Etkileyici Görünmek mi İstiyorsunuz? Eşofman Giyin!

Harvard’da yapılan bir araştırma, kılık kıyafetle ilgili önyargılarımızı kökünden değiştirebilir. “İki dirhem bir çekirdek” olmak, her zaman beklediğimiz sonucu vermeyebiliyormuş.

Harvard’dan araştırmacılar, kıyafetlerin alışverişte yaptıkları etkiyle ilgili bir araştırma yapmışlar.

İlk çalışmalarında, Milan’da yaşayan mağaza çalışanlarına ve normal vatandaşlara, egzersiz kıyafetleriyle pahalı bir alışveriş mağazasına gelen kişiler hakkında ne düşünecekleri sorulmuş.

Vatandaşlar, iyi giyimli kişilerin daha çok paraya sahip olacaklarını, bu sebeple mağazadan alışveriş yapma ihtimallerinin daha yüksek olacağını düşünmüşler. Mağaza çalışanları ise, egzersiz kıyafetleriyle gelenlerin, aslında böyle mağazaya gelebilecek kadar özgüveni olan varlıklı kişiler olacaklarını düşünmüşler.

Yani eşofmanlı birisinin alışveriş yapma ihtimali, samur kürklü kıyafetlerle gelenden daha yüksekmiş.

Aynı durum, yapılan diğer çalışmalarda da ortaya çıkmış: Öğrenciler t-shirt giymiş sakallı bir profesöre, kravatlı ve traşlı bir profesörden daha çok güveneceklerini belirtmişler.

Sunum yarışına giren adaylardan, kendi Power Point arka planını kullananların kazanma ihtimali, standart arka planlardan birini kullananlara göre daha yüksekmiş.

Çalışma, özetle farklı olmanın “belli sınırlar içerisinde” avantajlı olduğunu gösteriyor. Mesela bir toplantıda, herkes gibi siyah kravat takmak yerine, yanlışlıkla kırmızı kravat takmak, katılımcılarda negatif bir algıya yol açmış. Ancak bilerek kırmızı kravat takmışsa, katılımcıların düşünceleri olumlu olmuş.

Araştırmacılar, iş görüşmelerinde bile farklı giyinmenin avantaj sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Yine de, bir sonraki iş görüşmenize eşofmanlarınızla katılmak konusunda biraz dikkatli davransanız iyi edersiniz.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt