Tarih Sizi Affetmeyecek!

Türkiye’nin en çok okunan, izlenen ilgi gören saygın (!) medya kuruluşlarının yıl boyu yaptıkları magazinsel haber tarzını Ramazan ayında bir miktar yumuşatıp daha soft bir anlayışla yayın yapmaları yıllardır alışageldiğimiz bir durum.

Yani X gazetesinin Ramazan ayında dinî yayınların vermesini eskisi gibi garip karşılamıyoruz. Senenin bir ayında da olsa 180 derecelik bir dönüş yapmaları bize gayet normal gelmeye başladı.

Herkesin daha bir ruhanî olmaya çalıştığı, oruç tutup sıhhat bulduğumuz bu ay süresi içinde asıl hâlâ alışamadığımız, kabul edemediğimiz mevzu daha bir ayrı…

Hayır, hayır… Hacivat Karagöz orta oyunu şeklinde yapılan bolca davul efektli, mânili kredi kartı reklamı şebekliğinden bahsetmiyorum.

Hayır davul çalıp avantajlarını bangır bangır bağıran vadaa larla da işim yok.

Hayır efendim kredi kartıyla kânun çalıp Ramazan’ı fasıl için uygun bir ay seviyesizliğiyle bir tutan zihniyetden de bahsetmeyeceğim.

Sultanahmet’de kurulan Ramazan sergisinde alttan dıngır dıngır kanunlu ney eşliğinde kalabalıkta sözde ilahi okumaya çalışan gürûhla da işim yok.

Yahu kardeşim söyle derdini diyorsunuz artık değil mi? Aslında yukarıda saydıklarımı her ne kadar asıl derdim olarak mevzubahis etmesem de hepsi bardağı azar azar doldurmuştur. Taşıran son damla ise geçenlerde sanatçı (!) olduğunu iddia eden bir şahsın senfoni orkestrası eşliğinde ezan okuması ve bir başka sanatçı bozuntusunun Ramazan eğlencesi kisvesi altında çok izlenen canlı yayınında ney eşliğinde dansöz oynatması olmuştur.

Bu mudur yani?

Ramazan’dan anladığınız, yumuşak başlı olmaya çalışan müslümanlara karşı layık gördüğünüz tavrınız bu mudur?

Saygıdan anladığınız, yapmasanız bile yapanlara hürmet gösterme tavrınız bu mudur?

Yazıklar olsun görsel medyamın aciz zavallıları, yazıklar olsun!

Salih Akdoğan

işbu bir imzadır. bilgilendirme mâhiyetindedir. :)

Sevebilirsin...