180 Gündür Buradayız!

180 Gündür Buradayız!

Opereysin.comOrman sakin görünüyordu. En dikkatli bakan bile, elindeki dürbünle etrafı gözetleyen keskin nişancıyı fark edemezdi.

Neden sonra hedefi görüş alanına girdiğinde, silahının dürbününü son defa ayarladı. Nefesini tuttu, içinden 3’e kadar saydı. İşin raconu sessiz saymaktı, yoksa ormanın bir köşesinde bağırsa bile sesini kimse duymayacaktı. Aralarında bir kilometreden fazla mesafe olan hedefi bile.

Sayma işlemi bitince bakışlarını sabitleştirdi. Tetiğe hafifçe dokundu. Silahın ucundan çıkan merminin hedefini bulduğundan emin olunca silahını indirdi. Cebinden küçük bir defter çıkardı, başardığı 180. işi simgeleyen 180. çiziği attı defterine, kurşun kalemle.

Bugün yan menümüzdeki istatistikler bölümüne bakanlar, şu yazıyı görecekler: “180 gündür buradayız!”

Opereysin.com, kendi belirlediği yazarlarıyla, 2 Ağustos günü yayına başladı, şöyle bir girizgah bırakarak.

Aşağıda; harcanan 6000 mb bandwith’in, sadece yazı yazmak için harcanan 160’dan fazla saatin, toplam 27000 ziyaretçinin hikayesi yer alıyor.

Kuruluşumuzun ardından 6 ay geçti. Geçen bu süre zarfında ne yaptık? İşte özeti:


193 Yazı, 95 Yorum
180 günde 13 kategoride 193 yazı yayınlandı, 95 yorum onaylandı. Ortalamamızın günde 1’den fazla olması, Opereysin’in okuyucularını metinsiz bırakmadığı anlamına geliyor bir bakıma.

Hitler/Ziyaretçilerimiz
Opereysin.com, ilk 6 ayda 27.000’den fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. En çok 17 Ocak 2006‘da 627 ziyaretçi tarafından ziyaret edildik. Ocak 2006 ziyaretçi ortalamamız 338 kişi oldu.

Ziyaretçilerimizin %98.3‘ü Windows ve yaklaşık %1‘i de Linux işletim sistemlerinden sitemizi ziyaret ettiler. Mac’le sitemizi ziyaret edenlerin oranıysa %0.2‘de kaldı.

Yine ziyaretçilerimizin %93.4‘ü MS Internet Explorer ile sitemizi ziyaret ederken, %4.5‘si Firefox’la, %0.5‘i Opera ile, %0.2‘si Mozilla ile ve %0.1‘i de Safari tarayıcılarıyla sayfalarımıza bağlandılar.

Arama motorları da sitemize ziyaretçi göndermede çoktan aza doğru şöyle sıralandılar: Google, MSN, Yahoo!, A9, DMOZ.

‘iq testi’ kelime grubuyla arama yaparak sitemizi bulanlar, arama motorlarından sitemizi bulanların toplamda %17,6‘sını oluşturdular.

Ziyaretçilerimizin %4‘ü sitemizi Sık Kullanılanlar‘ına ekledi.

Yine ziyaretçilerimizin sitemizde kalış ortalaması 309 sn (~5 dk) oldu.

Tasarım
Açık mavi ağırlıklı tasarımımızı yakın zamanda yenileyip, koyu mavinin hakim olduğu yeni tasarımla karşınıza çıktık.

Getirisi olsun diye sayfanın orasına burasına Google reklamları ekleyip okunabilirliği azaltmak yerine, sayfanın en altına küçük bir reklam yerleştirdik, dostlar alış verişte görsün hesabı.

Röportajlar

Şüphesiz, diğerlerinden en büyük farklarımızdan biri Röportajlar bölümümüzün yer almasıydı. 6 ayda 3 röportaj yayınladık. Bu röportajların 2’si tarafımızdan gerçekleştirildi. Ceviz.Net‘in kurucusu Şahin Gür Beyle ve Koridor oyununun yapımcısı Hakan Nehir Beyle yaptığımız sohbetler çok ilgi çekti. Gelecek 6 ayda da yeni röportajlar yapmayı planlıyoruz.

Karikatürler

Karikatürler bölümümüzde 22 karikatür yayınlandı. Üstelik bunların çoğu kendi üretimimizdi. Kalanları da Amerika’da yayınlanan karikatürlerin Türkçe uyarlamasıydılar. ‘Bunu görmüştüm baba ben!’ veya ‘Bilmemkim çizmiş bunu.’ tarzı cümleler kurulamadı haliyle.

Kodlama
Wordpress ile çıktığımız yolda, kodlama gittikçe ‘bizim’ olmaya başladı. Gerek CSS’i, gerek PHP kodlarını amacımıza uygun olarak düzenledik.

Yazarlar

4 yazarla yolumuza başladık. 4 yazarla devam ediyoruz. Geçtiğimiz 180 günde Opereysin 90, Victory 83, flightnumber_118 18 ve Seyyah-ı Fakir 2 kere yazdı. Bu günle ilgili düşüncelerini kendi ağızlarından öğrenelim isterseniz. Söz yine onlarda:

Opereysin
180 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Belki de bize öyle geldi. Ama bir şey kesin… O da bu müddetin dolu dolu geçtiği… Başlardaki umudumuz, mutluluğa döndü ve siteye daha sıkı sarılmamıza sebep oldu. Ununu birimiz kattık, suyunu birimiz, hamurunu birimiz yoğurdu, birimiz pişirdi. Ortaya hoş ürünler, çalışmalar çıktı ve çıkmaya da devam ediyor. Bütün bu kademelerde bizi yanlız bırakmayan değerli ziyaretçilerimize teşekkür ederiz. Nice 180’inci günlere…

victory

6 ay bir web sitesi için uzun bir süre. Genelde siteler ilk 6 ayı dolduramıyorlar. Veya şöyle söyleyeyim: Göstermelik siteler 6 ay dayanmıyor. Opereysin.com’da günlük yazı ortalaması 1’den fazlaydı. Bu yazıların arasında tercümesi var, webde ilk defa yayınlananları var, dersleri var. İşte bu farklılıklar Opereysin’i 6 ayda bir adım öne çıkarıyor. Daha nice 6 aylara!

flightnumber_118
“Acaba” ile başladı her şey, “neden olmasın’la ilk adımı attık ve “tutmayın bizi gümbür gümbür” le yolumuza devam ediyoruz. Web aleminin genç ve dinamik sitesi Opereysin.com bugün 180. gününü doldurdu. Blog olayına getirdiğimiz yeni solukla aynen devam diyoruz. Hayırlı olsun…

Seyyah-ı Fakir
Bütün okuyucularımıza teşekkür etmek istiyorum. İlk 6 ayda bile sitemize katılımları oldukça iyiydi. Diğer yazarlarımız da bu süreyi dolu dolu geçirdiler. Bir de kendime bakıyorum, 6 ayda 2 yazı, yakışmıyor. Klavyeyi en cimri kullanan yazar olmuşum. Halbuki diğer yazarlara o kadar söyledim, “Az yazın da ben mahcup olmayayım” diye 🙂 . Şaka bir yana, gelecek 6 ayda inşallah daha sık görüşeceğiz. Benden bu kadar, kendinize iyi bakın, Zaman Öğütme Makinesi’nden uzaklarda kalmayın.

The End
Opereysin.com, Hakkımızda bölümünde de yer aldığı şekliyle, farklı olmayı, vakit geçirtirken okuyucuya bir şeyler kazandırmayı hedef alıyor. Aynı niyetle yolumuza devam ediyoruz.

Bizimle kalın!

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...