Amnesya İpuçları – Level 21-40

Amnesya İpuçları – Level 21-40

DİKKAT: Bu yazıda okuyacağınız ipuçları, bazı duyarlı Amnesya oyuncuları için uygun olmayabilir. Bölüm çözümlerini ve ipuçlarını öğrenmek istemiyorsanız, lütfen yazının devamını okumayın.

Bir yıl kadar önce Opereysin.com’da, Amnesya isimli online bulmaca oyunuyla ilgili bir ipucu yazısı yayınlanmıştı. O günlerde Amnesya adını yeni yeni duyurmaya başlamıştı, ana sayfasındaki “deneyenler” sayacı belki 100.000’i geçmemişti.

Amnesya ilgisi, bir yıl içinde çığ gibi büyüdü. Bugün, Amnesya.com’un ana sayfasında “Bu oyunu 3 milyon kişi denedi, kimse başaramadı” yazıyor. Fakat bölümlerde tıkanan, ipucu arayan oyuncular için ipuçlarını bir arada sunan bir kaynak yok. Bu eksiği dikkate alarak, geçen yazımızda kaldığımız yerden, 21. bölümden, ipuçlarını yazmaya devam ediyoruz.

Oyun ipuçları hazırlamak; bir yandan bölümleri geçmeye çalışmak, bir yandan da bu bölümlerin önemli bilgilerini not almak, listelemek gibi farklı boyutlar içerdiğinden gerçekten yorucu oluyor. Üstelik Amnesya’nın ikinci 20 bölümü, ilk 20 bölüme göre çok daha zor çözülebilecek bölümler içeriyordu. Bazı bölümlerde kağıt kalem elimizde, saatlerce uğraştık. Bir yıllık gecikmemiz, bu sebeple normal karşılanabilir herhalde.

Bazı bölümlerde direkt cevapları yazdık. Çözümlerden anlayamadığınız olursa sorabilirsiniz.

Amnesya İpuçları (Level 21-40)

LEVEL 21 – My real name is…

İlk ipucu: Her büyümede ağacın dallarını sayın. Özel bir sayı dizisi elde edeceksiniz. Bu sayı dizisinin adı ne?

İkinci ipucu: Da Vinci Şifresi’nde geçiyor.

LEVEL 22 – Chess Game

İlk ipucu: Daha önce 9. bölümü çözerken ne yaptığımızı hatırlıyor musunuz? Yanıp sönen karelerin satrançtaki koordinatlarını ASCII tablosunda arayın.

İkinci ipucu: d6, f6…

LEVEL 23- The temple of knowledge

İlk ipucu: Sol üstteki sayılar, dünya üzerindeki koordinatları gösteriyorlar.

İkinci ipucu: Üstteki koordinat N, alttaki koordinat ise W düzleminde. Bu koordinatı Google Earth’te aratarak cevaba ulaşabilirsiniz. Cevap bir yer ismi.

LEVEL 24- Dices

İlk ipucu: Zarların üzerindeki siyah noktalar, bir işaret dilinde anlam ifade ediyorlar.

İkinci ipucu: Harfler aynada yansıtılmış haldeler. Braille alfabesi, görme engelliler tarafından kullanılan bir alfabedir ve 6 noktanın değişik kombinasyonlarla delinmesinden oluşur. Tanıdık geldi mi?

LEVEL 25- Very Weird Place

Bir kaç aşamadan oluşan bir Flash dosyasından ibaret olduğu için, bu bölüme ait ipuçlarına yer vermeyeceğiz. Canı sıkılanlar için cevabı verelim: summersweat.

LEVEL 26- The Code of life

“The code of life”, hayatın kodu anlamına geliyor. Sayfanın adresinde ise “chemical lesson”, yani kimya dersi yazıyor. DNA’nın içeriğinde bulananlara bir göz atın.

LEVEL 27- Some more coffee?

İlk ipucu: Şifre yazıda geçiyor. Yazıyı dikkatle okursanız, sonuca kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İkinci ipucu: Yazıyı birer satır atlayarak okuyun.

LEVEL 28- Ready?

İlk ipucu: Arka arkaya, başlıkları birbirinden farklı olan değişik sayfalar açılıyor. Bir kenara her sayfanın başlığındaki harfleri not edin. Bu harfler yönleri temsil ediyorlar. W: Batı, E: Doğu, S: Güney, N: Kuzey… şeklinde.

İkinci ipucu: Elinize kareli bir kağıt ve bir kalem alın. Batı için bir kare sola, doğu için bir kare sağa… şeklinde çizim yapın.

LEVEL 29 – Some Colors

Birinci ipucu: 29. bölümde olmamıza rağmen sayfanın başlığında 22 yazıyor. Bu da bize satranç tahtasıyla alakalı bölüme bir gönderme yapıldığını gösteriyor. Sayfa URL’sinde ise “some colors”, yani bazı renkler yazıyor.

İkinci ipucu: Karelerin RGB cinsinden renk değerlerini bulun ve ASCII tablosunda karşılık geldikleri harfleri tespit edin. Cevap 2 kelimeden oluşuyor.

LEVEL 30- For Elise

Birinci ipucu: Zeminde çalan müzik Beethoven’ın Für Elise (Elise için) parçası. Buradan yola çıkarak germany.htm‘e girerseniz, you can do better than that “Bundan daha iyisini yapabilirsin” yazan bir Flash dosyasıyla karşılaşacaksınız. Bölümün sayfasına geri dönün. Bu bölümdeki işaretler, işaret dili ile bir anlam ifade ediyorlar.

İkinci ipucu: İşaretlerden yola çıkarak bulduğunuz lakabı değil, lakabın simgelediği kişinin adını yazın. İşaretlerin anlamını yazarsanız kazandığınız söylenecek, fakat “nedense” isminizi kaydedemeyeceksiniz. Yanlış bir sayfaya giderek 2 bölüm daha oynamak zorunda kalacaksınız. O bölümleri oynadıktan sonra ne olacak sizce? Hata yaptığınız için ceza gördüğünüz söylenecek ve bu bölüme geri döneceksiniz 🙂

Hemen herkes bu hatayı yapıyor. Siz yapmayın…

Şifrenizi alın, devam edelim.

LEVEL 31- Weird Encounters

Eğer “Something wrong is sometimes right!” bölümündeyseniz, LEVEL 30 açıklamamızın ikinci ipucunu okumalısınız!

Birinci ipucu: Adamın söylediklerini önemsemeyin. Dip sese dikkat edin.

İkinci ipucu: Korna sesini, Mors alfabesiyle okumalısınız. Yazmak güzeldir 🙂 .

LEVEL 32- Strange Dream

Birinci ipucu: Sayfanın kaynak kodunda yazılı olan yer isimleri önemli. Bu şehirlerin herbiri için farklı olan bir değerden yola çıkmalısınız.

İkinci İpucu: GMT. Her şehirin GMT değerini bulun. Sonra da bu değerleri alfabedeki harflere çevirin.

Üçüncü ipucu: 1=A değil. Sayıları harflere çevirirken 0=A’dan başlamalısınız.

LEVEL 33- Amnesya HQ

Birinci ipucu: Sayfanın kaynak kodunda alanı hesaplamanız isteniyor. Kaç kare bulunduğunu değil, piksel cinsinden alanı hesaplayın. Bundan sonra “It was a lie” yazan resme kadar hep aynı teknikle ilerlemelisiniz.

İkinci İpucu: “It was a lie” yazan resimde Brightness ve Contrast ayarlarıyla oynayın. Alt sağ tarafta şifreyi bulacaksınız.

LEVEL 34 – Amnesya.com Key Lab

Birinci ipucu: Kaynak kodlarında Amnesya kodlarının başlangıcı ile bitişi arasında kaç satır var. 10 mu? Hayret! Dişlileri oluşturmak için girmemiz gereken değerlerden ilki de en fazla 10’a kadar çıkabiliyordu. Sizce bu bir tesadüf mü?

İkinci ipucu: Satırlardaki karakterleri sayın ve bütün dişlileri buna uygun şekilde ayarlayın.

LEVEL 35 – Travel thought time again

Birinci ipucu: Büyük bombalamalardan sonra, araştırmacılar saldırının tam saatini öğrenebilmek için saatlerin kaçta durduğuna bakarlar. İki ayrı saat var, biri diğerinden önce durmuş. Bulduğunuz saatleri Google’da aratın.

İkinci ipucu: Japonya’ya atılan atom bombalarına gönderme var. Bombalamanın gününü yazmanız gerekiyor.

LEVEL 36 – I feel out of phase
LEVEL 37 – Have a look at my ex!

Buraya tıklayarak 38. bölüme geçebilirsiniz.

LEVEL 38 – Graph

Birinci ipucu:Resmin üzerinde brightness & contrast değişikliği yapın. Resmin sağ tarafında koordinatlar bulacaksınız. Sayfanın kaynak kodunda da orijin yer alıyor.

İkinci ipucu: Grafik çizmeniz gerekmiyor. Kaynak kodlarında orijinden yola çıkarak ilgili koordinatlardaki harfleri bulmalısınız.

LEVEL 39 – Amnesya Water System

Birinci ipucu: Yol kısmında kağıdı bulun. Kağıttaki şifreyi çözmeniz gerekiyor. ‘A’ ya dikkat edin.

İkinci ipucu: Kağıtta yazan talimatı kontrol odasında uyguladıktan sonra değirmene bakın. Bir kelime “Ben buradayım” diyecek.

LEVEL 40 – Amnesya Desert Island

Birinci ipucu: Gördüğünüz kağıt parçalarını toplayın. ‘Nedense çok büyük’ olan pencerenin bulunduğu yerden ve kerpiç kiremitli yerden birer dosyayı indirin.

İkinci ipucu: Bölümü geçmek için üç kelimeye ihtiyacınız var.

Hepsi bu kadar. İsminizi kaydetmeyi unutmayın.

Siz yolunuza devam edebilirsiniz. Biz bir süre ara vereceğiz 🙂 .

You can read this post in English

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. erayalakese dedi ki:

  Neden 36. bölüm için ipucuna gerek duymadınız anlayamadım doğrusu 😀 Tüm mp3leri indirdim ama hangilerini kullanacağımı bir türlü bulamadım.

 2. suatozcan dedi ki:

  amnesyada 41. bölüm olan the lonely house bölümünü bir türlü geçemedim. Hatta yaklaşık 2 aydır bir adım bile atamadım 😀 eğer yardımcı olmak isteyen varsa çok sevinirim teşekkür ederim.

 3. BerkayTutal dedi ki:

  21’i geçemedim tam cevap ne?

 4. nagi dedi ki:

  30. bölümün cevabı ne kişinin adını buldum kabul etmiyo :S

 5. Shad dedi ki:

  Lovely Site, Thanks! Keep up the great work.

 6. Al Capone dedi ki:

  iyi günler

  uzun zamandır, canım sıkıldığı vakitlerde amnesya oynuyorum ve genelde hep en baştan başlayıp sitenizden de yardım alıyorum. Ancak gelebildiğim en yüksek nokta yanlış hatırlamıyorsam 50’li bölümlerden biriydi (deniz feneri bize mesaj yolluyo vs. öyle bir bölüm)

  neyse kısaca demek istediğim 40-60 bölüm arası ipuçlarını yayınlayacak mısınız? Galiba yayınlamayacaksınız uzun süre geçmiş ve haber çıkmamış sizden. Hazırlasanız çok güzel olur.

  Teşekkürler

 7. ahmed dedi ki:

  Üstteki arkadaşa cevap vermek istiyorum, o bölüm (LightHouse) benimde çok canımı sıktı ve yabancı forumlarda günlerce araştırma yaparak zar zor çözebildim şifreyi. Mors alfabesi+ binary karışımı bir bölüm. Ok hareket ederken bi keresinde ok sağdayken ışığın hareketine bakacaksınız (ışık var mı yok mu? varsa 1 yoksa 0) bir de soldaki hareketine bakacaksınız (ışık uzun mu geldi kısa mı? Uzunsa uzun çizgi, kısaysa nokta) binary şifresi hemen çıkıyor ancak mors alfabesinde bize boşluklar vermediği için çözmek uzun sürüyor binlerce farklı olasılıkla karşı karşıya kalıyorsunuz. Neyse yanılmıyorsam cevap şuydu:
  k.adı: good
  şifre: riddlesolver