Apple’ın Akıbeti ve iPhone 5S Üzerine

Apple’ın Akıbeti ve iPhone 5S Üzerine

Akıllı telefon savaşı kızışıyor. Artık tek bir lider yok. Hemen her markanın daha üstün olduğu yönleri var. Bu da kullanıcılar için ihtiyaç ve amaca uygun tercih yapma imkanı sağlıyor (her ne kadar marka ve model saplantısı son sürat devam etse de). Geçen günlerde satışa sunulan iPhone 5s bir kısım insan için sabırsızlıkla beklenirken bir kısım içinse hiç de önemsenmedi. Bu önemsemeyenlerin bazıları koyu Samsung ya da başka bir marka tutkunu iken bazısı da hali hazırda bir iPhone kullanıcısı.

Steve Jobs’tan sonrası Apple için sonun başlangıcı oldu diyenler, tasarıma ve sisteme katılan pek bir farklılığın olmadığına dikkat çekiyor. Ancak görünüşte de olsa değişikliklerin gerçekleştiğini savunanlar çoğunlukta gibi. En azından Apple mağazaları önündeki kuyruklar bunu gösteriyor. Haberlere konu olan ve rekor satışlara delalet eden bu uzun kuyruklar her zamankinden az değil. Ön sipariş vermemiş ya da uzun kuyruklara dahil olmamışsanız iki hafta kadar beklemeniz gerektiği söyleniyor.

… ve bütün bunlar Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7’de bulunan çeşitli buglara rağmen oluyor. Bu hataların en barizlerinden biri, Kanarya adalarında yaşayan bir asker tarafından fark edilen ve kilit ekranını by-pass edip şifre olmadan telefona giriş yapabilmeye imkan veren bir açık. Apple yetkilileri bu problemin giderileceğini söylemişler ama bir tarih vermemişler. Son güncellemede 80 güvenlik açığının giderildiği ama içlerinde parola hatasının yer almadığını belirtiliyor.

Bunca tartışmanın içinde yine de büyük bir ilgi gören ve 5’inden dış görünüş olarak çok farkı bulunmayan iPhone 5S’in kutusunun görünümü şu şekilde:

Apple'ın Akıbeti ve iPhone 5S Üzerine

Başlangıç düğmesi demek olan meşhur “Home Button”, eski bir teknoloji sayılan parmak izi okuma teknolojisiyle tarih olmuş gibi görünüyor. Düğme büyümüş ve üzerinde yer alan kare figürü kaldırılmış. Bu teknolojinin bir dönem Notebook’larda uygunlanmaya çalışılan ama sonradan vazgeçilen gereksiz bir özellik olduğunun söylenmesinin yanında, parmak izlerinin casusluk sicili kabarık Amerika’nın bir teknoloji şirketinin sunucularına gitme ihtimali de ayrı bir paranoyayı tetikliyor.

Yeni renk olarak altın sarısının eklendiği yeni model, yoğunluk sonucu siparişlere ancak Ekim ayında gönderilebiliyor. Amerika’daki satış ücret ve planları ise aşağıdaki gibi:

Apple'ın Akıbeti ve iPhone 5S Üzerine

Yeni bir Apple ürünü çıktığında günler öncesinden oluşan kuyruklara alıştık. İlginç olanı tüm dünya bu işi takip ediyor. Mesela Dubai’den bir adam için 7 bin dolara yer tutan mı ararsınız, sıraya girmek için öğrenci haliyle Norveç’ten kalkıp Londra’ya giden mi? Kimi yerlerde kuyrukların 1,5 kilometreye vardığı ifade ediliyor.

Resmi satış rakamları için hafta içini bekleyeceğiz ama ilk defa büyük bir pazar olan Çin ile aynı zamanda çıkmasını da göz önüne alırsak değerlerin yüksek çıkması oldukça muhtemel.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Zekeriya dedi ki:

    the yeni ayfonda:) da her ne kadar yazılım hataları olsa da apple bu hataları genelde çok kısa zamanda düzeltiyor. aynı hatalar androidde olduğunda güncelleme gelmesi çok uzun zaman alabiliyor. tabiki bunda apple’ın piyasada sadece 1(gerçi artık2 oldu (5c) ) modelinin olması da etkili tabiki.
    güvenlik demişken; yüksek çözünürlüklü parmak izi fotoğraflarıyla touch ID sistemini yanıltabilenler var 🙂