Okulda uzun eşek oynanmaz mı?

Televizyonlar yayınlıyacak haber bulamıyorlar yine. O her zamanki klasik haberleri uzatıp uzatıp, ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktalar. Bazen şans eseri farklı bir şey gördükleri de oluyor ama onu da abartıp alakasız şekilde yansıtmayı beceriyor, insanları kötü etkiliyorlar.

Bahsedeceğim konu, bu aralar satışıyla web gündeminden düşmeyen Youtube’daki okul videoları ve onları ana haber bültenine taşıyan ahmaklar. Okullardaki sıradan olayları ateşli bir anlatımla sanki okulda öğrenciler suç işliyormuş gibi gösteriyorlar. Hem de haberleri öyle bir işliyorlar ki öğrenciyi ezip, rencide ederek velilerin yüreğine korku salıyorlar. 12 Ekim akşamı ATV ve Kanal D de yayınlanan görüntülerden bahsedeceğim.

Pertevniyal Lisesi’nin görüntüleri yayınlandı o akşam. Görüntüde bir öğrenci tahtada öğretmenin yazdıklarını siliyor, arkadan öğrenciler tebeşir atıyordu. Bu videoyu ilk defa seyreden herkes “Ne biçim okul burası?” diye düşünür, ama madalyonun bir de pek dikkat çekmeyen diğer yüzü var.

Bir kere görüntü video kamerayla çekilmiş. yani bir öğrenci cebindeki telefonla çekmemiş ve video’yu son sınıf öğrencileri yıllıklarına koymak için kaydetmişler.

Lise okuyan herkes az çok bilir; hocaların ve öğrencilerin şebeklikler yaptığı fotoğraflarla süslüdür yıllıklar.

Evet işte böyle masum görüntüler, sanki büyük olaymış gibi yansıtılıyor. Bana en çok komik gelen kısım ise bir uzun eşek videosunun gösterilip “Lise öğrencilerinin eğlence anlayışları bu” denmesi. Çocukluğunda ”kınayt onlayn” oynamış herhalde bu kanal çalışanları. Tabi bir devlet kuruluşuna ait videoyu izinsiz yayınlamanın suç olduğunu dahi bilemiyorlar aynı zamanda.

Bazı düşüncesizliklerin sonuçları da ağır oluyor. Artık okullarda telefon kullanmak (kamerasının olup olmaması önemli değil) yasaklanacak. Bu, işin resmi boyutu olsa da; öğretmenler hep diken üstünde olacak.

Medya gerçekten de büyük bir güç değil mi?

Ömer Faruk Kocaağa

Okumakla meşgul olan yazar, sopayla kovalanıp yazı istenmesi üzerine ürküp 1-2 yazı yolladı, akabinde de yazar kadrosuna dahil oldu. Genelde toplum konularına eğilen bu yazar, ara sıra siz nadide okuyucuları güldürmeye çalışsa da, biz onu umutsuz vaka olarak görüyoruz. Çekinmeden yazdığı için dili biraz sansürleniyor ama yazıları sitemize ayrı bir renk katıyor.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Mehmet dedi ki:

    Türkiye’de Medya denklemi;

    Medya = Az haber,çok reklam , Çok reklam = Çok Para $

  2. ByBaLiX dedi ki:

    Abi çok haklısın ahngimiz oynamadıkki uzun eşşek lisedeyken ben şahsen ilk okulda başlamıştım :::))) Medyayı kınıyorum…..