şeyleri ödünç almak için mükemmel kaynaklardır. Hatta arkadaşlarınızdan alışveriş yaptığınızda, karşılık olarak alacakları parayla size yardım etmek için motive olacaklar, hatta kullanmadıkları bazı eşyaları da bedavaya verebilecekler. Siz de güzel bir anlaşma sağlamış olacaksınız. Ancak bu iyiliğe karşılık vermeyi unutmayın.

8. Dışarıda yemek yerine evde yemek hazırlayın.

Yemeğimizi planlarken evde pişirme seçeneğini hep göz ardı ediyoruz. Hafta boyunca hangi günlerde zamanınızın olacağına karar vererek bir düzenleme yapın ve buna bağlı kalın. Sonrasında planınıza göre malzemeleri satın alabilir ve önemli bir miktarda tasarruf yapabilirsiniz.

9. Kullanmadığınız zamanlarda elektronik eşyaların fişini çekin.

Bu yöntem özellikle kış aylarında elektrik faturanızda tasarruf etmeniz için çok önemli bir ipucudur. Prize takılı elektronik aletlerin kapalı konumda olsalar bile büyük bir enerji harcaması yaptığını unutmayın. Evde uyurken veya işyerindeyken; mutfak aletleri, televizyon, video oyun konsolları gibi ihtiyacınız olmadığı halde çalışan eşyaların fişini çekmeyi alışkanlık haline getirin. Sadece bir yıl içinde tasarruf edeceğiniz para miktarı şaşırtıcı boyutlarda olacaktır.

Kaynak: Jon Negroni, Lifehack

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

  1. zekeriya dedi ki:

    yeni evime taşınır taşınmaz 3. maddeyi yaptım. 40’lı tuvalet kağıdı aldım. şuan 4.sünü harcıyorum daha. sanırım tayinim çıkıncaya kadar bitmeyecek 😀

  2. Hüseyin Eroğul dedi ki:

    Purolarımızı 10 dolarlık banknotlar yerine 1 dolarlık banknotlarla da yakarsak her puroda 9 dolarlık bir tasarruf sağlamış oluruz. Tasarruf önemli.

  3. Hüseyin Eroğul dedi ki:

    Uzaktan belli olmaz kaç dolarla yaktığımız. Sonuç itibariyle dolarla yakıyoruz. Ama sıkışırsak, 100 dolarla puro yakıp, elit premium kredi kartlarımızla koka çekebiliriz. Zenginliğimizi daha nasıl gösterebilirim bilmiyorum.