Satrançboks mu? İyi misin?

Mutlaka duyunca böyle bir tepki vereceksiniz benim gibi. Kafa çalıştırmaya dayalı bir oyunla, en sert dövüş sporlarından birisinin aynı oyunda buluştuğu duyulmuş görülmüş şey mi?

Hem görülmüş, hem de duyulmuş… Nereden akıllarına gelmiş bilmiyorum ama Almanlar böyle bir “oyun” bulmuşlar. Bulduktan hemen sonra da satranççıları, boksörleri falanları filanları toplamış, oyunun kurallarını belirlemişler. Akabinde de Schachboxen (Ki İngilizce’si chessboxing, Türkçe’si de satrançboks oluyor.) gibi afilli bir isim koymuşlar, turnuvasını bile yapmışlar, yapıyorlar. Hatta amaçları da “dünyanın 1 numaralı düşünce ve 1 numaralı dövüş sporu olmak”mış.

Oyun toplam 11 rounddan oluşuyor. Bu 11 round’un 6’sı satranç 5’i ise boks. Bir satranç eli 4 dakika sürüyor. Roundlar arasında birer dakika dinlenme süresi veriyorlar. Bir boks round’u ise 2 dakika sürüyor.

Her ne kadar oyun fiziksel güçten yararlanmayı gerektirse de, Satrançboks “uzmanları”, bu oyunu kazanmanın yolunun satrançta bittiğinde hemfikirler.

Bu kadar açıklama yeter herhalde. Şurada da resmi siteleri var, ilgisini çeken ziyaret edebilir: http://www.wcbo.org/

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...