Firefox’ta topacın 6 marifeti

Firefox’ta topacın 6 marifeti

Firefox'ta topacın 6 marifetiTipik bir bilgisayar faresinde 3 tuş vardır; sağ, sol ve topaç. Buna rağmen, günlük bilgisayar kullanımında en çok sağ ve sol tuşları kullanırız. Çoğu kullanıcı bilmese de, topaç da iş kolaylaştırıcı olabiliyor.

Buna örnek olarak Firefox‘taki marifetlerini gösterebiliriz. İşte size, topaçla Firefox kullanış kolaylığını sağlamanın 6 yolu:

Not: Bu yazı PC formatında hazırlanmıştır

Firefox topac marifet 11. İnternet sayfasındaki bir linke topaçla tıkladığınız anda, linkteki adres otomatikman yeni bir sekmede açılıyor. Bunun sayesinde sağ tuşa tıklayıp oradan “Yeni sekmede aç” diye uğraşmamıza gerek kalmıyor.
———
Firefox topaç marifet 22. Ctrl‘ye basılı tutarak topacı ileriye doğru döndürürseniz, internet sayfasındaki yazı fontları büyür. Topacı geriye doğru döndürürseniz, fontlar küçülür.

———
Firefox topaç marifet 33. Shift‘e basılı tutarak topacı geri döndürdüğünüzde girdiğiniz bir önceki sayfaya, ileri döndürdüğünüzde girdiğiniz bir sonraki sayfaya gider. Bu da internette dolaşmayı kolaylaştıran bir başka marifet.

____________
Burdan sonrakileri yapabilmek için, saklı ayarları değiştirmek için kullanılan about:config sayfasında ayarlama yapmanız gerekiyor. Bunun için adres çubuğuna “about:config” yazın. Karşınıza ayarlar; satırlar hâlinde ve true/false veya numara(0/1/2/…) değerleriyle çıkar. Bunlarda değiştirme yapmak için değerin üzerine tıklayın. true/false şeklindeyse kendi değişecek, numaralıysa yeni bir numara girmenizi için uyarı penceresi açacaktır. Değerini değiştirmek istediğiniz ayarı bulmak için arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Firefox topaç marifet 44. middlemouse.paste değerini true yapın. Bu; kopyaladığınız metni, topaca basarak yapıştırabilmenizi sağlıyor. Ctrl + v tarihe karışıyor demek yerinde olur herhalde.

———
Firefox topaç marifet 55. middlemouse.scrollbarPosition değerini true yapın. Bu; kaydırma çubuğunun istediğiniz bir noktasına topaçla tıkladığınızda, sayfanın direk oraya kaymasını sağlar.

———
Firefox topaç marifet 66. mousewheel.withaltkey.action değerini 1 yapın. Bu ayarlamadan sonra, Alt‘a basılı tutarak topacı ileri döndürdüğünüzde, bulunduğunuz sayfada, gördüğünüz kısım kadar yukarı çıkar; tersi işlemde aşağı inersiniz.

………..

Bu yazı 6 Tips to Supercharge Mozill Firefox with Middle Mouse Button yazısından tercümedir.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...