Windows XP’de “tümüne hayır” diyebilmek

Windows XP’de “tümüne hayır” diyebilmek

Windows'ta Windows enteresan bir işletim sistemidir. Tezatlar barındırır. Pek kimse sevmez ama pek çok kimse kullanır mesela. Binlerce açığı vardır, service pack kurmaktan zevk alan bir yapınız yoksa -ki genelde kimsenin böyle bir yapısı yoktur- sıkıntılar yaşarsınız. Sırf bu sebeple, Firefox yeni sürümü yüklemek istediğinde bile gerilir, hır çıkarır, Alt + F4 ile mevzuyu çözersiniz.

Windows’un kendine has özelliklerinden biri de, bir klasördeki dosyaları başka bir klasöre atmak istediğinizde karşınıza çıkan uyarı penceresidir. Penceredeki, “Would you like to…” diye kibar kibar başlayan soru cümlesi, “Üzerine yazayım mı?” gibi bir anlam taşır Türkçe’de. Buraya kadar herşey yolundadır ama soruya verebileceğimiz cevap seçenekleri kısıtlıdır: “Evet”, “Tümüne evet”, “Hayır”.

Evet, “Tümüne hayır” diye bir seçenek yoktur. Özellikle eski bir yazı tipi klasöründeki yazı tiplerini yenisine aktarırken, can sıkan bu eksik sebebiyle saç baş yolarsınız. Halbuki “Tümüne evet”i seçenler çoktan muratlarına ermişlerdir.

Neyse, lafı uzatmayalım: Bu problemi çözmenin basit bir yolu var. Eğer “tümüne hayır” (No to all) demek istiyorsanız, tek yapmanız gereken, dosya değiştirme ekranında “Hayır”a basarken SHIFT tuşunu basılı tutmak.

Windows Vista’da aynı sıkıntı yaşanmıyor. Ancak hala çoğu bilgisayarda XP kullanıldığı için, aklınızda bulunmasında yarar var.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

 1. oMd dedi ki:

  teşekkürler bunu bilmiyordum.

 2. mahmut_isikan dedi ki:

  Biliyordum .Yine de sağol gerçekten çok uğraştırıcı bi iş.

 3. sezgin dedi ki:

  helal olsun sana
  hayır a seri seri her bastıkça microsofta kızıyordum