Saatim var, saati göstermeyen…

Saatim var, saati göstermeyen…

Day & NightZengin olmak mı istiyorsunuz? Kolay yoldan köşeyi dönmek mi istiyorsunuz? Zengin olmak için zekice bir fikriniz olmalı.

Yeter mi? Yetmez! Bu fikri tamamlayacak çok zekice bir fikriniz daha olmalı.

Peki bu kadarla kalsa yeter mi? Yine yetmez. İnsanları şaşkınlığa düşürecek dahiyane bir fikriniz daha olmalı. İşte size muhteşem bir fikir:

Zekice: Lüks bir saat tasarlayın.
Çok zekice: Saatin yapımında Titanik’in denizden çıkarılmış parçalarını kullanın. Ne numara ama!
Dahiyane: Tasarladığınız saat, zamanı bile göstermesin.
Harikulade: “Bu saati neden alayım?” diye soranlara söyleyecek bir fikir uydurun.

Böyle bir saatin satılmayacağını düşünüyorsunuz değil mi? İşte bu yüzden hedeflediğiniz parayı kazanamıyorsunuz. Yukarıda bahsettiğimiz saat, gerçekten hazırlandı ve yapımından 48 saat sonra 300,000 $‘a satıldı.

İsterseniz hikayeyi baştan alalım:

İsviçreli saat üreticisi Romain Jerome, Titanik enkazından çıkarılan oksitlenmiş çeliği kullanarak “Gün ve Gece” isimli bir saat üretti. Saat ismine yaraşır bir iş görüyor: Zamanı değil, gündüz mü gece mi olduğunu gösteriyor!

Sistemi basitleştirip kar etmeye çalıştıklarını zannetmeyin sakın. Saatte iki farklı mekanizma var: Biri yerçekimine karşı koyuyor, diğeri ise saatin doğruluğunu etkileyebilecek kuvvetleri karşılıyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Yvan Arpa, bu saatin, günümüz zenginliğinin zaman felsefesini nasıl daha iyi anlattığını istatistiklerle anlatmış. Reuters muhabirine bakın neler söylüyor:

“En pahalı şeyin ne olduğu sorulduğunda, insanların %80’i zaman diyor. Başka çalışmalara baktığımızdaysa, insanların %67’sinin saatin kaç olduğunu anlamak için saatlerine bakmadığını görüyoruz.”

Sözlerine “Herkes zamanı gösteren bir saati alabilir. Ancak gerçekten anlayışı güçlü bir müşteri zamanı göstermeyen bir saati alır.” diye devam ediyor.

İnsanların, Mr. Arpa’ya “Deli misin sen?” bakışları atarak uzaklaştıklarını düşünüyorsunuz değil mi?

Yanıldınız. Saat, üretiminden 48 saat sonra satılıyor.

Hem de 300,000 $ gibi bir fiyatla.

Haber kaynağındaki yorumculardan biri “Bana bir çekiç ve bir Timex saat verirseniz, zamanı göstermeyen bir saat hazırlayabilirim. Hem de 200,000 dolardan satarım” diyor.

Ne kadar sığ düşünüyor, değil mi?

Köşeyi dönmek istiyorsanız, mantıklı görünen projelerinizi bir kenara atın. İnsanları şaşırtacak bir şeyler aramaya başlayın:

Yazmayan kalem, boş sayfalardan oluşan bir kitap, objektifi olmayan bir fotoğraf makinesi…

Gerçekten anlayışı güçlü (!) birilerini bulursanız, köşeyi dönmeniz işten bile değil!

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...