Polis Motosikletleri

Polis Motosikletleri

Motosikletin polis birimlerince kullanılması 20. yüzyılın başlarına dayanıyor. Aslında bu tarih, motosikletin bulunuşuna çok yakın. Araba yeni yeni günlük hayatın bir parçası olmaya başlarken böyle bir aracın ortaya çıkması, çoğu insan tarafından garip karşılanmıştı. O zamanlar bir bisikletten çok da farklı olmayan bu garip alet, hiç de yaygın değildi. Mesela ABD’nin yalnızca bir kaç eyaletinde bulunuyor, onlarda da 1-2 taneyi geçmiyordu.

tarafından savaş aracı olarak da kullanılmıştır. 2 kişilik olarak tasarlanan bu tip motosikletlerde bir sürücü bir de ateş edici vardı. Silahı kullanan kişi aracın yan tarafındaki bölmede oturuyordu. Kolayca devrilebilen yapıları da olsa diğer hantal savaş araçlarının yanında karınca gibi dolaşıyorlardı. Hızlı ve küçük olmaları, keşif yapmaya elverişli olmalarını da sağlıyordu.

Dünya genelinde polis motosikletleri çoğunlukla BMW, Honda ya da Kawasaki‘dir. Bunun dışında özellikle Amerika’da Harley-Davidson, Lincoln, Nebraska gibi markalar da kullanılıyor.

Almanya’da neredeyse tam bir BMW hakimiyeti varken, İngiltere’de Honda ve Yamaha markaları da tercih edilmekte.

Bazı ülkelerin bazı şehirlerinde ise scooterlar da kullanılıyor.

‘ı da simsiyah, iki kişi kapasiteli dev BMW motosikletlerini kullanıyorlar. Dönüp de bakmamak mümkün mü? İnsan gurur duyuyor.

Açıkçası polis motosikletleri şu yıllarda altın çağını yaşıyor. Çok eskilere gitmeye gerek yok, milenyumun başında bile şimdikiler kadar lüks ve nefis motosikletlerden söz edilemiyordu. Rus polisleri kozmonot gibiyken, İtalyan polislerin polis motosikletleri bir pizzacınınkinden farksızdı. İşte size belli başlı ülkelerin bundan 10-15 yıl önceki polis motosikletleri:

Almanların Polis Motorsikleti

Amerikalıların Polis Motorsikleti

Çinlilerin Polis Motorsikleti

Fransızların Polis Motorsikleti

İtalyanların Polis Motorsikleti

Japonların Polis Motorsikleti

Rusların Polis Motorsikleti

Bizimkilerin Polis Motorsikleti

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. mustafa dedi ki:

    yunuslar’da honda da oluyor.