Akrepler intihar eder mi?

Akrepler intihar eder mi?

AkrepÇok sık tekrarlandıkları için genel kültür bilgileri arasına bile girmiş olan bazı yanlış bilgiler vardır. Bu yanlış bilgilerden biri de “akreplerin tehlike karşısında intihar ettikleri” bilgisidir.

Akreplerin çokça bulunduğu bölgelerde yaygınlaşan bu bilgiye göre, ateşle çevrelenen akrepler, başka bir çareleri kalmadığını anladıklarında, kuyruklarındaki zehirli iğneyi başlarına batırarak intihar ederler.

Evet, akrepler ateşle çevrelendiklerinde ölürler, fakat ölmelerinin sebebi, kendilerini sokmaları değildir. Zaten akreplerde bulunan zehir, kendilerine veya kendi türlerindeki diğer canlılara zarar vermez.

Peki öyleyse akreplerin ölümüne ne sebep oluyor?

Bildiğiniz gibi, akrepler soğuk kanlı (poikilotermEK) canlılardır. Soğuk kanlı olmaları sebebiyle, yüksek derecelerde sıcaklıkla karşılaştıklarında metabolizmaları çalışamaz hale gelir. Bu durumda, akrep çok hızlı bir şekilde kasılmaya başlar ve bu kasılmalar akrebin kendisini soktuğunun zannedilmesine sebep olur.

Yine benzer şekilde alkolün akreplerin intiharına yol açtığı inanışı da yanlıştır.

EK BİLGİ
Poikiloterm: Vücut içi sıcaklıkları çeşitlilik gösteren, genellikle bulundukları ortamın sıcaklığına uyan canlılar. (Yunanca: “poikilos” ποικίλος = “çeşitli” “thermia” θερμία = “sıcaklık”). Tıpta, insanlarda normal termoregülasyonun (ısı düzeni) bozulmasına da poikilotermi ismi verilir.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. victory dedi ki:

    Hımm. Bunu bilmiyordum. Enteresan.

  1. 7 Eylül 2008

    Akrepler İntihar Eder mi?…

    Çok sık tekrarlandıkları için genel kültür bilgileri arasına bile girmiş olan bazı yanlış bilgiler vardır. Bu yanlış bilgilerden biri de “akreplerin tehlike karşısında intihar ettikleri” bilgisidir……