Dinlendirici bir animasyon

Bazen durup düşünürüz ya, “Şu olmasaydı, nasıl olurdu?” diye. Youtube, Google, Amazon gibi bazı web siteleri öylesine yeni mecralar açtılar ki, sanki internet onlarsız olamazmış gibi düşünmeye başladık.

Zaman zaman, “Youtube yokken videoları nerede seyrediyordum ben?” diye soruyoruz örneğin. Aklımıza, Amerika’dan popüler olmasından ancak 2 yıl sonra Türkiye’ye ulaşabilen, mail gruplarında dağıla dağıla elimize kadar ulaşan, düşük görüntü kaliteli Windows Media Player veya Real Player videoları geliyor.

Güncelleme: Bahsedilen web sitesi artık yayında değildir (2014).

“Sahi…” diyoruz, “Şu oynatıcı arama derdi nasıl bir illetti!”

Doğru oynatıcıyı bulamadığımızda, arkadaşlarımızın afilli sözlerle övdüğü o görüntü kalitesi çamurdan hallice videoları seyredemezdik. İnternetten Real’i indireceğim deseniz, Dial-up bağlantısıyla saatler süren bir maceraya atılırdınız.

Bütün bu kargaşa, bir şeyle tarih oldu: Flash.

Macromedia’nın bu müthiş vektörel çizim programı, öylesine bir çığır açtı ki, asıl amacı olan vektörel çizimden çok farklı bir alanda rakiplerini ezdi geçti: Oynatıcılık.

Youtube gibi aklınıza gelebilecek bütün büyük video siteleri bugün Flash Player’dan yararlanıyorlar. Görüntü kaliteleri harika, dosyayı seyretmek için ek bir oynatıcı gerekmiyor. İstediğiniz dosya anlık olarak yükleniyor, siz de istediğiniz yerini seyrediyorsunuz.

Şu işe bakın. Flash’ın hayatımıza kattıklarından bahsederken nerelere geldik! Aslında bugün sizlere, Ricardo Cabello’nun hazırladığı bir Flash animasyonu tanıtacaktık (Depth of Field). Zifiri bir karanlığın içinde minik topların arasında, farenize vereceğiniz hareketlerle dolaşabiliyorsunuz.

Hem dinleniyor, hem de dudak büküyorsunuz:

“Şu Flash olmasaymış, çok şey eksik kalırmış!”

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

1 Yanıt

  1. flightnumber_118 dedi ki:

    güzel yapmış adam