Mars’tan Dünya ve Ay

Mars’tan Dünya ve Ay

Nasa’nın HIRISE teleskopu, Dünya yörüngesi dışındaki en gelişmiş teleskop. Bu teleskopla, Mars’tan Dünya’yı ve Ay’ı bir arada gösteren bir fotoğraf elde edilmiş. 3 Ekim 2007’de çekilen bu fotoğrafta, Dünya ve Ay yüzeylerinin ancak yüzde 50’si aydınlık görünüyor.

Araştırmacılar, Dünya ve Ay’ın tamamen aydınlık olduğu bir fotoğraf çekebilmek için Mars’ın, Dünya’ya göre Güneş’in ters tarafına geçmesi gerektiğini belirtiyorlar. Fakat bu durumda da menzilin uzun olacağı ve detayların kaybolacağı hatırlatılmış.

Fotoğrafta Dünya’nın sağ alt tarafında Güney Amerika görülebiliyor. Fakat Dünya’nın görünen yüzünün büyük bir kısmı bulutlarla kaplı olduğu için görüntüde yeryüzü şekilleri net olarak görülemiyor.

Fotoğrafın bu hali alması kolay olmamış. Bulutlar Ay’a göre çok parlak göründüğü için, saturasyonu değiştirmek gerekmiş. Kırmızı filtre resmi neredeyse tamamen, mavi ve yeşil filtre resimleri ise kısmen satüre edilmişler. 1

Sonuçta ortaya bu hoş fotoğraf çıkmış.

1 Filtreleme ve teleskop resimlerinin düzenlenmesiyle ilgili daha önce yayınlanmış hoş bir yazımız: Bu dünya resmi nasıl üretildi?

Image Credit: NASA/JPL/University of Arizona

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

1 Yanıt

  1. Astronot dedi ki:

    Güzel bir yazı…