Uyanığa bak!

Avustralya’da mahkumun biri, hapishane duvarında açtığı yarıktan kaçmış. Bunun da bir haber değeri olabilirdi belki, ama asıl ilginci şurası:

Adam delikten sığabilmek için 14 kilo vermiş. Hapishane görevlileri de diyete girdiğini zannetmişler :). Üstelik aynı hapishaneden bir hafta içinde 3. firarmış. Hani derler ya, bu kadar olur!

Hükümlü Cole, firarının hemen ardından El-Cezire televizyonunda telefonla canlı yayına katılmış. El-Cezire İng’den tercüme:

COLE: İnsanlar çok uyanık bir adam olduğumu ve kaçtığımı düşünüyor olabilirler! Kesinlikle yanıldıklarını söylemeliyim. Yetkililer de hiç boşuna endişelenmesinler!

SPİKER: Peki kaçmanızın amacı ne?

COLE: Şimdi… Daha önce 2 arkadaşım hapisten kaçtı, hem de bu hafta içinde. Sonra dışardan mektup yollamışlar. Sen orda otur, biz senin yerine de eğleniriz geyiği yapıyorlar. Ona hislenip, kaçtım.

SPİKER: Peki kilo vermenizin sebebi gerçekten kaçma planı mı?

COLE: Hayır hayır… Geçen gün aynaya baktım. Dedim ki olum Kol. Sen eskiden kürdan gibi adamdın, saç sakal dağıtmış, kilo da almışsın. Kararımı verdim, önce saç-sakal kestirdim, sonra da diyete başladım. Piyasada dolanan fotoğrafımı da ondan sonra çektirdim.

SPİKER: Delikten kaçtığınız haberi?

COLE: Yok be ablacım, ne deliği? Oradan geçer mi bu koca beden? Memurlardan bir ikisiyle anlaşmış bizimkiler. 2-3 günlüğüne dışarı çıkmama izin verdiler. Nerden bileyim haberlere düşeceğimi?

SPİKER: Söyleyeceğiniz son bir şey?

COLE: Yetkililer endişelenmesin… 1-2 güne ordayım. Hele önce şu kerkenezlerin defterini düreyim.

Haberin NetGazete‘deki aslı aşağıda:

Avustralya’da 14 kilo veren ve hücresinde açtığı ince bir yarıktan geçmeyi başaran bir mahkum ülkenin her yerinde aranıyor.

Robert Cole isimli 36 yaşındaki mahkum, hücresinin penceresi altındaki duvarda bir yarık açarak kaçmadan önce, birkaç haftada 70 kilodan 56 kiloya düştü.

Cezaevinin hastanesinde bir süre akıl sağlığı tedavisi de gören, hırsızlık ve gasptan hükümlü Cole’un ne hızlı kilo verişi, ne de hücresindeki tuğlaları yerinden söküşü gardiyanlarca fark edildi.

Mahkumun kaçtığı Sydney’in Long Bay cezaevinde, sendikayla anlaşma gereği sadece günün belirli saatlerinde gözetleme kulesinde görevli bulunduğu belirtildi.

Cole, bu cezaevinden bir haftada kaçan 3. mahkum oldu.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. bartu dedi ki:

    Market alışverişinde yakalanmış. Yazdıklarınız doğru mu çıktı ne 🙂