Maillerinizi Outlook’tan Gmail’e taşıyın

Maillerinizi Outlook’tan Gmail’e taşıyın

Bugün Bayramın dördüncü günüMaillerimizi Gmail’den Outlook’a aktarmak çok da zor değil. POP3 ve IMAP kullanarak bu işlemi kolayca halledebiliyoruz. Peki ya eski bir Outlook kullanıcısı, farklı klasörlerde gruplandırdığı binlerce mesajı Gmail hesabına aktarmak, böylece dünyanın her yerinden aynı mesajlara ulaşabilmek isterse ne olacak? Bunun bir yolu var mı?

Var. Üstelik çok da kolay. Bir kaç basit adımı izleyerek siz de Outlook’taki mesajlarınızı Gmail’e aktarabilirsiniz.

Adım 1: Gmail hesabınızda IMAP’i aktif hale getirin ve Outlook’unuzu IMAP yoluyla Gmail’le senkronize edin. (Nasıl yapılacağını burada bulabilirsiniz)

Adım 2: Outlook pst dosyanızı, varsayılan Gmail Inbox’ınız olmayan bir klasöre import edin.

File -> Import And Export -> Import from another program or file. -> Next -> Personal Folder File (.pst) -> Next.

Emaillerinizi içeren PST dosyasını seçin ve Outlook’a eklemek istediğiniz mesaj klasörlerini seçerek Finish’e basın.

Adım 3: Online yedeklemek istediğiniz kişisel klasörlerinizi seçin ve bu klasörleri Outlook penceresindeki Gmail klasörünüze atın.

Folder List ekranında kopyalamak istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Copy Folder Name’e basın. Outlook’taki Gmail klasörünü bu şekilde kopyalayabilirsiniz. Diğer klasörleri de aktarmak isterseniz aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Bu kadar. Kısa zaman sonra Outlook mesajlarınız, Gmail hesabınızdan ulaşılabilir olacaklar.

Outlook dosyalarınızın Gmail’e aktarımı, internet bağlantınız yavaşsa, yahut .pst dosyası büyükse, çok uzun zaman alabilir. Bu sebeple çok yer kaplayan maillerinizi önceden ayıklamak aktarımınızı kolaylaştıracaktır.

Bu yazı Digital Inspiration’da yayınlanan Export and Backup Emails from Outlook to Gmail Online yazısından tercüme edilmiştir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.