Avrupa’nın en küçük ülkeleri

Avrupa’nın en küçük ülkeleri
Birgün sorarlarsa diye aklınızda bulunmasında yarar var, Avrupa’nın en küçük ülkelerinin. “Yok beni ilgilendirmez!” diyorsanız, 1. Dünya Savaşı’ndan beri “resmî olarak” savaş hâlinde bulunduğumuz minik Avrupa ülkesi ilginizi çekebilir.

1- Vatikan (Pontificio) Vatikan İtalya’nın Roma şehrinde, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan, dünyanın en küçük ülkesidir. Sınırları boyayla çizilmiştir. Papa hem devlet başkanı, hem de katolik mezhebinin ruhanî lideridir. Vatikan’ın doğrudan yahut dolaylı olarak, sahibi olduğu veya yönlendirdiği günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu, 49 TV kanalı veya kablolu yayını bulunmaktadır.

Yüzölçümü: 0,440 km2
Nüfusu:
700 kişi kadar (2006)
Resmî dili: İtalyanca, Latince, Fransızca

2- Monako (Monaco) Monako Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devleti Monako Prensliği’dir. Dünyada nüfus yoğunluğu sıralamasında en baştadır. Sınırları Fransa ile çevrilidir. Monako; tam bir festival, sinema ve spor merkezidir. Bundan dolayı da turizm geliri çok fazladır. Tepeli engebeli ve kayalıklı bir yer şekline sahiptir. Akdeniz ikliminin etkisi görülür.

Yüzölçümü: 1,49 km2
Nüfus: 32.409 (2005)
Resmî dili: Fransızca

3- San Marino (Serenissima Repubblica di San Marino) Avrupa’nın beş minik ülkesinden biri olan San Marino, Cumhuriyettir. Güney Avrupa’da yer alır. Tamamen İtalya tarafından çevrilmiştir. Dünyanın en eski cumhuriyetidir. Arazi yapısı, engebeli dağlarla çevrilidir. Akdeniz iklimi görülür. İtalyan mutfağına mutfağına benzer bir mutfakları vardır. Ordusu çok küçüktür ve ordunun görevleri; törenlerde yürümek, sınırlarda devriye gezmek, hükümet binalarını beklemek, polise yardım etmek vb’dir.

Yüzölçümü: 61.2 km2
Nüfus: 28.117 (2005)
Resmî dili: İtalyanca

Birinci Dünya Savaşı sırasında İtilaf devletleri arasında San Marino da vardı. Türkiye bütün İtilaf devletleri ile antlaşma yapmıştır. Resmî olarak tek San Marino kalmıştır. Resmî kayıtlara göre Türkiye ile San Marino hâlâ savaş hâlinde gözükmektedir.

4- Lihtenştayn (Fürstentum Liechtenstein) LihtenştaynLihtenştayn, İsviçre ile Avusturya’nın arasında bulunmaktadır. Ren Vadisi Lihtenştayn’ın yarısını kaplar; diğer yarısı ise Alp bölgesinden meydana gelmektedir. Parlementosu 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Kişi başına milli geliri 8.900 İsviçre Frangı’ndan fazladır. Lihtenştayn’da 317 Türk vatandaşı çalışmaktadır.

Yüzölçümü: 160 km2
Nüfus: 34.600 (2004)
Resmî dili:
Almanca

5- Andorra (Katalanca) Andorra Andorra Prensliği; güneybatı Avrupa’da, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Pirene Dağları üzerine kurulmuştur. Denize kıyısı yoktur. Arazi yapısı, dik kayalıklar ve dar vadilere sahiptir. % 35’i ormanlarla çevrilidir. Yılda ortalama 10 milyon turist çekmektedir. Andorra, refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Yönetim biçimi, parlementoyla yönetilen yetkisiz prensliktir.

Yüzölçümü: 468 km2
Nüfus: 69.150
Resmî dili: Katalanca

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Ferit dedi ki:

    Sizi kutluyorum. şunu tahmin edebiliyorum; sahip olduğunuz cevheri sergileyebilmek için yeterli paranız olsaydı büyük başarıların altına imza atabilirdiniz. En azından bu gerçeğin farkına varabildiğim için seviniyorum. size de başarılar diliyorum.