EDEBİ ARAŞTIRMA DERSLER
KOMİK NET HAFİYESİ YAZ Bİ YERE *


İbrahim


61
YORUM
3
PAYLAŞIM
Şimdi opereysin.com'da: Paslanmaz Çelikler Paslanmaz mı?
Bu dünya resmi nasıl üretildi?Yanda gördüğünüz etkileyici resim dünyanın gece-gündüz çizgisini uzaydan gösteriyor. Peki bu resim gerçek olabilir mi? NASA’nın Earth Observatory (Dünya Rasathanesi) bölümü, bu sorunun cevabını arıyor. Resmin harika olduğu su götürmez, ancak gerçek olmak için sizce de biraz fazla güzel değil mi?

Bu ayrıntılı yazıda resmi yakından inceleyecek ve gerçeğin ne olduğunu delilleriyle bulmaya çalışacağız.

Bu harikulade resim (Resmin büyük boyutu), güneş ışığının vurduğu son çizgiyi gösteriyor. Güneş ışığının vurduğu son ülkeler -İskandinavya, Fransa, Mali, Fildişi Sahilleri- ve yeni karanlığa gömülen ülkeler -Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümü ile İtalya, Türkiye vs.- aynı resimde görülebiliyor. Resmi gördüğünüz anda aklınıza gelmiş olmalı: Bu resim gerçek mi? Öyle ya, böylesine net ve kayda değer bir fotoğrafı yakalayabilmek, en usta fotoğrafçıların bile harcı olmasa gerek.

Resme baktığımızda aklımıza gelen bir yığın sorudan bazıları şunlar: Bu bir fotoğraf mı? Fotoğrafsa uzaydan mı çekilmiş? Resim mi? Boyama mı yapmışlar? Yoksa acaba başarılı bir 3D animatörün inandırıcı bir çalışması mı?

Bu resmi yorumlayabilmek için gerekli ipuçları; okyanusun şeklinde, atmosferin netliğinde, yeryüzü şekillerinin gün ışığındaki ve karanlıktaki görünüşlerinde, ışık çizgisinin bulunduğu coğrafyada ve resmin perspektifinde bulunabilir.

İlk önce okyanusa bakın. Okyanusu yakından incelerseniz, kıta sahanlığı ve Orta Atlantik dağ silsilesiyle birleşen kırılım çizgileri de dahil olmak üzere, deniz tabanının görünür olduğunu fark edeceksiniz. Sahil tecrübelerinizi hatırlayın: Denizin tabanını görebileceğiniz en derin noktasında, derinliği ne kadardır? Görünebilirlik normal bir sahilde genelllikle 1 metreyle sınırlıdır. Karayipler gibi berrak sularda ise yaklaşık 10 metredir. Gerçekte, resimde aydınlık görünen okyanus parçasının ancak % 0,5’i 100 metre derinliktedir. Okyanusların ortalama derinliğinin 4000 metre olduğu göz önüne alınırsa, en hassas kameranın bile, sahile çok yakın bölümler ve istisnai sığlıklar haricinde denizin tabanını göremeyeceği kolayca anlaşılabilir. Işık derin okyanus suyuna yeterince nüfuz edemediğinden batimetri (okyanus derinliği) ölçümleri ancak gemilere yerleştirilen radarlarla, denizaltılarla ve radar altimetreleriyle uzaydan ölçülebilir. Bu bilgi daha sonra bilgisayar tarafından işlenir ve okyanus tabanının şekilleri ancak böyle anlaşılabilir.

Bahama Adaları
Bu resim Uluslararası Uzay İstasyonundan alındı. Bahamaların Beuthera Adası’nı gösteren resmin sol tarafında deniz birkaç adım derinliğinde. Sağ tarafta ise deniz çok derin olduğu için deniz tabanındaki şekiller görülemiyor.

Resimle ilgili ikinci ipucu: Bulutlar nerede? Dünya çok bulutlu bir gezegen ve herhangi bir zamanda dünyanın üçte biri mutlaka bulutlarla kaplıdır. Meteoroloji uydusu tarafından 37000 km yukarıdan çekilmiş Avrupa ve Kuzey Afrika’nın anlık bulut durumunu gösteren bir fotoğrafa bakın, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. (METEOSAT)Halbuki bu resimde bulut yok, bu da bize resmin, bölgenin farklı farklı fotoğraflardaki bulutsuz kısımlarının birleşimiyle oluşturulduğunu veya bulutlara rağmen görebilen aletlerle hazırlandığını gösteriyor.

Karanın görünümü, resmin kaynağıyla ilgili daha fazla iz bulmamıza sebep oluyor. Bitkilerin yetiştiği kısımlar yeşil ve çöller sarı. Bu gözlerimizle görebildiğimize veya fotoğraflarda gördüklerimize çok benziyor. Fakat yeşil bitki örtüsü barizce parlıyor. Bitkiler, yaprakları üzerlerine düşen ışığın yaklaşık %95’ini emerler. Bu sebeple uzaydan çekilmiş aydınlık fotoğraflarda, bitki örtüsünün olduğu kısımlar genellikle çok karanlık, hatta neredeyse siyah görünürler. Diğer taraftan, kızılötesine yakın ışık ‘Dalgaboyu kızılötesinden biraz daha uzun olan ve gözlerimiz tarafından görülemeyen ışık-, bitkiler tarafından yoğun olarak yansıtılır. Bitkiler, kızılötesine yakın ışıklarla çekilen fotoğraflarda parlarlar. Meteoroloji uyduları, yaklaşık 20 senedir kızılötesi veya kızılötesine yakın ışıklarla fotoğraflar çekiyorlar. Bu sürede, harika bulutsuz resim birleşimleri oluşturabilmek için yetecek kadar fotoğraf çekildi. Üstelik kızıl ve kızılötesine yakın bilgiler, renkli resimler oluşturabilmek için birleştirilebiliyorlar.

Apollo 17'den Dünya
Bu klasik fotoğraf 7 Aralık 1972’de Apollo 17 ekibi tarafından çekildi. Fotoğrafa dikkatli bakıldığında Sahra Çölü’nün altında kalan bölgenin karanlık olduğu görülüyor. Bunun sebebi, yoğun bitki örtüsünün ışığı yüksek oranlarda emmesidir.

Şimdi ışık çizgisine bakın. Karanlık taraftaki şehir ışıkları, gün ışığı alan şehirlerdekinden daha parlak! Bu tek bir resimle elde edilmiş olamaz, yapay ışıklar güneş ışığının yansımalarından her zaman daha karanlıktır. Bu sebeple kameralar gece çekimlerinde özel filmlere ve kayıt için uzun bekleme sürelerine ihtiyaç duyarlar. Kameralar ve bilimsel aletler, bir seferde sadece sınırlı bir parlaklık aralığını algılayabilirler. Bu yüzden bir fotoğrafta gündüze ve geceye ait detayları eş zamanlı olarak gösterebilmek imkansızdır. Bugün sadece bir uzak çekim aracı, Savunma Meteorolojik Uydu Programı (DMSP) Operasyonel Çizgi Tarayıcısı gece ışıklarının haritasını çıkarabilir. Bilim adamları Ekim 1994’ten Mart 1995’e kadar bu uydudan gelen bilgileri birleştirerek, şehir ışıklarını gösteren bir dünya haritası oluşturabilmişlerdir. Şehir ışıkları görüntüleri, yüzeye ait görüntüler içermezler, bu sebeple gündüz yüzey resimleriyle (Gece görünüşü izlenimi vermek için) birleştirilirler, ancak bu şekilde ‘dünyanın gece tarafı’ fotoğrafları oluşturulur. Daha sonra bu gece tarafı fotoğrafı, gündüz tarafı fotoğrafıyla birleştirilir, bilgisayar destekli bir ayırıcıyla ayrılarak gün ışığı çizgisi oluşturulur.

New York Işıkları
New York şehrinin parlak altın rengi ışıkları, Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından çekilen gece fotoğrafında görülüyor.

Dünya küre şeklinde olduğu için, gün ışığı çizgisi uzaydan her zaman yay şeklinde, veya direkt üzerinden bakıldığında düz bir çizgi halinde görülür. Fakat bu fotoğrafta, gün ışığı çizgisi şekil değiştiriyor. Resmin altına yakın kısımda düz olan çizgi, üst kısımlarda eğik. Gün ışığının şekil değiştirmesinin sebebi, dünyanın eğik yüzeyinin düz bir zemine yansıtılmasıdır, haritalardaki gibi.
Bu resmin kaynağına ait son ipucu, resmin çekildiği yer veya resimdeki görüntüyü verebilecek açıdır. Resimde yaklaşık 6500 km’lik bir bölüm görünmektedir. Uzay gemisi ve Uluslararası Uzay İstasyonu 375 km yukarıda uçarlar. Bu yükseklikte bile, bir kameranın elde edebileceği en geniş açıda yaklaşık 1500 km’lik bir alan görülür. Meteoroloji uyduları gibi uydular, 37,000 km yukarıda uçarlar ve dünyanın büyük bir bölümüne ait kapsamlı görüntüler elde ederler, fakat böylesi geniş bir açıdan dünyayı görebilen tek insan grubu, Apollo astronotlarıdır ve aya giderken bu kadar geniş bir alanı görme şansı bulmuşlardır.

Fransa
Fransa’nın Atlantik Okyanusu kıyılarını gösteren bu fotoğraf, uzay mekiği tarafından çekildi. Eğik açıyla çekilen fotoğraf, uzay mekikleri ve Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından çekilebilecek en geniş açılı fotoğraflara bir örnek teşkil ediyor.

Bu resmi dikkatle inceledikten sonra, resmin pek çok elemanın bir araya getirilmesiyle; farklı zaman ve yerlerde, çeşitli dalga boylarındaki ışıklarla (hatta sesle) pek çok araçtan elde edilen verilerin toplanmasıyla oluşturulduğunu öğrendik. Bütün bu bilgiler, bir bilgisayarda dünyanın ‘görülemeyecek’ bir fotoğrafını oluşturmak için birleştirilmişti. Bilim adamları genellikle bu tip resimleri -Bu tip resimlere canlandırma denir- karmaşık bilgileri yorumlamak ve kendi bildiklerini diğerleriyle paylaşabilmek için kullanırlar.
Resmin kendisi, Web tabanlı bir araç olan ve farklı perspektiflerden dünya fotoğrafları sunan Dünya ve Ay Gözlemcisi (Earth and Moon Viewer) tarafından üretilmiştir. Dünya gece ve gündüz fotoğraflarıysa The Living Earth tarafından sağlanmıştır.

Yazının İngilizce orjinali: “How on Earth was this image made?” by Robert Simmon (Earth Observatory-NASA)

Beğeneceğiniz Yazılar

61 Yorum Var

  mete 25 Temmuz 2006

  bence olan üstü fotoraflar daha yenilerini de görmek isterim yaptıgı calısmalardan dolayı NASA yı tebrik ederim

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  furk@n 15 Eylül 2006

  çok güzel fotoğraflar ben de böyle dünyayı izlemeyi isterdim.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mustafa 15 Eylül 2006

  biraz daha iyi fotoğraflar koysalar iyi olur:).

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Heptagon-Baklava 15 Eylül 2006

  Malum resim bence teorik olarak aynı açıdan çekilmiş bir kaç resmin detaylarının işlenmesi sonucu yapılmış. Ama her halikarda bu resmin güzelliği konusunda yapacak bir eleştrim yok :)

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  vsrda 22 Ekim 2006

  bence çok güzel

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  serkan 27 Ekim 2006

  çok ilgiç ve güzel bir ressim çok beyendim

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  fulya 1 Kasım 2006

  zuahahhah bu ne yaaaaaaaaaa

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ece 5 Kasım 2006

  resim yinede güzel olmuş sadece olayı gayet net bir şekilde vermişler ben beğendim

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  prenses 7 Aralık 2006

  eh işte idare eder resimler daha değişik olmalı

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  demet 13 Aralık 2006

  selam arkadaşlar ben demet benim dünya hakkında merak ettiğim çok şey vardır o yüzden bu tür sitelere bakarım acaba bana önereceğiniz bir site adı varmı varsa eğer söylerseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  bartu 14 Aralık 2006

  coook güzel site aamaa birazdaha ayrntılı bilgi olsun uzayla ilgili daha iyi olur

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  pelin 14 Aralık 2006

  bence harika resimler dünyayı böle görmek üstünde yaşamaktan daha güsel

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  @@@FuRKaN@@@ 17 Aralık 2006

  ben dünyanın nasıl bir güzellikte olduğunu çok merak ediyorum o yüzden arştırmaya başladım bazı yerlerde olağan üstü resimler buldum hatta öyle bir site buldum ki diünyanın neresini görmek ve dünyada nerde kamera varsa onlara bakıyordum ama şimdi o adresi unuttum aklıma gelirse mutlaka ama mutlaka giricem dünyayı arştırmak çok güzel birşey @@@FuRKaN@@@furkanozpolat44@hotmail.com

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  emrah 2 Ocak 2007

  daha güzel fotoğraflar olabilir ne bileyim dünyanın 7 kıtasını 7 ayrı karede gösteren bir faotoğraf çok hoş olurdu aslında

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  cihan abi 3 Ocak 2007

  abim uzaylıları bizim dükkana bekleriz

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  berrin 14 Ocak 2007

  ASLINDA BEĞENDİM AMA ÇOK EKSİKLER VAR YANİ ÇOK GÖZ ALICI DEĞİL DAHA İYİ OLABİLİRDİ OLSUN BUDA İDARE EDER BİR RİCAM OLUCAKTI UZAY İLE İLGİLİ DAHA DERİN BİLGİLER VERİRMİSİNİZ AMA EN ÇOK RESİM OLSUN LÜTFEN OK TEŞEKKÜRLER

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  filiz 20 Ocak 2007

  bence çok güzel.gece gündüzü dünya üzerinde böle yakından görmek.ama daha fazla bilgi olsa daha iyi olur.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  gözde 1 Şubat 2007

  bencede güzel resimler ama daha ayrıntılı ve değişik resimler olabilrdi.daha fazla görüntü fena olmasdı açıkçası.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  çiğdem 13 Şubat 2007

  bunları yani bu resimleri çok beğendim.tam aradığım resimler bu resimi öğretmen istediği için sizden buldum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  NuR@@@ 19 Şubat 2007

  Arkadaşlar sitenizi çoook beğendim bir ödevim vardı.Onu yapacaktım, bu
  siteden yararlandım.TEŞEKKÜRLERRR.:)Yalnız daha ayrıntılı olsaymış ; Güneş in Dünya nın Ay ın resimleri daha fazla da olabilirdi.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ceyda 22 Şubat 2007

  gerçekten süper resimleri çekenler süper çekmişler

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ceyda 22 Şubat 2007

  BENİM İÇİN HERŞEY TAMAM AMA YORUMLARI OKUDUM BÖYLE YAZILMALIYDI KOLAYSA SİZ YAPIN NASILMIŞ GÖRELİM

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  thıry henry 26 Şubat 2007

  süper resimler yaaaa. ama olursa birazda güneş ve yıldız resimleri olursa sevinirim.ama resimler süper hadi iyi resim çekmeler

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  selim 1 Mart 2007

  gerçekten harika bi çalışma hayran kaldım başarılarınızın devamını
  dilerim aydınlattınız bizi

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  CANANCEVİZ 2 Mart 2007

  MUHTEŞEM

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  tunahan karakaya 3 Mart 2007

  güzel resimler daha çok ürkütücü bazen bu mavi top un içindemiyim diye düşünce boşluğuna düşüyorum uzay boşluğu gibi oluyo

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ceren 3 Mart 2007

  en büyük hayalim coğrafya öğretmeni olmak ve siz beni daha da heveslendiriyorsunuz buna.resimler harika hele ki en baştaki muhteşem.tebriklerrr…..

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  betül 5 Mart 2007

  gerçekten çok güzel olmuş çalışmalarımız, daha değişik resimler de bekliyorum.başarılarınızın dvamını diliyorum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  zeynep 7 Mart 2007

  cok güzel olmuş ve harikulade aferi aferin….

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  DENİZ 8 Mart 2007

  vay be mükemmel

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  furkan engin 8 Mart 2007

  ben 10 yaşındayım sitenizdeki resimleri çok beğendim dünyamız geçekten çok güzel.değerini bilmeli……..

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  esra 9 Mart 2007

  siteniz çok güzel,çok beğendim ama az resim koymuşsunuz.biraz daha koysanız daha iyi olurdu.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  bilge 9 Mart 2007

  harika bu resimler fotoğraflar bende dünya güneş ve ay’a tutkunumdur.Küresel ısınmayı araştırıyordum.1 aydan beri ve hala çok detaylı sonuçlar elde edemedim.yakında türkiye Mısır’a dönücek bu da bizim için tehlikeli olucak belki kimse yaşıyamıcak susuz bir hayat nasıl olur tahmin bile edemiyorum.Bu resimler gerçekten muhteşem araştırmalarım devam ediyor.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ALPASLAN KENDİR 10 Mart 2007

  SIKILDIM DİYENLER: ŞU GÜZELLİKLERİN KIYMETİNİ BİLMİYOR,BU DÜNYADANDA ZEVK ALMIYORSANIZ, YAPACAĞINIZ TEK BİR ŞEY KALIYOR GERİYE…!DİĞER GEZEGENLERDE HAYAT ARAYIN….bol şanslar

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  IŞIL 10 Mart 2007

  bence çok güzel şeyler internette artık pek fazla bilgi bulamıyoruz veya da iyi,hoş ve keyifli siteler yok böye çalışkan arkadaşlarımızla bence Türkiye gurur duymalı…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  birsen 11 Mart 2007

  çok ilginç şeyler var çok begendim

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Muhammed Kurt 12 Mart 2007

  Ben 11 yaşındayım.Uzay ve fen bilimlerine çok ilgiliyim.Bize böyle bir imkan sağladıkları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Sık sık ziyaret edeceğim.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  KıvançKurbani 14 Mart 2007

  çok az resimler var ama beğendim biraz daha resim olsaydı tam süper olacaktı.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Muhammed Kurt 15 Mart 2007

  Bu site çok mükemmel.Bence o resim gerçek.Çünkü Dünya’nın her tarafı
  aynı anda Güneş görmüyor.Öyle bir çizgi olmak zorunda.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  sevilay 16 Mart 2007

  Küçüklüğümden beri uzaya karşı aşırı derecede meraklı birisiyim. bu ve buna benzer her türlü programları hiç kaçırmam. Sitenizi çok beğendim yanlız çok fazla resim konmamış biraz daha falza resimlere yer verirseniz çok sevinirim.
  Başarılarınız devamını dilerim.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mineçakmak 16 Mart 2007

  dünyavegüneş resimlerinin aydan görünüşünü istedim ama sadece dünyanın resmi geldi ve güneşin aydan görüşünü istiyorm lütfen onu da yayımlarmısınız….

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ecesarıgül 19 Mart 2007

  ben 11 yaşındayım fen dersini çok severim bizim dünyamıızn her tarafı aynı anda güneş görseydi her taraf gündüz olurdu ama böyle bi dünyamız olduğu için mutluyum siteye hergün uğrarım artık herkese sağlık sıhhat dilerim küçüklerimizin yanaklarından büyüklerimizin ellerinden öperim

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  tugrul 23 Mart 2007

  teşekkürler

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  elçin 29 Mart 2007

  Gerçekten çok beğendim.Fransanın Atlantik okyonusu kıyılarını uzay mekiği,tarafından çekilmiş çok güzel olmuş daha bilgi vermeniz dileğiyle…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  selena 1 Nisan 2007

  güneşin yanında dünya o kadar küçüktür ki güneş ve yıldızlar dünyadan büyüktür hee ben biliyorum derseniz ben bunu bilmiyenlere söylüyorum bilenler saten biliyodur hele şu büyükler çok dalga geçerler şuna bak daha yeni öğrenmiş diye aslında ben bunu birinci sınıfta öğrendim yaaaaa

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ferhat şeremet 14 Nisan 2007

  bende uzay mühendisi olmak hayalim sakarya anadolu lisesinde okuyorum ve amacım i.t.ü. yü kazanmak cunku bırtekl orada uzay muhendıslıgı var bu resımler super basarılarınızın devamını dılerım

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  melisa 18 Nisan 2007

  bu güzel dinyayı pisletmeyin pisletenleri uyarın bu güzel dünya ilerdeki nesillerede kalsın!!!

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  çiğdem koç 24 Nisan 2007

  uzay karanlık mı

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mahsum 15 Mayıs 2007

  Ben bu dünyanın nasıl oluştuğunu merak ediyorum. 1600 milyon yıl önce ne olduğunu olmadığını merak ediyorum. Eskiden nasıl bir dünyaydı merak ediyorum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  aleyna 18 Mayıs 2007

  güneş ay dünya resimleri

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  nurşah 27 Mayıs 2007

  resimler çok güzel ama biraz daha yakından çekilmiş dünya resimleri olursa dahada güzel olacak hoşçakalın

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  zafer 29 Mayıs 2007

  çok güzel

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  BERKANT/ŞEVVAL 4 Haziran 2007

  çok güzel ama resimleri biraz daha çoğalta bilirsiniz teşekkür ederiz

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  çağrı 10 Haziran 2007

  çok güzel bir site mütiş bu siteleri açarak dünyaya hayırlı birşeyler yapmış oluyoruz

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  DAMLA 20 Haziran 2007

  Ben bu sitayi çok beyendim 2.resim bana acayip geldi HERKESE SAĞLIK,MUTLULUK VE BAŞARI DİLERİM

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  NEŞET 3 Temmuz 2007

  çok güzel resimleri biraz daha çoğaltırsanız dah agüzel olurr başarılar

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  atarita castın 12 Temmuz 2007

  emeği geçenleri tebrik ediyorum.Harika bir şey.Çalışmaların devamını diliyorum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  hülya 12 Temmuz 2007

  aslında güzel.ama daha da etkileyici olabilirdi.sonucta dünya.yani o kadar güzel bir evrende yasıyoruzkı.satır satır yazmakla onu anlatamayız.görsellikte önemli..

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  crazyscrappy 22 Temmuz 2007

  Özellikle Bahamaların Beuthera Adası’nı gösteren resim beni çok etkiledi. NASA’ya katkılarından dolayı tesekkür ediyorum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  eyüp 2 Kasım 2009

  ben bu yerlere gitmeyi tercih ederdim ama nasıl???

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  doğukan 23 Eylül 2010

  ben ce çok güzel eğlencili bol fotoğraflı bi sayfanız var fen dersinde yardımcı ettiğiniz için çok teşekkür ederim ve sayfanızı taktir ediyorum ve tekrar yardımcı olduğunuz için teşekür ederim saygılarımı sunarım…..

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

Yorum yapın

Üyeyseniz, yorumunuzun sahipsiz kalmaması için giriş yapabilirsiniz (Değilseniz, neden üye olmuyorsunuz?) Yorumlar, onaydan geçmeden yayınlanmazlar.

Türkçenin doğru kullanıldığı yorumları seviyoruz. (Nasıl yazmalıyım?)

Yorum Ön İzleme: Denemesi Bedava

RASTGELE

GÜVENCE

MEKTUP

SOSYAL

POPÜLER

KUİZ

ÖNE ÇIKAN

VİDEO

SON KONUŞULAN

ARŞİV

1,944 yazı. Dile kolay...