Yeni bir dev mi doğuyor?

Evet, Hakia‘dan bahsediyorum. Şu, orada burada linkini gördüğünüz, ama muhtemelen pek de önemsemediğiniz yeni nesil arama motorundan. Öyle ya, Google gibi arama motorlarının önderliğini asla bırakmayacak (ya da öyle olduğunu sandığımız) bir “dev” varken, yeni bir arama motoru bize ne kazandırabilir ki? Şey… Hakkını yemeyelim. Aslında çok şey kazandırabilir, ama çoğumuz neler getirebileceğinin henüz farkında değiliz.

Arama motoru. Bu iki kelimeyi duyduğunda aklına “Google” gelmeyen şöyle beri gelsin. Gerçekten bu yeni nesil arama motoru, bizde o kadar iyi intibalar bıraktı ki zaman zaman savunuculuğunu üstlenmeye başladık. Google her yaptığı hareketi doğru, her programını hatasız görenlerimiz çıktı ve çıkmaya da devam ediyor. Bu konuyla alakalı bilgi içeren Nasıl “dev”leştiler? yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakia.com da yeni nesil arama motoru iddiasıyla ortaya atılan sitelerden. Ama diğerlerinden küçümsenmeyecek bir fark içeriyor: Hakia.com’a soru sorabiliyorsunuz! İşte bu can alıcı özellik, Google’ın başka başka hizmetlerle uğraşarak girmekte geciktiği bir yolu gösteriyor: Kullanıcıyla konuşabilmeyi.

Google ve diğerleri interneti taramakta çok başarılıllar şüphesiz. Fakat bir noktayı atlıyorlar, kullanıcıyla konuşamıyorlar.

“Kullanıcıyla konuşabilmek” ne demek? Arama motoruna girdiğinizde ilgili bölüme “Arabayla kamyon arasında ne fark var baba?” yazdığınızda karşınıza aradığınız sonucun çıkmasıdır. Tamam biraz abarttık ama en azından “What is the difference between truck and car?” sorusuna bir cevap verebilmelidir.

Oysa günümüz arama motorlarında bunu şu şekilde ifade etmeye çalışıyoruz:

truck+car+difference

Saçma değil mi?

Hakia, bu derdimize derman olma iddiasıyla yola çıkmış. Eksikleri yok mu? Var elbette. İngilizce olması bizim için dezavantaj haliyle, bu biiir. Gelişiminin bugün %28’inde. Bu yüzde elbette sıkça kullanılmasına engel olacak kadar küçük ve şimdilik sorularınızın çoğuna yeterli cevaplar döndüremiyor, bu da iki. Fakat yeni bir arama motorundan da beta aşamasında daha fazlası beklenemezdi.

Projenin başında bir Türk, Dr. Rıza Berkan var. Bir de logolarını değiştirseler iyi olacak, insanda Nokia sitesi izlenimi bırakıyor (İkisi de Fin kökenli olduklarından olabilir).

Sözün özü, aklınızın bir köşesine bu siteyi not edin. 4-5 sene sonra arama motoru alışkanlıklarınız kökten değişebilir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Salih dedi ki:

    gurur duyduk büyük bir hizmet. daha fazla reklam yapmanız gerekiyor. Tesadüfen öğrendik. Allah razı olsun. Bizim olanın bizim dilimizden de olmasını istiyoruz. Saygılarımla