Tek Başına Bir Ordu: Hakan Nehir!

Tek Başına Bir Ordu: Hakan Nehir!

Koridor oyununun yapımcısı Hakan Nehir Bey’le yaptığımız sohbeti yayınlıyoruz:

Soru: İsterseniz önce kısaca tanıyalım sizi. Hakan Nehir kimdir, ne işle meşguldür, nelerden hoşlanır?

H.N.: Çukurova Universitesi ingilizce öğretmenliği bölümünden mezun olmama rağmen hayatımı bilgisayar programcılığından kazanıyorum. Şu an Ankara’da Imengi Dijital Tasarım bünyesinde sürpriz bir oyun projesinde çalışıyorum. En büyük zevklerim bilgisayar programcılığı ve zıpkınla balık avcılığı.

Soru: Koridor oyununu tek başınıza yaptınız. Hatta yapım aşamasında bir bilgisayarınız bile yokmuş. Nasıl oldu da bunca zorluğa rağmen oyunu hazırlama azmini kendinizde buldunuz?

Hakan NehirH.N.:Yabancıların yaptığı her oyunu açtığımda, oynadığımda hissettiğim eksiklik duygusu beni çok rahatsız ediyordu. Birilerinin bir şeyleri tetiklemesi gerek diye düşündüm. Yarım da olsa, hatalı da olsa bir şeyler yapılmaya başlanmalıydı. Her şeyde böyle olurdu bu, biliyordum. Önce ufak tefek bir şeyler yapılırdı büyük sıkıntılar çekilerek sonra arkası birden sel gibi gelirdi. Türk oyun sektöründe de böyle olacağı ümidi beni hep kamçıladı ve her şeye katlanıp bitirdim oyunu.

Soru: Oyun bir PC dergisinin CD’sinde yayınlandı sanırım? Siz mi yayıncı dergiyle irtibata geçtiniz, yoksa onlar mı sizi buldular?

H.N.: Projenin ilk aylarından itibaren dergiden sayın Timur Erbil ile görüşmelerimiz devam ediyordu. Önce ben iletişime geçtim. Timur bey oyunun yapım aşamasında çok ilgilendi ve yardımcı oldu.

Soru: Koridor oyunu, bir ekip tarafından hazırlanmış gibi görünüyor. Kalite deseniz kalite, özen deseniz özen… Türk oyunları sayısının bir elin parmaklarını geçmediği böyle bir dönemde böyle başarılı bir çalışma ortaya çıkarmanız gerçekten dikkat çekici. Oyun programcılığı geçmişiniz nasıldı? Kaç yıldır oyun programcılığı yapıyorsunuz?

H.N.: Oyun programlama merakım Quake’in ilk çıktığı dönemlere rastlar. Bu oyunla o kadar ilgilendim ki, bir gün Quake için mod yapılabildigini duydum. Çok heyecanlanmıştım. Bir süre sonra FirePlus isimli modu önce Quake2 sonra Quake3 için geliştirdim. Bu modlar Değişik sitelerde yayınlandıktan sonra planetquake sitesinden hosting teklifi geldi ve bana yer verdiler. http://www.planetquake.com/fireplus
Yaklaşık 7-8 yıldır oyun programcılığı ile uğraşıyorum.

Koridor : Hakan Nehir

Soru: Oyunu programlarken en çok hangi aşamada zorlandınız? Hazırlık aşamasından anlatabileceğiniz bir hatıranız var mı?

H.N.: Programlama esnasında yapay zekayı sıfırdan kodladıgım için oldukça zamanımı aldı. Bu konuyla ilgili komik bir anım var. Oyundaki teröristlerin yapay zekası üzerinde uğraşıyordum. Beş kişilik gruplar halinde hareket ettirip bir yerden başka bir yere gitmelerini sağlamaya çalışıyordum. Tabii bu arada bazen rastgele çömelip hedef küçültecekler, sonra kalkıp tekrar yürümeye devam edeceklerdi. Neyse bu senaryo ile ilgili kodlamayı bitirdim ve beş adet yapay zekayı yükledim. Yüklenen bölümde tek sıra halinde yan yana dizilmiş 5 adet terörist vardı. Hepsinin yüzleri bana dönüktü ve kod daki bir hatadan dolayı hiç biri yürümüyordu. Tek yaptıkları rastgele ve hızlı bir biçimde çömelip kalkmaktı.
Ben olup bitenleri hayretle izlerken kızkardeşim odaya girdi ve hayretle:
“Aaaa ne güzel. Adamlar horon tepiyorlar. Nasıl yaptırdın bunu ? Çok güzel olmuş, tam Türk oyunu.” dedi. Ben kardeşimin bu sözleriyle kopmuştum.

Soru: Oyun programcılığına ilgili gençlerimize neler tavsiye edersiniz? Öğrenmeye nereden başlasınlar? Bu yolculukta ne gibi zorluklarla karşılaşabilirler?

H.N.: Öncelikle bu işi gerçekten sevip sevmediklerine karar versinler. Daha sonra ne kadar fedakarlık yapabileceklerini belirlesinler. Öncelikle geçerli bir programlama diline yeterince hakim olmaları gerekiyor. Benim tavsiyem C++.
Daha sonra beğendikleri bir oyunun SDK sını indirip bu oyun için modlar geliştirmeye başlasınlar. Mod yapmak tecrübe kazanmak için ideal bir yoldur. Bu arada yavaş yavaş bir ekip kurmaya başlayıp gelecekteki asıl projeleri için altyapı oluştursunlar. Asıl olarak oyun yapımı bir ekip işidir, kimse tek başına ben oyun yapacağım diyerek yola çıkmasın çok yanılır. Yeni başlayan arkadaşlar çevrelerinden, forumlardan vs. olumsuz ve hatta kırıcı eleştiriler alabilirler. Bunları sakın gurur meselesi yapmasınlar, her zaman eleştiriye açık olsunlar. John Carmack bile eleştiriliyorsa korkacak bir şey yok demektir.

Verdiğiniz içten cevaplar için çok teşekkür ediyoruz.

İlgili Linkler

Hakan Nehir’in Kişisel Bloğu Kumdan Kaleler

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

61 Yanıt

 1. Murat Yavuz dedi ki:

  Abi İyi GÜzel Helal Olsun Yapmışın Oyunu Ama Bir Tğrlü İndiremiyorum Senin Sitedeki Link Kırık Sanırım Onu Raphishe den link versende indirsek ama efecklere baktım kanald d çıktı senin oyun manyak yapmışın harbici buram buram türkiyem kokuyo oyunda abicim oyunu mail adresime atarsan sevinirim. Başarılıarını devamı dileğimle
  Bunun İleriki Versiyonunuda Bekliyoz haa 😀

 2. opereysin dedi ki:

  Hakan Nehir Bey’e http://nehirgames.sitemynet.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Mail adresi, linkte yer alıyor.

 3. murat dedi ki:

  nası indiririz be abi oyun manyak duruyo da

 4. victory dedi ki:

  Şu anda linkler çalışıyor.

 5. coyness girl dedi ki:

  çoook süper bi oyun ama indiremiyorum

 6. victory dedi ki:

  Koridor Oyununa ait web sitesi:
  http://www.hotelugurlu.net/koridor/

  Oyunu indirebileceğiniz adres:
  http://www.hotelugur.....index2.htm

  opereysin.com’un koridor oyunuyla ve Hakan Nehir Bey’le bağlantısı yok. Dolayısıyla burada oyun yer almıyor.

  Bu bilgileri yukarıda da vermemize rağmen, hala oyunu indiremediğini söyleyenler oluyor. 2. linke tıklayarak oyunu indirebilirsiniz.

 7. karasüvari dedi ki:

  şuan indiriyorum bakalım çalışcak mı?

 8. karasüvari dedi ki:

  çook güzel

 9. killer dedi ki:

  hic bir sekilde indirilmiyor herhalde linkte hatta var
  ya da cok sayida indirildi bana kalmadi hahaha

 10. SaKiN dedi ki:

  indirdim ama kuramadım.. açılır gibi yapıp kapanıyor.. ne yapmak gerekir..

 11. coyness girl dedi ki:

  ÇILDIRCAM NE OLUR BİRİSİ SÖYLESİN İNDİREMİYOM

 12. opereysin dedi ki:

  http://www.hotelugur.....r_full.zip

  Bu linke sağ tıklayıp “Farklı kaydet (save as)” diyerek oyunun sıkıştırılmış halini makinenize indirebilirsiniz.

  Daha sonra extract edin. Klasörün içindeki koridor.exeye çift tıklayarak oyuna başlayabilirsiniz.

  Evet. Arada bir link kopuyor.

 13. sedat dedi ki:

  çok ii siteme gönderiliyomu çok şahane oyun

 14. cedric dedi ki:

  tabiki bu çok anlamlı ve hedefi olan bir türk oyunu,herkesin buyuk heycanla oyunun piyasa gelmesini bekledigi aşikar…bu bir başlangıç olacaktır ve önder niteliğindedir…gözardı edilemiyecegi bir gerçek olup bu oyunun tsk ilişkilendirilmesi de gerektiğini düşünüyorum,mesala ordumuzun caydırıcılığını gösteren bölümler olabilir.fedakarlıkları vatanseverliği ve vatanın önemini anlatabılırler…

 15. oyun_cu_999 dedi ki:

  valla adam süper bişi yapmış
  tek başına böyle bi oyun yapan adam acaba ekiple hazırlasa nası bi oyun olurdu
  hakikaten tebrik ediyorum
  bide kendi bilgisayarı değil
  bence bu abimize bi YARDIM eli uzansın

 16. sezer dedi ki:

  ben de şimdş indirmeye çalışacağım bakalım inecek mi?indirenler bana lütfen nasıl indiğinizi yazın

 17. mehmet dedi ki:

  cok guzel

 18. Benata dedi ki:

  türklerin çabalamasını ayakta alkışlıyorum umarım bir update ile oyun multiplayer olur

 19. cem dedi ki:

  arkadaşlar ben bu oyun için FAN SİTESİ KURDUM SIRF TÜRK OYUNUNA DESTEK VERMEK İÇİN BUARYA GİRİN http://www.turkishsoldiers.somee.com

 20. erol dedi ki:

  size cok tsk ederim harika super bir oyun turk olarak gurur duydum ama cabuk ölüyorum;-)

 21. izmirli_sempatik dedi ki:

  saygıdeyer arkadaşım koridor oyununun kurucusu oyununu harika fakat birin cisi cok zor 2. bombalar yok 3. silah fazla yok 4. mermileri az 5. oyun birkac bölüm den sonra hata raporu veriyor anlıcagın ben şimdiden kafayı yedim oyunun böle zor ollucagın ı tahmin etmemiştim türk yapımı oldugu her halinden belli ve artı adamlar tek kurşunla ölmütor neden onlar bize ateş ettinde biz tek kur şunda öllüyoruz bunları bence bi gözden gecir böle olmaz yani haksızlık ediliyor türk askerine bence he neder sin ??? oyun demo olarak mı net ten ver din neden hata raporu veriyor oyununu oynayamıyorum sinirimden 4 adet maus kırdım böle gider se epey zarara ug ruyacagım gibi görünüyor yani asabi insanlar oy namasın diyorum ben kendimce tabilüt fen oyunun piyasaya cık madan bari el bombalarını da koy hem 35 komondo daha ekle askerimizin yanına tek kişilik oldugu icin zor olluyor lüt fen gözden gecir meni isterim ben ok sev gilerim le sempatik şimdi asabi sempatik oldum wolah ya hehhehehemsn adresime kopi eder sen sevinirim oyunu arkadaşım hata raporunuda neden yollluyor onu da bir bil gin var sa acıklar san sevinirim ve artı birde pc min rengi bile deyişiyor oyundan olluyor bu daha önce si bişi yok tu şimdiise pc ye oyununu yükledimden beri pc rengi deyişiyor parlak bir vaziyet alıyor neden acaba cok hata raporu veriyor
  bunun icin tüm sevincim kursamda kaldı anlıcagın

 22. bartu dedi ki:

  @izmirli_sempatik;

  Abartıyı seviyoruz galiba? Ne o öyle 4 tane mouse kırdım falan.

  oyun genel olarak iyi. Yapımcısı Hakan Nehir Bey’i tebrik ederim.

 23. demirkan dedi ki:

  oyunu indirdim fakat çalışmıyor “failed to load UI dll” yardımcı olabilirmisiniz??

 24. Madmaxi dedi ki:

  Arkadaşlar ben oyunu indirdim fakat oyun hata raporu variyor ve oyun açılmıyor.Sebebini bilen varmı? Yada bi çözüm yolu varmı bunun.Eğer yardımcı olabilicek birisi varsa madmaximusti@hotmail.com adresime mail atabilirmisiniz.Teşekkür ederim.

 25. ugur dedi ki:

  arkadaşlar oyunu yükledim fakat çalıştıramıyorum gri bir ekran geliyor açılır gibi yapıp kapanıyor bu sorunu nasıl giderebilirim yardımcı olursanız sevinirim. abuksabuk5@hotmail.com

 26. gökhan dedi ki:

  oyunu indirdim ekran görüntüleri güzel ama oyunu açmaya çalıştığımda oyun “failed to load UI dll” hatası veriyor bu sorunu nasıl çözebilirim?

 27. krl1905 dedi ki:

  Arkadaşlar aynen katılıyorum baya zamandır uğraşıyorum ama kuruluma başlamadan bir UI dll hatası veriyo bu nasıl düzeltilir? Bilen arkadalar lütfen HELP krl1905@hotmail.com

 28. ŞEYTAN=-)DİYORUMKİ dedi ki:

  ŞU DÜNYADA OYNADIĞIM OYUN YOK DENİLECEK KADAR AZDIR
  AMA TÜRKLERİN YAPTIĞI OYUN YOKTU ŞİMDİVAR UMUT EDİYORUMKİ GÜZEL OLNUŞTUR ŞİMDİ İNDİRİYORUM UMARIM ÇALIŞIR ÜMÜTLERİMİZ BOŞA CIKMAZ

 29. Abdulsamed dedi ki:

  S.a. Oyun hakkında fefkalade yorumlar yazıllmış ben 4 sefer download etmeye başladım yüzde 70/80lere güldiğimde elektirik kesintisinin kurbanı oldum tekrar download ediyorum emeği geçen arkadaşa teşekkür ediyorum Benata arkadaşımızında dediği gibi inş. ilerde multiplayer’çıkarda counter gibi oynarız tekrar teşekkür ederim selam ve dua ile

 30. astrolevent dedi ki:

  Abi oyunu indirdim. İçerisinde beni oku adlı metin belgesi var. O belgede “koridorsetup.exe” adlı dosyayı çalışıtırn diyor. Ama öyle bir dosya yok. Sadece “koridor.exe” adlı bir dosya var. Onu açıncada hata raporu veriyor. ne yapmalıyım??? ÖNEMLİ YARDIM EDİNİZ!!!

 31. schfoo dedi ki:

  Oyun çok güzel gerçekten hafiften kopya olduğu bellii ama nede olsa yapan türk uğraşan türk.. ellerin dert görmesin indirdim ve oynadım çok güzel.. ama çok zor yaa.. adamları göremeden mevta oluyos adamlar ölmüyo şarjör boşaltıyos adamların üstüne anca ölüyolar… birde şu bizim komandoyu görsek yanına türk askerleri alsa… beraber saldırsalar… hatta oyuna multiplayer özelliği katsan caunter yerine koridor oynarız.. toplu olarak… silahları geliştirsen biraz daha yeni silah bomba ve techizat olsa oyunda.. son olarak verilen adresine ulaşamıyorum siteni açamadım sebebini bilmiyorum… oyunu nasıl ve nerden gülcelleyebiliriz…. TEKRARDAN ÇOK TEŞEKKÜRLER OYUN GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL ALIŞMAK LAZIM AMA NEYSE…. 🙂

 32. kenan dedi ki:

  emegine saglik dostum ama calistiramadim :((
  acmiyor

 33. Ayhan dedi ki:

  Umarım ekran görüntüleri müthiş olan bu oyun çalışır ve gurur duyarız nede olsa bir türk oyununa değil 361 mb 3361 mb’ler feda olsun!

 34. emre dedi ki:

  oyunu kurunca ne kadar yer kaplıyor bilgisayarda?ekran kartını kaç mb olması gerekir

 35. akın dedi ki:

  nasıl indireceğim

 36. melih dedi ki:

  koridor ‘un şifreleri var mı? varsa neler?

  counter’da ki gibi bir ekran çıkıyo orayamı yazılıyoo?

  Örneğin “yenilmezlik AKTİF ” yazıyo o bir şifre mi?

  Sizi tebrik ediyorum oyun dünyasında türklerin de olmaduğunu gösterdiğiniz ve bize böyle güzel bir oyun oynama imkanı verdiğiniz için.
  Ben oyununuzu geçen sene bir dergiden almıştım. BAŞARILAR…

 37. makalele81 dedi ki:

  ben oyunu indirdim oynadım bitirdim ama 11 bölüm bittikten sonra bi final videosu beklerdim sadece operasyon basarılı yazdı ve herşey bitti en büyük hayal kırıklığım bu oldu hemen her bölümde uydu bağlantısıyla görev için ipuçları alıyosun ama oyunu bitirip operasyonları hakkıyla sonlandırınca bi video yazı veya tebrik falan da yok.ama ne olursa olsun bi oyunu orjinal haliyle türkçe oynamak kadar zevkli ve eğlencelisi yok o yüzden hakan nehir e ve bu oyunun dağıtılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim umarım daha iyi çalışmalar olur ve biz orjinal oyununu alabiliriz …

 38. RuH dedi ki:

  Oyunu download Ettim Ama Acmıyor Yüklemiyor ?

 39. Nirvana dedi ki:

  ben bu oyunu internet kafede oynadim harika bisey bilgisayara indirdim ama acilmiyo acilir gibi oluyo gri bi ekran cıkıyo kapaniyo sonra hata veriyo bide extract nasil ediliyo

 40. Nirvana dedi ki:

  bende oyunu download ettim ama açılmıyor

 41. murat dedi ki:

  arkadaşlar sorunuza cevap veren yok .ben de indirdim ama aynı hatayla ben de karşılaştım.oynayamıyoruuuuuuuuum

 42. Hüseyin dedi ki:

  Slm.Oyun süper flashget adlı program oyunu kabul etmedi ama olsun ben yine indirdim.Oyun programlamak çoook zor bir iştir herhalde.Bir sürü kod insanın başı ağrır yav.

  Saz Köyü

  Yukarıdaki de benim web sitem…….

  Bu oyun için tüm Türk PC alemi adına teşekkürler.

  BYE

 43. gs dedi ki:

  ben oyunu indirdim ama setup.exe dosyası yok bu nedenle oyun çalışmıyor.oyunu yapana genede teşekkürler

 44. sergen dedi ki:

  vallahy bence çok güzel bir oyun 0 takdir ederim ama oyuncu çok yavaş gidiyor ya buna bi çare bulursanız çok sevinirim

 45. AyDIn dedi ki:

  Helal olsunn hakan kardeşi tebrik ederim oyunu oynamak nasip olmadı ama en kısa zamanda yüklüyip oynuycam Nede olsa türk Malı Gurur duyalım arkadaslar.. Tekrar tebrik ederim Hakan

 46. hayalet83 dedi ki:

  öncelikle emeği geçen herkeze teşekkür ederim de ben bu oyunu indirdim ama çalışmıyor. setup dosyası yok ve koridor.exe yi açıncada açılır gibi olup kapanıyor.hata raporu veriyor.sanırım bunun çözümünü oyunu yapan arkadasda dahil kimse bilmiyor. yorumları okudum ama çözüm yazan yok. çözümü bilen tomahawk@mynet.com adresine e posta yollarlarsa sevinirim. hayırlı günler

 47. ahmet dedi ki:

  gerçekten çok güzel ben bu oyunda 6 bölümdeyim bravo teröristlerin konuşmaları çok kötü olmuş ama görev emri bayağı iyiydi 😀

 48. murat dedi ki:

  bence 1 vuruşta ölmesek daha iyi olabilirdi

 49. eminim89 dedi ki:

  ya arkadaşlar herkes gibi bende de aynı sorun var setup dosyası hata veriyor.bunu yapan veya bu oyunla ilgilenen arkadaşların hiç umrunda değil galiba bu.teşekkür edilecek birşey yok.eger bişey yaptıysan yardımcı olmak zorundasın.sen bir İLKsin ama umarım senden sonrakiler senin gibi olmaz.saygılarımla…

 50. Ender dedi ki:

  bende öncelikle tebrik ederim.bole bi tip oyun düşünüp çıkardığınız için ama eksikler çok tabi ben bu tip oyunları çok severim görüncede aldım bendeki kopya oyunu kurdum setupta da bi sorun yok koridor exe de çalışıyor.sorunlarımı sıralıyım size
  1-tek kurşunda ölüyoruz bu flaş oyunu gibi bi durumu gösteriyor bana
  2-ilk bölümü henüz geçemedim çünki E harfi ile masa üstünde duran belgeyi alamıyorum.bikeresinde kendisi alıverdi neden bilmem
  3-ben o çadırlara kadar elimi kolumu sallayarak gidiyorum. çıkacakken adamlar öldürüyor beni.
  4-bu alanları geçemediğim için oyunun devamında ne var bilmiyorum

  bundan sonrası 8 yaşındaki oğlumun oyunla ilgili yorumu olcak
  sole oğlum
  bende oyunu çok sevdim.bölümleri zor ben bikere oynadım geçemedim.
  adamlar bizi bikerede vurabiliyo biz onları 4-5 mermiden aşağı vuramıyoruz dürbünlüde işe yaramıyor.
  bizi adam vurdu ama ortalıkta adamda yoktu.

  sonuç

  çok çalışmak lazım çok

 51. EMRE dedi ki:

  ender kardeş oyunda senin uzağında bir tane psg li bir adam var onu önce etkisiz hale getir

 52. aslan dedi ki:

  ben bu oyunu indiremiyom ama bir arakadasta oynadım güzel bir oyun aslında. en çok beğendiğim kısmı: adamların devamlı yer değiştirmesi şuan arkadasla beraber 8. bölümdeyiz güzel gidio. bide ben evimde indirebilsem.

 53. furkan dedi ki:

  ben bu oyunu bir kere oynadım ve çok sevdim onuda babam sidiye alıp getirdi ozaman bir kere oynadım ve sonra sidiyi kayıp oldu o gün beri oynamıyorum ve bu sitede bulur oynarım diye girdim ve buldum ama oynayamadım bu oyunu bu sitede oynatırsanız çok severim

  sevgilerle

 54. emre dedi ki:

  güzel oyun

 55. muhammet dedi ki:

  ben ce dehşet derecede güzel bi oyun ben hayatım boyunca dolu oyun aldım bunun gibisini görmedim konuşmalar felan dehşete düştüm
  ender ilk bölümü geçemiyomussun önce psg li bir tane adam var onu vuracaksın sonra altta üç tane adam var onu vuracaksın sonra çadırda bi kağıt va onu alıp iler de bi çadır daha var oraa gideceksin onlarıda vur ama ikinci çadırda içeridekini vurdun mu daşarı da da adam lar olacak dikkatli ol sonra başladığın yere git

 56. ErRdDi dedi ki:

  Bence 7.bölüme kadar herşey kolay ama 7.bölümdeki adam hep beni vuruyo.oyun 11 bölüm herhalde-?

 57. crazyveysi dedi ki:

  koridor çok güzel bi oyun adamların Türkçesi daha da bi güzel. Hakan abi başka oyunlarını dört gözle bekliyorum. online oyun yaparsan çok güzel olur.

 58. crazyveysi dedi ki:

  HAKAN ABİ online oyunlarını bekliyoruz…. İnşallah çok yakında yaparsın… İzindeyim. Koridor oyununda rehineyi kurtaran var mı? Ben tam kurtaracaktım adamlar beni görünce rehineyi vurdular? Ama ben de onları vurdum 🙂

 59. prens06 dedi ki:

  harika bi oyun. biraz eksikleri var,normaldir. ama en büyük hata: sistemim mükemmel olmasına rağmen oyun donuyor ve hata veriyor. sonra kapanıyor. Oyun kaldığı yerden başlamıyor. hep sıfırdan tek tek yeni görevleri bitiriyorum. donuyor başa dönüyorum. bu konuda gerekli uygulamayı yaparsanız sevinirim.

 60. afcaglar dedi ki:

  Bir bilgisayar dergisinin yanında hediye olarak almıştım Koridor CD’sini. O kadar zevkli idi. iki ay içerisinde zorda olsa oyunu bitirdim, Oyun 11 bölüm çok zevkli….

 1. 15 Kasım 2006

  […] birilerinin bir şeyleri tetiklemesi gerek diye düşündüm. […]