Blog Action Day, yine Türkçe!

Blog Action Day, yine Türkçe!

Blog Hareket Günü (Blog Action Day) isimli organizasyona 2 yıldır katıldığımızı, muhtemelen hatırlayacaksınız. 2007 yılında “Çevre” konusunda yazmış, 2008 yılında da binlerce blogla aynı günde yönümüzü “Fakirlik” kavramına çevirmiştik. 2008 yılında yazı yazmakla kalmamış, Blog Action Day ana sayfasını da Türkçeye çevirmiştik.

Bu yıl, Blog Hareket Günü, “İklim Değişikliği”ni konu ediniyor. Üstelik bu yıl Change.org’un himayesi altına giren organizasyon, geçen yıl gerçekleştirilenden çok daha büyük bir etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Hedef yine aynı: Aynı gün. Aynı konu. Binlerce ses.

Bu yıl da, Blog Hareket Günü’ne katılmayı hedefliyoruz. Bunun dışında, geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da bu organizasyona çeviri desteği de verdik. Blog Hareket Günü’nün ana sayfası, bir kaç dil ile birlikte artık Türkçe olarak da yayında: Blog Action Day Türkçe.

“Türkçe internet” amacımıza yönelik bu çalışmamızın Türk internet kullanıcılarına faydalı olmasını ümit ediyoruz.

Ne dersiniz? İklim değişikliği, hakkında konuşmaya değer bir konu mu?

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

5 Yanıt

 1. mustafa dedi ki:

  bu konuda yazı yazacaksanız, alın size kaynak:
  http://www.ncdc.noaa.....rming.html

 2. Tahsin dedi ki:

  Selamlar
  Konu günümüzle çok tutarlı olmasına karşın sürekli aynı tazda ilkim değişikliği denmesi bence insanlarda bilinçli körlüğe neden olmaya başladı. Yani insanlara “iklim değişikliği, … çok büyük tehlike” demek sadece “zaten biliyoruz, artık sıkıldık bu konudan” tepkisine neden oluyor.
  Bu aynı 99 depreminde olduğu gibi, o dönem inanılmaz bir deprem bilgisine sahip olduk ama bu bizi daha duyarlı ya da dikkatli yapmadı, hatta bence daha umursamaz olduk.
  Bence ilkim değişikliğini az çok biliyoruz ve bunun özel bir noktasına inmenin zamanı geldi. Ana başlıktan çıkıp alt konulara özel bölümler olmalı. Bir yerine belki 10 konu gündeme getirmek daha yerinde olur. Küresel ısınma yerine karbon salınımına neden olan sektörler, susuzluğun boyutları, küresel gıda üretimindeki yanlışlar gibi alt konulara özel gündemler oluşturulmalı.

 3. victory dedi ki:

  @tahsin,

  Aynı fikirdeyim. Bu sebeple, Blog Hareket Günü için “İklim Değişikliği” konusunun seçilmesini çok yeterli görmedim. Özellikle Fakirlik gibi bir konunun ardından.

  İklim Değişikliğinin şu sıralar hemen hemen dünyanın en çok konuşulan konusu olduğu aşikar… Bu konuda daha çok konuşmaya gerek yok, harekete geçmek lazım. Blog yazarlarının, konuda önemli rol sahibi kişilere konuyla ilgili bir mesaj verebileceklerinden açıkcası çok da emin değilim.

  @mustafa,

  Kaynak için teşekkürler.

 4. Tahsin dedi ki:

  @victory
  Aslında güzel bir noktaya değinmişsin. Aklıma ilk gelen belkide blogları yazarlardan çok bu konudaki uzmanlar yazmalı. Yani kendi uzmanlık alanları ne ise o konunu küresel ısınmaya olan katkısı/etkisi üzerine analizler çok faydalı olacaktır.(Ya da bloglarda uzmanlarla yapılacak röportajlar da benzer bir özellikte olabilir.)
  Uzmanlar tarafından yazılmış yazıların ikna konusunda daha destekleyici olacağı kanaatindeyim.
  Bunun dışında başka sorularda geliyor akla.
  “Konuyla ilgili kişiler” kimler? Kimler etkili politikaların geliştirmesine ve kullanıma alınmasına ön ayak olabilir?
  Yazıların hedef kitlesi kim, tüketici mi? Bu sorunlara neden olan üretici nasıl hedefe konabilir?
  …gibi soruların cevaplarını bulmalıyız.
  Yoksa çevreye duyarlı ama çözüme yardımcı olabilecek aletlerden yoksun bir kitleye hitap etmekten başka bir şey olamayacak.

 5. victory dedi ki:

  @tahsin,

  Aynen öyle.

  Bir yandan normal insanlar, basit günlük ihtiyaçlarını karşılarken küresel ısınmaya katkıda bulundukları için uyarılırlarken; diğer yandan hergün dünyanın her tarafına kontrolsüzce tabiatı kirleten yüzlerce yeni fabrika inşa ediliyor.

  Normal insanların, bilim adamlarının ve yetkililerin ortaklaşa geliştirdikleri projeleri desteklemelerini isteyebilirsiniz. Ancak “Bu konuda yeni projeler geliştirin” demek, ne yazık ki kişilerin kabiliyetilerini çok aşan bir şey istemek oluyor.

  Neticede yapılan tartışmaların, havanda su dövmekten bir farkı olmuyor.

  Ne diyelim, umarız bu sefer farklı bir etkisi olabilir. Blog Hareket Günü’nden sonraki yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi planlanan İklim Değişimi Konferansında belki bu çalışmanın etkileri görülür.

  Kim bilir…