Çiçekler nasıl daha uzun süre dayanır?

Çiçekleri hepimiz severiz. Güzel görüntüleri, kokuları ve hepimizin bildiği faydalarıyla, gönüllerimizde çok ayrı yerleri vardır.

Ancak “çiçek sevgisi”, çoğunlukla “çiçek katli”ne sebep olur; şu günü, bu günü gibi sebeplerle, belki yüz binlerce çiçek dallarından koparılıp, “çiçek sever”lere ulaştırılır. Hem de yüksek fiyatlarla.

Bu yüzden canlı çiçek elime geçtiğinde, dalında daha güzel görüneceğini düşünür, üzülürüm.

Bir dakika sonraysa, “Madem elimize geçti” düşüncesiyle, çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmesi için bir vazo arayışına girişirim.

Çiçeklerin canlılıklarını uzun süre sürdürebilmeleri için ne gerekir? Su değil mi?

Aslında bundan biraz daha fazlası…

İsterseniz, bu yazımızda, çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmesi için yapabileceklerimizi sıralayalım:

1. Sıcak bir günde kesilen çiçeklerin uzun süre dayanması zordur. Çünkü güneş sıcaklığı yapraklardaki nemi hemen alacaktır.

2. Çiçekler için ideal sıcaklık aralığı 5-10ºC’dir. Geceleri çiçekleri buzdolabında tutmak, daha uzun süre dayanabilmelerine yardımcı olur. Çiçekleri buzdolabına yerleştiremezseniz, geceleri evinizdeki en serin odanın zeminine koyabilirsiniz.

3. Sapın su altında kalan bölümündeki bütün yaprakları temizleyin.

4. Çiçek saplarını, bitki fırçasıyla nazikçe fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Bu, hem çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmesine, hem de suyun temiziliğine yardımcı olur.

5. Sapları düzgün hazırlanan çiçekler, suyu daha kolay alabilecekleri için daha uzun süre dayanırlar. Sapları şu şekilde hazırlayabilirsiniz:
• Sapın altını 3,5-4 cm mesafeden, 45 derece açıyla kesin. Kesme işleminde kör bıçak kullanırsanız, sapa zarar verebilirsiniz.
• Daha iyi bir sonuç alabilmek için, sapları su altında kesin. Böylece, gövdedeki damarlara hava kaçmasını engellemiş olursunuz.
• Çiçekleri sığ suya almadan önce, sapları bir kaç saat derin su içinde tutmalısınız.

6. Hergün, çiçeklerin suyunu değiştirin ve çiçekleri suyla nemlendirin.

7. Bir litre suya, bir kaşık çamaşır suyu ekleyin. Çamaşır suyu, suyun temiz kalmasına yardımcı olur ve ortaya çıkabilecek kötü kokuyu engeller.

8. Cam vazolardaki suyun daha güzel görünmesi için, içine bir kaç damla besin boyası damlatabilirsiniz.

9. Çiçeklerin içinde bulunacağı suya bir çay kaşığı şeker ekleyerek, çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmelerine yardımcı olabilirsiniz.

10. Çiçekleri direkt güneş ışığına maruz bırakmayın, kaloriferden ve hava cereyanından uzak tutun. Bir fan bile, çiçeğinizin daha kolay ölmesine yol açabilir.

11. Kırılmış veya sarkmış sapları, çubuklarla destekleyin.

12. Ölen çiçekleri hemen vazodan uzaklaştırın. Çünkü ölen çiçekler etilen salgılarlar ve diğer canlı çiçeklerin de solmasına yol açarlar.

Bu yazıdaki tavsiyeler, 15 Tips that Will Make Cut Flowers Last Longer yazısından tercüme edilmiştir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

5 Yanıt

 1. çeviri dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. 7. madde -suya çamaşır suyu ekleme- pek bilinmez ancak çiçeklerin daha uzun süre dayanmasında çok önemli.
  Birçok kişinin aklına çamaşır suyunun kötü kokusu gelebilir; fakat kesinlikle dışarıya rahatsız edici bir koku salmıyor. Mutlaka deneyin derim..

 2. Tolga dedi ki:

  Evet suya çamaşır suyu ekleme önemlidir !!! kesme çiçek aldınızda çok az miktarda suyun içersine çamaşır suyu konursa… çiçek saplarının çürümesini ve kokmasını engeller uzun süre yaşatabilirsiniz!!!

 3. dilara dedi ki:

  arkadaşlar benim menekşem vardı ne kadar iyi baksamda çiçekleri soluyor dökülüyo bi sabah uyandığımda bi baktım yaprak dökülmüş !!! hemen bir ılık bir suya şeker katım ve çiçeğimin altaki tabağın döktü bunu bi kere daha denedim ve şuan çook sağlıklı sodad da kulanabilirsiniz bende işie yaradı 😀

 4. Kenan dedi ki:

  Çok beğendim.Mütiş bir yazı olmuş.

 5. Eda Bahadır dedi ki:

  Galiba bu yazı sayesinde güzel bir saksı ve canlı çiçek almak için bahane buldum 🙂 Solacak korkumdan çiçek bakmıyordum da 🙁