Bayrağında Hilal Bulunan 13 Ülke

Bayrağında Hilal Bulunan 13 Ülke
“Hilal”, sözlükte “Ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi” olarak tarif ediliyor. Ancak elbette bizler için bundan çok daha fazlasını ifade ediyor. İşte hilal sevgileri bayraklarına yansımış 13 ülke…

13) Kamer Adaları

Komorlar, Afrika’da Mozambik ve Madagaskar ile okyanus aracılığıyla komşu olan bir ada ülkesidir. Komorlar olarak bilinse de; aslında ismi, bayrağındaki hilale de uygun olarak Kamer Adaları‘dır. Osmanlı dönemine ait kayıtlarda da bu şekilde anılmaktadır. Fransızlar bu şekilde okuyamadıkları gerekçesiyle ismini “Komor” şeklinde değiştirmişler ve resmiyete bu şekilde yansıtmışlardır.

Başkent: Moroni
Yüzölçümü: 2.034 km2
Nüfusu: 798.000

12) Maldivler

Maldivler, Hint Okyanusunda yaklaşık 1200 adadan oluşan bir ada devletidir. Hindistan’ın güneyinde yer alır. Küresel ısınma sebebiyle sular altında kalacağı yönünde çalışmalar yapılması üzerine, halkına Avustralya’ya yerleşme hakkı tanınmıştır. 1200 adadan 281 adedinde yerleşim mevcuttur.

Başkent: Malé
Yüzölçümü: 298 km2
Nüfusu: 329.000

11) Moritanya

Moritanya

Moritanya, Afrikanın kuzeybatısında yer alır. Senegal, Mali, Cezayir ve Batı Sahra ile komşudur. Yüzölçümü bakımından Mısır ile yaklaşık olarak aynı büyüklüktedir. Topraklarının çok az bir bölümü tarıma elverişlidir.

Başkent: Nuakşot
Yüzölçümü: 1.030.700 km2
Nüfusu: 3.291.000

10) Özbekistan

Özbekistan

SSCB’den ayrılan Türk devletlerinden biridir. Özbekçe konuşulur. Yedi bağımsız Türk devletinden biridir. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur. Denize kıyısı yoktur. Altın, pamuk, doğalgaz, uranyum temel üretim kalemlerini oluşturur.

Başkent: Taşkent
Yüzölçümü: 447.400 km2
Nüfusu: 29.559.100

9) Türkmenistan

Türkmenistan

Özbekistan’ın güneybatı komşusu olan Türkmenistan da SSCB’den bağımsızlığını kazanmıştır ve Yedi bağımsız Türk devletinden biridir (Diğerleri Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye). Türkmence konuşulan ülkede, bir çok alanda devlet tekeli vardır.

Başkent: Aşkabat
Yüzölçümü: 488.100 km2
Nüfusu: 5.450.000

8) Tunus

Tunus

Tunus, Akdeniz’e kıyısı olan Kuzey Afrika ülkelerinden biridir. Mağrip bölgesinin en küçük ülkesidir. Cezayir ve Libya ile komşudur. Güney bölümü Büyük Sahra Çölüne dahildir. Kıyılarından Avrupa kıyılarına uzaklığı sadece 140 kilometredir.

Başkent: Tunus
Yüzölçümü: 163.610 km2
Nüfusu: 10.432.500

7) Singapur

Singapur

Singapur, Malay Yarımadasının güney ucunda, ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Monako gibi sadece bir şehir üzerine kurulu olduğundan, şehir devleti olarak tanımlanır. Ülkenin sosyoekonomik düzeyi çok yüksektir. Ekonomisi endüstri ve ticarete dayalıdır.

Başkent: Singapur
Yüzölçümü: 710 km2
Nüfusu: 4.987.600

6) Malezya

Malezya

Güneydoğu Asya’da yer alan Malezya, 13 eyalet ve 3 federal bölgeden oluşur. Toprakları Güney Çin Denizi ile iki eşit parçaya ayrılmıştır. Tayland, Singapur ve Endonezya ile komşudur. Avrasya kıtasının en güney noktası olan Tanjung Piai, Malezya topraklarındadır. Birleşik Krallık’tan bağımısızlığını kazanmış ülkelerdendir.

Başkent: Kuala Lumpur
Yüzölçümü: 329.847 km2
Nüfusu: 28.334.135

5) KKTC

KKTC

KKTC, ülkemizin 65 km güneyindeki Kıbrıs Adası’nın kuzey bölümündedir. Kıbrıs Harekatı sonrasında 1976’da Kıbrıs Türk Federe Devleti kurulmuş, 1983’te KKTC ilan edilmiştir. Bağımsızlığı yalnızca ülkemiz tarafından tanınmaktadır.

Başkent: Lefkoşa
Yüzölçümü: 3.355 km2
Nüfusu: 300.000

4) Cezayir

Cezayir

Cezayir, Kuzey Afrika’da yer alır. Afrika’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Tunus, Libya, Mali, Moritanya, Nijer, Fas ve Batı Sahra ile komşudur. Cezayir kelimesi, Arapça’da “Adalar” anlamına gelir. Geçmişte Fransa Cezayir’de soykırım uygulamıştır.

Başkent: Cezayir
Yüzölçümü: 2.381.741 km2
Nüfusu: 38.700.000

3) Azerbaycan

Azerbaycan

Azerbaycan, Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Doğusunda Hazar Denizi yer alır. Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile ülkemizin de sınırı vardır. SSCB’den bağımsızlığını kazanmıştır.

Başkent: Bakü
Yüzölçümü: 86.600 km2
Nüfusu: 9.494.600

2) Pakistan

Pakistan

Pakistan, Güney Asya’da yer alan, Umman Denizi’ne kıyısı olan bir ülkedir. Nüfus bakımından dünyanın 6. büyük ülkesidir. Afganistan, İran, Çin ve Hindistan’la komşudur. 4 eyaleti vardır. Nükleer silahlara sahip tek İslam ülkesidir. Dünyanın 2. yüksek zirvesi olan Himalayalar’daki K-2 Godwin Austen Zirvesi ülkenin toprakları içindedir.

Başkent: İslamabad
Yüzölçümü: 796.095 km2
Nüfusu: 172.900.000

1) Türkiye

Türkiye

Ülkemiz, çoğunluğu Asya’da olmak üzere, Avrupa ve Asya topraklarında yer alır. Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konarak oluşan Türk bayrağı, ilk kez Osmanlı Devleti tarafından 1844 yılında kabul edilmiştir. 22 Eylül 1983’te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son halini almıştır.

Başkent: Ankara
Yüzölçümü: 783.562 km2
Nüfusu: 76.667.864

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

3 Yanıt

 1. riskender dedi ki:

  ayın hilal şeklinin dünyanın her yerinde sağa bakmaması. türkiye’de aşağı yukarı tam olarak sağa bakan hilalin güneye indikçe saat yönünün tersine dönmesi. dahası ülke bayraklarının bundan etkilenmesi. türkiye, pakistan ve moritanya bayraklarındaki hilallerin ülkelerin coğrafi konumu hakkında bilgi vermesi.

 2. ORHAN AFACAN dedi ki:

  kalbim hilal,gözüm yıldız

  Kalbim hilal, gözüm yıldız, kanım renk
  Gökteki duruşu ruhuma ahenk..
  Ona olan sevdam ömür boyu cenk
  Asla Alsancaksız yaşayamam ben.

  Tenimden, ruhumdan aşkla dokundu.
  Adımız birlikte şanla okundu.
  Sevdama karşılık hürriyet sundu.
  Asla Alsancaksız yaşayamam ben.

  Cehresi kırmızı, hilali beyaz.
  Yıldızı parıldar katiyen solmaz.
  Onunla mutluyum gam, keder olmaz
  Asla Alsancaksız yaşayamam ben..

  Göklerin hâkimi, yerlerin şahı.
  Renklendirir rengi her gün şafağı.
  Bedenim kölesi, ruhum uşağı.
  Asla Alsancaksız yaşayamam ben.

  Türkiye’min, devletimin sembolü
  Yedi kat yerin, göğün gonca gülü.
  Ona âşık olmayan gönül ölü,
  Asla Alsancaksız yaşayamam ben.

  ORHAN AFACAN

 3. Serdal dedi ki:

  Hırvatistan bayrağında da hilal vardır, çok uluslu ulkelerinde müslümanları temsil ediyor, ayrıca Amerika eyaletinde ki Güney Carolina da bayrağın da da hilal vardır,bir dönem burada bulunan Türk ailesi Yusuf Ali nin burada ki hikayesi de araştırılmaya değer.