Pixel Art, vektörel olmaaaz!

Pixel Art, vektörel olmaaaz!

Neden mi? Çünkü Pixel Art‘ın esprisi, skaler olarak çizilmesidir. Pixel ne, skaler ne kısaca değinelim:

Pixel ne?
Resminiz küçücük karelerden oluşuyor, bunlara pixel diyoruz. “10*10 pixellik bir resim” dediğinizde, bu bize enine 10 kare, boyuna 10 kare (Bu sayı günümüz bilgisayar ekranlarında bire eşittir, video ortamında ise birden büyük olabilir. Vioeolarda pixeller dikdörtgen şeklindedir örneğin.) şeklinde bölünmüş bir resim olduğunu anlatır. Yani, piksel sayısal ortamdaki resimlerin en küçük parçasıdır.

Peki skaler ölçüm nedir?
Skaler ölçüm, yönü belli olmayan ölçümdür. “1 cm”, skaler bir kavramdır, fakat “X’den Y’ye doğru 1 cm” vektörel bir kavramdır.

2 kavramı da kısaca tanımladıktan sonra konumuza devam edelim. Pixel Art, son yılların en meşhur akımlarından biri. Belki her gün pixel Art’la tasarlanmış 10larca site görüyorsunuz. Sadece Pixel Artlardan oluşan binalar, şehirler tasarlandı; hala webin bir yerlerinde bu kıpırdanmalar devam ediyor.

Pixel Art, gönül işi :). Sevmeyenin altından kalkabileceği bir iş değil. Okyanus içinde fındık kabuğu kovalamaya benziyor. Evet, sonuçta göze hoş görünen, kaliteli resimler ortaya çıkıyor, ama bunca sıkıntıyı çekmeye değer mi? Sevenleri anında cevaplıyorlar: “-Evet!” Hemen ardından da “Bu bir sıkıntı değil” diye ekliyorlar. “Webde gördüğünüz resimlere biraz zoom yapın, bakalım ne göreceksiniz? Kullandığımız resimler, hep kalitesinin düşük olduğunu anlayamayacağımız derecede küçültülüp, birer göz yanılsaması olarak ‘yutturuluyorlar’.”

Olay bu kadar dramatik mi bilemiyorum. Ama aşağıdaki resim onların haklı olduğunu göstermiyor mu:

Wikipedia.org sitesinin örneğidir.

İşte vektörel çizimle skaler çizimin farkı burada açığa çıkıyor. Açın herhangi bir Flash dosyasını, istediğiniz kadar zoom yapın böyle açıklı koyulu noktacıklar göremezsiniz. Vektörel bir resme ne kadar zoom yaparsanız yapın, hep temiz hatlar, küçük küçük kareciklerden oluşma engelinden kurtulmuş çizgiler göreceksiniz. Sebebi tanımda söylediğimiz kadar basit:

Vektörel çizim, “orjinden +x yönünde 2 birim çiz” derken, skaler çizim, “(0,0),(1,0),(2,0) noktalarını çiziver gözüm” diyor.

Eh madem öyle, madem vektörel çizimlerde pixel derdimiz yok, “Öyleyse neden Flash’la pixel art çizmeye çalışalım?” değil mi? Demek herkes bizim gibi düşünmüyor: http://www.pix-festival.com/

Pixel Art deseniz, tanımla uyuşmuyor. Dizayn yapmış deseniz, tipografisi berbat görünüyor. Üstelik bu siteyi örnek olarak verdim, bunun gibi yüzlercesi nette dolanıyor.

Muhtemelen bu tip sitelerin sahipleriyle tanışıyor olsaydım, yüzlerine nazikçe höykürürdüm:

– Ah be kardeşim, şu meretin ismi ne?
– Pixel Art.
– Öyleyse neden pixelle alakası olmayan Flash programını sapkın emellerinize alet ediyorsunuz?
– Abi ne bilelim caf caflı bişey olsun dediydik!
– ….
– Olmamış mı?
– Olmamış canım, olmamış!

Pixel Art örneklerini internette bolca bulabilirsiniz.
Nasıl yapılacağını öğrenmeniz için Türkçe bir kaynak: http://www.webdersleri.com/sayfa.asp?id=698

Dipteki Not: Flash programını kullanarak Pixel animasyonlar üretebilirsiniz, burada onlardan bahsetmiyoruz.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...