WordPress’te “more” etiketini düzenlemek

WordPress’te “more” etiketini düzenlemek

Blog platformlarının en sık kullanılanı WordPress’tir desek, haklı sayılırız herhalde. Sadece 2.5 sürümü bile, bu yazı hazırlanmadan önce 451,846 defa indirilmişti.

Bildiğiniz gibi “more” etiketi, WordPress’te, bir yazının ana sayfada ve arşiv sayfalarında görüntülenecek kısmıyla, yazının “devamını” ayırmakta kullanılan etikettir. Yazınızın kısa görüntüleneceği yerlerde, bu etiketi eklediğiniz kısma temanızın standart “more” yazısı eklenir. Buraya eklenecek ifadeyi (örneğin Opereysin.com için Yazının tamamını oku ») WordPress’in kodlarıyla oynayarak değiştirebiliyoruz. Fakat hani şöyle, her yazıda “devamı…” yazısını değiştirebilseydik, her sayfada aynı ibareyle karşılaşmasaydık hoş olmaz mıydı?

“Olurdu!” diyorsanız, yazının devamına bir göz atabilirsiniz.

WordPress, “more” etiketini 2 farklı tema etiketinin içinde kullanmamıza izin veriyor: the_content (), the_excerpt (). Burada bu etiketlerden fazlaca bahsetmeyeceğiz. Sadece tema kodları arasında standart “more” etiketini nasıl tanımladığımızı gösterip geçelim:

<?php the_content(‘more yazısı’, more gözüksün mü? (True/False), ‘farklı bir sayfaya gitsin istiyorsak, gideceği sayfanın linki’); ?>

Bir yazının içinde ne zaman <!–more–> yazsak, yukarıdaki şekilde tema dosyalarımızda tanımladığımız more yazısı görüntüleniyor. Fakat bu yöntem, kolayca anlaşılacağı gibi, her sayfada istediğimiz “devamı” yazısını yazmamıza engel oluyor.

Bunu düzenlememizin pratik bir yolu var, ama pek bilinmiyor: Yazımızın kesmek istediğimiz yerine gelip more tuşuna basıyor ve kod ekranına geçiyoruz. Sonra <!–more–> yazısını bulup <!–more Devam yazım –> şeklinde (Devam yazım bölümüne istediğiniz devam yazısı gelecek) düzenliyoruz.

Hepsi bu kadar. Bundan sonra o yazınızın kesildiği yerde, yazının içinde tanımladığınız devam yazısı görüntülenecek.

Bu özelliği biliyor muydunuz?

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. ibrahim dedi ki:

    teşekkür ederim çok faydalı oldu…