Baş ağrısını başlamadan bitirin!

Baş ağrısını başlamadan bitirin!
Başınız birden ağrımaya başladı. Üzerinde çalıştığınız projeye ara vermeniz gerekti. Peki bozulan konsantrasyonunuz nasıl yerine gelecek? Siz de zaman zaman “Ah o baş ağrısı başlamasaydı!” diyor musunuz? İsterseniz bu yazımıza bir göz atın, bu basit kuralları uygulayarak baş ağrılarınızı -Üstelik henüz başlamadan- kontrol edebilirsiniz!

7:00 – Zaman çizelgesine uyun

1 saatten fazla uyumaya devam etmek, uyku düzeninizin bozulmasına sebep olabilir. Ulusal Baş ağrısı Örgütü’nden Doktor Lisa Mannix, vücudunuzun günlük ritmine uymayan her hareketin ağrılara sebebiyet verebileceğini söylüyor. Hafta içi -ve evet- hafta sonu aynı saatlerde uyuyup uyanmak gerekiyor.

7:45 – Kafein alın

Eğer sabahları kafeinli içecekler içmek adetinizse, Nöroloji profesörü Dr. Richard Lipton’a göre, sabah “açılmanızı” sağlayacak bir içecek (Kahve, çay, soda…) içmeniz rahatlamanızı sağlayabilir. Kafein, beyindeki reseptörleri aktive eden güçlü bir uyaran olduğundan, eğer adetinizi bozarak sabah kafein almazsanız, beyniniz isyan edebilir.

Gerginlikler yaşamışsanız, moraliniz bozuksa, uyku problemleri yaşıyorsanız; kafeinden mutlaka uzak durmalısınız.

10:45 – Duruşunuzu gözden geçirin

Sırtınız arkanıza yaslı mı? Dik oturuyor musunuz? Değilse hemen vücudunuzun postürüne uygun bir pozisyona geçin. Omuzlarınızın ağrıması, başınızın ağrımasına neden olabilir.

11:30 – Su molası verin

Doktorlar dehidratasyonun (susuzluk) baş ağrısı yaptığını iyi bilirler. Bunun sebebi tıbben kesin olarak bilinemese de, vücudumuzun her zaman suya ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bu sebeple günlük aldığınız su miktarına dikkat edin. Masanızda her zaman dolu bir su şişesi olsun ve gün içinde birkaç şişe su içtiğinizden emin olun.

12:30 – Sandviçi atlayın

Yatkınlığı olan kişilerde; nitratlar, tiramin (yumuşak peynirde) ve MSG (Çin yemeklerinde) nörotransmitterlerin salınımına ve migren atağı başlamasına neden olabiliyorlar. Yalnızca karbonhidratlardan oluşan öğünlerden mümkün olduğunca uzak durun.

15:00 – Ara verin

Gerildiğinizde, Kortizol ve Adrenalin gibi stres hormonları salgılanır. Kandaki glukozdaki bu ani değişim ise baş ağrısı yapar. Bir kaç dakika ara verip üzerinizdeki stresi atabilirsiniz.

18:00 – Spor ayakkabılarınızı giyin

Egzersiz, stresinizi atmanıza ve daha çok oksijen almanıza imkan verir. Üstelik yine egzersizle uykunuzun gelmesine de yardımcı olabilirsiniz. Bütün bu dopingler, başınızın ağrımasını engelleyecektir.

20:30 – Yavaşlayarak durun

Fiziksel aktiviteleri bir anda bırakırsanız, başınızın ağrımasına davetiye çıkarmış olursunuz. Koşu yapıyorsanız, bir anda durmayın. Bir süre yürümeye devam edin. Böylece vücudunuza, fiziksel aktivite sırasındaki hormon, oksijen, karbondioksit değerlerini yeni durumunuza uydurmak için gerekli olan vakti vermiş olacaksınız.

Bu yazının bazı bölümleri MSNBC’de yayınlanan How to stop a headache before it starts yazısından tercümedir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...