Yahoo! Search’ün Google’da olmayan 5 özelliği

Yahoo! Search’ün Google’da olmayan 5 özelliği

Yahoo!Google, arama motoru sektörünün açık ara birincisi. Google kelimesinin İngilizce sözlüklere internette aramak anlamında girmiş olması bile, her halde bu konudaki şüpheleri giderebilir. Google arama alanında çok başarılı dedik; fakat bazı özellikler var ki yalnızca Yahoo! Serach’te bulabiliyoruz.

“Yahoo! Search’ün Google’da kolayca bulamayacağınız 5 özelliğini söyleyeceğiz” desek, sizleri şaşırtabilir miyiz? Cevabınız “Evet”se, buradan buyrun.

Yahoo! arama kutusundan mail oluşturun

Mail kutusuna !mail abc@xyz.com yazın. Bu mail adresine gönderilmek üzere Yahoo! Mail’in bir mail penceresine gideceksiniz.

Aranacak kelimelerin sırasını belirleyin

X kelimesinin Y kelimesinden önce yer aldığı sayfaları arayabilirsiniz. Bu aramanızın sonuçlarında Y’nin önce bulunduğu sayfalar yer almaz. [Sylvester Stallone] şeklinde bir arama, Sylvester kelimesinin, Stallone’dan önce yer aldığı sayfaları döndürecektir. Burada karıştırmamamız gereken bir nokta var. Tırnak işaretli aramayl, köşe parantezli arama aynı sonucu vermiyor. “Sylvester Stallone” araması, tam olarak bu ifadenin geçtiği sayfaları bulurken, [Sylvester Stallone] araması “Sylvester ‘ın soyadı Stallone’dur” cümlesini de buluyor. “Stallone Sylester ‘ın soyadıdır.” cümlesini ise bulmuyor.

Aynı aramanın Google’da “Sylvester * Stallone” şeklinde yapılabileceği söyleniyor, fakat arama sonuçları Yahoo! Search’e göre oldukça zayıf kalıyor.

Yahoo’dayken favori sitelerinizde arama yapabilirsiniz

Önünüzde Yahoo! Search açık. Wikipedia.com’da bir arama yapmak istiyorsunuz. Arama kutucuğuna !wiki google yazarak Wikipedia.com’da google kelimesiyle arama yapabilirsiniz. Bunun dışında şu popüler siteler için de kısayollar bulunuyor: !ebay, !amazon, !flickr. Bu özellik de Google’daki site: operatörü ile karışabilir.

Fakat site: operatörü aranan sitede bulunan sayfaları Google’da listelerken, Yahoo!’daki arama, ilgili sitenin arama sayfasını açıyor.

linkdomain – Bilinmeyen Yahoo arama operatörü

Aklınıza bir soru takıldı diyelim: Wikipedia’daki sayfalardan kaç tanesinde CNN.com’a bağlantı verilmiş? Google ile bu sorunuzun cevabını öğrenmeniz çok zor. link: operatörü yeterli sonuç vermekten uzak kalıyor.

Yahoo! Search’ün ise bu işlem için yararlı bir kısayolu var:

linkdomain:cnn.com site:wikipedia.org

Abonelik isteyen sitelerde arama

Yahoo! Search’ün ayrıntılı arama sayfası, Google’ın sunmadığı bir imkan sunuyor. Bu sayfayı kullanarak, üyelik isteyen Wall Street Journal, TheStreet.com gibi sitelerin yayınlarında arama yapabiliyorsunuz. İçeriği görmek içinse, ilgili sitelere üyelik gerekiyor.

Yahoo! Search’ün bunlardan başka, pratiklik sağlayan kısayolları da bulunuyor.

Anlaşılan o ki, arama motorları arasındaki yarış devam ediyor. Semantik aramadan hemen önceki dönem kabul edilen içinde bulunduğumuz yılları yarışın son turu sayarsak, birincinin hemen arkasında Yahoo! Search’ün bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yarış henüz sonuçlanmadı.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

1 Yanıt

  1. checka dedi ki:

    Arama motorları eğer kesin çözüme ulaşmak istiyorlarsa kişinin yazdığı şeylerden, ne aramak istediğini aşağı yukarı kestirmesi ve onunla alakalı sonuç vermesiyle olur.Bir tek hakia bu fikir üzerinden yola çıkmış yanılmıyorsam ama onunda bi numarasını göremedik daha…