Senden tasarımcı olur mu?

Senden tasarımcı olur mu?

İnternet dünyasında arz-ı endâm eden kime sorsanız, “web tasarımcısı” olduğunu veya bir yakınının web tasarımıyla uğraştığını iddia ediyor. Bu da yetmiyor, internet cafe kapılarında “10 TL’ye web tasarımı yapılır” tarzı trajikomik ilanlar yer alıyor.

Neticede olan profesyonel web tasarımcısı olmak isteyenlere oluyor. Piyasada konuşan çok, iş yapan az oluyor. İşin kötüsü, iki grup insan da zaman zaman aynı ücreti kazanıyor.

Varmak istediğimiz nokta şu: Web tasarımcısı olmak, zor bir iş. Yine de hayalinizde web tasarımcısı olmak varsa, aşağıdaki diyagrama bir bakarak web tasarımcısı olup olamayacağınızı görmenizi tavsiye ederiz.

Hani, gerekli şartları sağlamıyorsanız yol yakınken bu sevdadan dönün diye :).

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

9 Yanıt

 1. rss-ems dedi ki:

  Eh mac alabilecek param yok. Ama yaptıklarım işe yaramaz mı demek? Biraz daha esnek olabilirdi.

 2. opereysin dedi ki:

  @rss-ems

  Bu diyagram tamamen komedi amacıyla hazırlanmıştır.

  Zaten yazının eklendiği kategoriden ve Mac satın al maddesinin altındaki (Evin olmasa da olur nasıl olsa) yazısından da anlaşılıyor.

  Bu aslında “Mac’iniz olmadan tasarımcı olamazsınız. I-ıh… Mümkün değil.” mantığını da iğneleyici bir diyagramdır.

 3. rss_ems dedi ki:

  @opereysin,

  Tabi anladım 🙂 Yani bu konu üzerinde çok farklı şeyler yapılabilir ama genel anlamda Mac üzerine odaklanmaları olmamış sadece. Mesela IE kullanmama konusu çok güzel, o tarz .

 4. fikir beyancısı dedi ki:

  Daha ilk maddede tasarımcı olamadığımı gördüm. Çünkü İE yi seviyorum. Oysa ben hayatımı bu işten kazanıyorum. Çok güldüm, teşekkür ederim

 5. asacan dedi ki:

  Yazı tipini benzetemedim aklıma onlarca yazı tipi geldi… Bu tarz çok yav. Eras mı verdana mı yoksa helvetica mı? Kasıldım.

 6. victory dedi ki:

  @asacan;

  Myriad Pro.

 7. ALİ Sayid dedi ki:

  ARKADAŞ beni tanıyan arkadaşlarım grafikçi tasarımcı olarak tanırlardı ( lisede uğraştığım için) lise bitti üniversite de.. ama iş konusunda tam da web tasarım işini bırakmak üzereydim, bi arkadaşım iş buldu bana.. Uzatmayalım işe yeni başladım ama iş gerçekten zor…
  BİRKERE İŞİN EN PSİKOLOJİK YANI yaptığını beğendiremiyorsun… senden alternatif tasarım bekliyorlar.
  -bende bir taneyi zor çıkardım ikinciyi nasıl çıkarıcam diye kara kara düşünüyorum..
  Tasarımcı olmak gerçekten zor, tavsiye etmem.
  BU İŞE GİRDİM AMA NASIL ÇIKACAĞIM DİYE KARA KARA DÜŞÜNÜYORUM…
  bitik bir haldeyim… işten çıkmak için nasıl bir konuşma yapsam diye hergün düşünüyorum.

  berbat bir psikoloji MASA başı işim olsun diye düştüğüm bu durum. inanın internete girmez oldum web üzerine herşeyden soğudum.

 8. yazık ya dedi ki:

  valla mac olmasa da olurda, bu tasarımı yapan arkadas bu işi bırakırsa tüm tasarım alemi için çok hayırlı olur diye düşünüyorum… o kadar çok temel hata var ki baştan sona ironi barındıran bir kavramsal sanat eserini anımsatıyor… tasarımcı olamayan ama oldum sananların,
  tasarımcı olamayanlar kadar bile olamayanları eziklediği… bir tasarım oluşturma tasası olur ancak bu yaptığınız… fikir güzel ama tabi çok çalışmak, çok izlemek, çok gözlemlemek,
  denemek lazım, şaka şaka hiç olmamış yahu… one stroke kursu öneriyorum, 2 ayda başarılı tepsiler boyamaya başlarsınız…