Sigara kaç denemede bırakılıyor?

Sigara kaç denemede bırakılıyor?

Sigara yasağı, son ayların belki en çok konuşulan konularından biri. Alkolün ve hatta uyuşturucunun sansürlenmeden gösterildiği ekranlarda, sigaranın sansürlenmesini ve sigara içmeyenlerin bulunmayacağı kapalı ortamlarda bile sigara içmenin yasak olmasını; sigara içen – içmeyen pek çok insanın garipsediğini biliyoruz.

Özellikle havaların soğumasıyla birlikte, sigara içen vatandaşlarımız ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar. Sigara içenlerin bir kısmının da, bu zorlanma sebebiyle sigarayı bırakmayı denediklerini veya planladıklarını görüyoruz.

Peki acaba sigarayı bırakmak istemek veya sigarayı bırakmayı denemek, başarılı olmak için yeterli olabiliyor mu? Daha da önemlisi, acaba sigarayı bırakmayı deneyen her 100 kişiden kaçı, bunu ilk denemesinde başarabiliyor?

5. diyagramımızda, bu sorunun cevabına yer veriyoruz.

Sigara kaç denemede bırakılıyor?

Yapılan araştırmalara göre, sigarayı bırakmayı deneyen her 100 kişiden 40‘ı, ilk denemesinden sonra sigara içmeyi bırakabiliyor. 38 kişi, 2-3 deneme sonra amacına ulaşabilirken, 22 kişi, 4 veya daha fazla deneme sonrasında sigarayı tamamen bıraktığını söylüyor.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. Erdi dedi ki:

  Teyzem 3 gün önce sigarayı bırakıyorum dedi.. ve bıraktı.. O kadar da zor değil..

 2. Seyyah-ı Fakir dedi ki:

  İşte bu durumda teyzeniz gibi ilk defa sigarayı bırakmayı deneyen bir kişinin başarılı olması ihtimali %40 olarak görülüyormuş.

  Alışkanlıklardan vazgeçebilmenin çok kolay bir iş olmadığını biliyorum. Bu işin “iradesiz olmakla” filan da hiç alakası yok.

  Bu sebeple sigarayı bırakmaya çalışanlara kolaylıklar diliyorum.

  Hoş bir diyagram olmuş. Tebrikler.

 3. anonim dedi ki:

  Teyzeniz hala sigara içmiyorsa tebrikler. Gerçi seneler sonra tekrar başlayan tiryakiler de var. Bir yandan çok kolay, bir yandan da göründüğü kadar kolay değil.

 4. ramazan dedi ki:

  sigarayı bıraktım demek için 3 gün çok erken en az 1 yıl geçmeli…

 5. Zeynep dedi ki:

  Merhaba bugün 2. günüm 10 yıldır sigara kullanıyor ve ben malesef sigara içmeyi çok seviyordum…İş arkadaşım sigarayı bırakttı eşime hadi bizde bırakalım dedim eşim bu duruma çok sevindi sonuç olarak 2.günüm sşgarasız evet ölmedim ama öyle çokda rahat geçmiyor mesela çok dalıp gidiyorum diş etlerimde ve dişlerimde bir sızı var sonra sürekli uyumak istiyorum ve canım hiç birşey yemek istemiyor ağzımın tadı yok ne zaman biter ne zaman geçer bilmiyorum ama bu ilk denemem ve son olsun istiyorum…….Umarım başarılı olurum…

 6. Nilüfer dedi ki:

  5 kere sigarayı bırakmayı denedim iradem 0 3 gün dayandım sonrasında nikotin bantı ..o iğrenç ilaç vs..hiç biri bana sigaradan vazgeçiremedi ben sadece nikotin değil asıl el ve dudak tiryakisymişim…Neyse en sonunda esigar denilen şeyi araştırmaya karar verdim okudum ettim aklıma yattı..Kaliteli bir markanın ürünlerini aldım canlı destek destek hattındaki temsilcilerden bir sürü bilgi aldım ve hepsininot edip uygulamaya başaldım…İlk gün canım sigara istesede hemen elipsimden bir kaç puf aldım sonrakigünlerde aynı şekilde derken 5 ay oldu daha sigara içmedim hatta kokusundan dahi nefret eder oldum..Şimdi temsilci arkadaşın dediğini uygulayarak nikotin oranımı düşürüp elips ide kullnamayacağım ve özgür olacağım.