Piramitler nasıl iç edildi?

Eylül-Ekim 2006’da 3 yazıdan oluşan bir seri hazırladık, Piramitler nasıl inşa edildi? isminde. Yazımız, piramitlerde kullanılan taşların in situ (yerinde) yapıldığını anlatıyordu ve yazıda piramitlerin inşasıyla ilgili ilginç bilgiler yer alıyordu. Yazı Fransız Jeopolimer Enstitüsü’nün sitesinden tercümeydi. Bu yazı, o yazının internet macerasını anlatmaktadır.

Piramitler nasıl inşa edildi? Hem piramitler, hem yeni bir teori, hem de Türkçe… Hasılı popüler olması ihtimali çok yüksek bir yazıydı.

Türk blog camiası bu durumu fark etmekte gecikmedi. Wolkanca (Bu yazının yayınlanmasının ardından Wolkanca, e-mail’in kendisine ulaşmadığını belirterek ilgili yazıyı değiştirmiştir.) ve Ekaraot (Bu yazının yayınlanmasının ardından Ekaraot da, yazıyı sitesinden kaldırmıştır.) konuyu bloglarına taşıdılar. Aslında “konuyu” taşımadılar, “yazıyı” taşıdılar. 3 yazıdan oluşan seriyi bloglarında tek yazıda birleştirdiler. Üstelik sayfanın görünen bir yerine Opereysin’dan alındığını belirten bir yazı eklemeyi de düşünmediler. Her nedense 2 sitede de “Bu yazı opereysin.com dan alıntıdır.” yazdı ama, göze batmayacak bir yerde, yazının tam ortasında!

Ortada yayınlanmış, başta yayınlanmış derdinde de değiliz esasında. Yazının en başına kocaman bir “Bu yazıyı şuradan aldık” yazısı da eklenseydi, şöyle bir tepki verilmesi gayet makuldü:

“Yazı Türkçe mi? Türkçe… Yahu kardeşim, beğendiğin yazıya bağlantı verirsin, alıp buraya aparmaktan maksat ne?”

Maksat belli de, her neyse!

2 blogun aynı başlıkla yayınladıkları yazılar, kaliteli SEO çalışmaları sebebiyle (evet böyle yazınca karizmatik duruyor) Google’da orijinalinin bile üzerinde gösterilmeye başlandı.

Biliyor musunuz, iki site de utanmadan, sıkılmadan sayfalarındaki resimleri bile Opereysin’dan gösterdiler bir senedir! Muhtemelen 1 gb’ın üzerinde bandwith harcanmasına sebep oldular.

Neticede iki blogun ilgili yazıları da onlarca yorum aldı, binlerce kere ziyaret edildi. Hatta yazı, Wolkanca’nın en çok okunan yazıları arasına girdi, sadece Wolkanca‘da 29000 kere okundu.

Hatta forumlar bu konuyu tartıştı, o sitelere bağlantılar verdi.

Opereysin dışında herkes erdi muradına hasılı.

Opereysin.com’un buradan kazancı, yaşananları seyretmek oldu yalnızca.

İki siteye de yazılarda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istediğimize dair mailler yolladık. Dedik ki, “Madem aldınız yazıyı, bari görünür bir yere bağlantı yerleştirin.” Konuyu sizlerin önüne taşımamızın sebebi bu uyarımızın sonucunda yatıyor: Maillerimize cevap alamadık!

Birileri çıkıp “Eh kardeşim sizin amacınız güzel bilgilerin geniş kitlelere ulaşması değil de, sitenizin okunması mı yani?” derlerse, şöyle cevap verebiliriz:

Amacımız, herkesin her işinde emek harcadığı ölçüde yarar sağlaması.

Bir siteyi açıp yazıları kopyalamakla ne yazık ki emek harcanmış olmuyor.

Ve böyle bir yol deneyip, üstüne gönderilen maillere cevap vermeye bile tenezzül etmeyenler için ancak böyle bir başlık atılabiliyor:

Piramitler nasıl iç edildi?!

– Hımm… Bu başlık da sansasyonel durmuş. Kopyalasak işe yarar mı ki?

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

11 Yanıt

 1. bravo dedi ki:

  boşver sen bunlarınkisi saman alevi … bişey çıkmaz bunlarınkinden… Taklitler aslını yaşatır…

 2. BatoR dedi ki:

  Efendim bizim bir fikrimiz var. Belki siz de bu konuda muzdarip olduğunuz için belki bizimle de paylaşırsınız düşüncelerinizi.

 3. mustafa dedi ki:

  ben fikir mülkiyetine, yâni telif hakları denen şeye inanmıyorum. senin yazdığından faydalanan birisi bunun karışılığında sana belirlediğin bedeli ödemek zorunda değil diye düşünüyorum.

  ama buradaki mevzu telif değil ahlâk konusu. yâni başkasının emeğini kullanmaktan başka, kendi emeği olmayan şeyi kendi emeği gibi göstererek haksız îtibar elde etmek var. insan olan başkasından aldığı şeyi yan çizmeden ve yamultmadan dosdoğru şuradan aldım, şöyle ulaştım diye gösterebilmeli.

  bâzısı vardır soru sorulunca “bilmiyor” demesinler diye yalan yanlış cevaplar. bâzısı vardır başkasından öğrendiğini kendi fikri gibi millete satar ve kaynağını göstermeyi erkekliğine leke sayar. ben esas erkekliğin cevâbını bilmediği soruya “bilmiyorum, araştırıp öğreneyim öyle cevap vereyim” diyebilmek veyâ “bunu filânca yerden gördüm” diye mertçe söyleyebilmek olduğunu düşünüyorum.

  banka kuyruğunda sıraya riâyet etmeyen, kimsenin görmediği yerde her türlü haltı yiyen ve mikrofon uzatıldığında örnek vatandaş olan, bence çok ciddî mânâda “temel ahlâk eksikliği” olan bir cemiyetiz. bu hâdise bu gerçeğin yansımalarından sâdece birisi.

 4. wolkanca dedi ki:

  sevgili arkadaşım benim blogumdaki yazıda Bu yazı dizisi opereysin.com a aittir. diye bir yazı yazıyor. sen bunu benim blogumda o yazı seninkinden daha çok hit aldığı için yapıyorsan eğer o yazıya kocaman opereysin.com yazarım gelsinler senin blogundan okusunlar.

 5. victory dedi ki:

  Merhaba Volkan,

  Konuya şurada bir cevap verdim. Buraya taşımaya gerek yok.

  Mailin eline ulaşmadığını söylüyorsun. Maile cevap gelmediği için bu yazıyı yazdım. Mailin gönderildiği gözüküyor ama ulaşmadı diyorsan inanırım elbette.

  Yazının üstüne alıntı verdiğin yeri yazman ve resmi kaldırman yeterli. Çünkü resim bir başka sitenin bw’sini yiyor.

  Yazıyı verdiğin cevaba uygun değiştireceğim.

  Kolay gelsin.

 6. victory dedi ki:

  Bu sadece bir yazının alınması değilmiş meğer!

  Nasıl yorum yazmalıyım? – Wolkanca

  Yorumumu nasıl yazmalıyım? – Opereysin

  Şaşılası benzerlik!

 7. wolkanca dedi ki:

  bu nasıl yorum yazmalıyım şeysine yüzlerce örnek çıkartabilirim karşına. bir yerden görmüş olabilirsin biraz değiştirip kendine uyarlayabilirsin bunda kötü bir şey yok. saçma polimiklere girmek istemiyorum sadece okunmasını ve bir yerde yazılmasını istemiyorsanız sizde blogunuza yazmayın yada oraya yasal bir şeyler yazın ve insanların haberi olmadan haklarında atıp tutmayın. çok biliyorsanız gidin dergi çıkartın blog yazmayın.

 8. flightnumber_118 dedi ki:

  “komik” olmuş çok biliyorsanız dergi çıkartın. Elbette ki insanlar netten birşeyler görüp kopyalayacaklar ya da tercüme edecekler. Önemli olan bunun çok açık bir şekilde kaynak gösterilerek yapılmasıdır. Saatlerce uğraşıp çevirisini yaptığınız bir yazının bu şekilde kopyalanması sizi de rahatsız etmez miydi?

 9. wolkanca dedi ki:

  ben zaten kaynak göstermiştim yazdığımda siz önce konuyu okuyup anlayın sonra yorum yazın flightnumber_118 .

 10. victory dedi ki:

  Wolkanca ile ilgili konu kapanmıştır. Bu konu altına yeni yorum kabul etmeyeceğiz.

 1. 8 Haziran 2007

  […] Eylül 2006 yılında Opereysin’da piramitlerin yapım sürecine dair bir yazı dizisi yayınlandı (Piramitler nasıl inşa edildi? 1 2 3). Oldukça ilgi çekici bu yazı blogcuların dikkatinden de kaçmadı. Hikayenin bundan sonrasını Opereysin’dan dinleyelim: Türk blog camiası bu durumu fark etmekte gecikmedi. Wolkanca ve Ekaraot konuyu bloglarına taşıdılar. Aslında “konuyu” taşımadılar, “yazıyı” taşıdılar. 3 yazıdan oluşan seriyi bloglarında tek yazıda birleştirdiler. Üstelik sayfanın görünen bir yerine Opereysin’dan alındığını belirten bir yazı eklemeyi de düşünmediler. Her nedense 2 sitede de “Bu yazı opereysin.com dan alıntıdır.” yazdı ama, göze batmayacak bir yerde, yazının tam ortasında! […]