ÖSS Mantığı ve Meslek Seçimi

ÖSS 2006’nın yaklaşmaya başladığı şu günlerde, ÖSS mantığı ve meslek seçimiyle ilgili öğrencilere ışık tutabilecek bir alıntı. Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil‘in (1893-1967) Gençlerle Başbaşa‘sından:

“Meslek tutmak için her şeyden evvel fizik ve fikri kuvvet ve kâbiliyetlerini ölç. Göreneklere, arkadaş tazyik ve telkinlerine kapılmadan kendi temayülünü iyice yokla. Ve içinin sesine kulak ver. Hoşlanmadığın bir mesleğe girme ve şüphe etme ki iş ve mesleklerin hepsi iyidir. Elverir ki, sen tuttuğun mesleğin adamı ol. Fakat mesleğinin adamı olman için, onu sevmen ve severek çalışman lazımdır. Çünkü, tekrar edeyim ki, muvaffak olmanın sırrı, işinde severek çalışmaktır. İnsan, kendi sevmediği ve gönlünün çekmediği bir iş ve mesleği, zaman ile sever görünse de hakkıyla sevemez. Ve gönlü daima sevdiği meslekte kalır.

İlave edelim ki bir zamandan beri üniversite fakültelerine ve yüksek mekteplere talebe alışta resmi makamlarca tutulan sakat bir kontenjan usulü gençlerin beğendikleri mesleği tutmalarına ayrıca engel olmaktadır. Tasavvur ediniz ki, eczacı bir babanın eczanede büyüyen bir oğlu, hazırladığı ve istikbal beklediği eczacı mektebine giremiyor da, buna edebiyat fakültesinin yolunu gösteriyorlar. Yalnız, şahsi istidatlar (beceriler) namına değil, memleket hesabına da körlük bu kadar olur.

Hülasa, kuvvet ve kâbiliyetlerine göre, tutamamak yüzünden heder olan enerji ve istidatları, bezginlik ve bıkkınlık içinde tükenen ömürleri düşündükçe; iş ve meslek seçimi bakımından henüz ne kadar geri ve iptidai bir durumda olduğumuzu daha iyi anlıyorum. Üniversite profesörlerinden birini tanırım ki, bana bir gün aynen, “Kitaptan ve okumaktan nefret ediyorum!” demiştir. Yine üniversitenin hekim profesörlerinden biri bir gün bana aynen, “Hekimlikten tiksiniyorum, bir hasta görünce tüylerim diken diken oluyor!” demiştir.

Feci bir şey ve bedbaht bir hayat değil mi? Fakat bu zavallıların kabahati, sırf yanlış bir hayat yolu tutturmuş olmalarıdır.”

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

9 Yanıt

 1. burak dedi ki:

  psikolok olmak istiyorum ama çevremdekiler bana senden olmaz diyorlar gerçekten güzel sesim var şarkıcı olmak istiyorum bende şaşırdım ne olacağımı yardımcı olursanız sevinirim

 2. kazım dedi ki:

  “Herkes tarafından meslek olarak kabul edilen” mesleklerden hangisine ilgin varsa onu seç derim.

 3. GİZEM dedi ki:

  bende psikiyatris olmak istiyorum ne var bunda çok güzel bir meslek insanların sorunlarını dinlemek çok güzel ve tabi bu sorunlara çözüm bulmakta psikolok olma kararından vazgeçme kalbinin sesini dinle
  LÜTFEN 🙂 🙂 🙂

 4. tuba dedi ki:

  bence mükenbel bişey ama ben aradıgımı bulamadım ama yine mükenbel

 5. oğuzhan dedi ki:

  bende general olmak istiyorum. çünkü generallik çok güzel bir meslek.terorislere karşı ayakta durmak istiyorum

 6. realist dedi ki:

  bende eczacılık istiyorum ama kararsızım
  yardımcı olursanız sevinirim

 7. sertaç dedi ki:

  biz burda iki arkadaşız ikimizinde öss sınavı çooooooook iyi geçti ama meslek seçiminde zorlanıyoruz.ben tıp okumak istiyorum arkadaş fizik tedavi ama üniversitede zorluk çekeceğimizden korkuyoruz ne yapalım.çevremizdekiler bunlar çok zor mesleekler dir diyorlar bizde biraz çekindik ne yapacağımızı bilmiyoruz kararsızız. lütfen görüşlerinizi yazın. sertaç&idris

 8. pınar dedi ki:

  ben çok kararsız kaldım sınıf öğretmenliğimi yoksa kamu yönetimi mi seçmeliyim diye bazıları kamuda iş yok bazıları da öğretmenlikler atanmıyor diyor yada hep doğuya veriyorlar aslında ben kamu yönetimini istiyorum acaba iş imkanı çok mu az özel sektör de çalışma imkanları nasıl

 9. hasan dedi ki:

  bende her sey oldum her türlü meslekte yer aldım 😀