Bilgisayar nasıl tamir edilir?

Hepimizin başına gelmiştir: Bilgisayarlar bazen bozulur. Onlarsız kaldığımız o acılı günlerde 70’li yılların yaşam standartlarına mecburi bir dönüş yaparız: Fax’ı kullanır, bir yerlere sıkıştırdığımız aile oyunlarını çıkarırız.

Bu durumda 3 seçeneğimiz vardır: 1.si yeni bir bilgisayar almak, 2.si bu yaşam tarzına devam etmek ve 3.sü bilgisayarımızı tamire vermektir.

Bu üç seçenek içinde en pahalı, yorucu ve başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali fazla olanı 3. seçenek.

Bilgisayarınız bozulduğunda ilk yapmanız gereken şey, yeniden başlatmak. Hayır, kasanın önündeki aç tuşuna basmanızdan bahsetmiyorum. Makineye ulaşan elektriği tamamen kesin. Böylece makinenin rahat bir nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Bozuklukların sebeplerinden biri, yazıcılar ile bilgisayarların birbirlerinden nefret etmeleridir. Bilgisayar yazıcıyla konuşmaz, yazıcı bilgisayarı anlamaz, bilgisayar yazıcıyı duymaz falan. Bu durumlarda bilgisayarınız içlenir ve yeni bir printer ister. Sakın şımarmasına izin vermeyin, bir kere kabul ederseniz, gerisi gelir. Printer’ı makineden sökün, bakın problem nasıl da çözülüyor. Göz görmeyince gönül katlanır!

İnternet bağlantısının kesilmesi, bütün bilgisayar kullanıcıları için büyük bir korkudur.

Online olamıyorsanız, bilgisayarınızla uzmanlar gibi konuşmalısınız. Üzücü ama bilgisayar uzmanları genelde pek konuşamazlar, özellikle de insanlarla…

Teknik destek hatları, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek ve hangi hatayı aldığınızı sormakla başlayıp, sizi bilgisayarınızın parçalarını sökmeye kadar sürükleyeceklerdir. Gözünüzü kapatıp açtığınızda, bilgisayarınızın paramparça olduğunu ve telefonun öbür tarafındaki adamın orada olmadığını göreceksiniz.

Burada bölük pörçük anlattığımız sebeplerle, bilgisayarcı bir çocuğu çevrenizde bulundurmalısınız. Bu canavar çocuklar, bilgisayarınızın bütün problemlerini kolayca çözebilirler. Tek katlanılmaz tarafları, sürekli “Makinenin yedeğini al” uyarısında bulunmalarıdır. Bunun 2 sebebi vardır ve ikisi de insanı rahatsız etmeye yeter:

Birincisi, bu çocukların kendi hafızalarını da 30 saniyede bir yedekledikleri gerçeğidir ki, biraz önce ne yaptıkları arada kaynayıp gider. Sıklıkla döngüye girer, çıkamazlar.

İkincisi ise, bilgisayarınıza uygulayacakları işlemler sonrası, bilgilerinizin tamamen uçması ihtimalidir.

Siz siz olun, bilgilerinizi yedekleyin efendim!

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

11 Yanıt

 1. checka dedi ki:

  Bilgisayara birşey olunca bilgisayar bilen diye çevrede ün yapmış meşhur olmuş x aranır.Hele bi gel de bak denir.Abi sistem bilmemnesi ram in dayı kızına varmış,işlemci izizn vermeyinca kavga çıkmış gibi saçma sapan anlamadığınız sorunlar söyler ama yinede problemi çözerler.Mahallenizdeki ünlü abilere güvenin servise verince 3 ayda dönmüyor.

 2. Mehmet dedi ki:

  Vala ben, sadece ilk senemde servise veriyordum arızalandığında. Sonraları kendim tamir etmeye başladım. (bkz: ünlü abi)

 3. dilek dedi ki:

  ya benim istediğim şey bunlar değil bilgisayarın alt tarafında başlat yazan yerin sırasın daki herşey yukarı ya doğru kaymış ne yapmalıyım onu soruyorum.

 4. victory dedi ki:

  Çubuğun üst kenarını tutun ve aşağı doğru çekin. Düzelmeli.

 5. ceromi dedi ki:

  bilgisayarıma su döküldü ve tamire götürebiliceğim bi yer yok yakında ne yapmalıyım. kurutma makinesi ile içini kuruttum. bezle her yerini sildim. ama olmadı. lütfen yardım edin.

  • victory dedi ki:

   Su döküldükten sonra bilgisayarın devreleri yanmış olabilir. Bu durumda bir şekilde servisine götürmeniz en mantıklı hareket olacaktır.

 6. Neriman dedi ki:

  Laptopun CD kapağı açılmıyor.İçinde CD kaldı mı bilmiyorum.Nasıl tamir edildiğini bilen varsa lütfen yardım etsin.

 7. siraç dedi ki:

  bilgisayarımdaki her şey word pad öğelere tıklıyorum word pad i açıyo napmalıyım

 8. Büşra dedi ki:

  Bilgisayarima buyuk ihtimal virus girdi kasasi calismiyor icindeki bilgiler silinmeden nasil tamir edebilirim?

 9. pelin dedi ki:

  ben bundan istemiyordum mesela garanti belgesine bakmak format attırmak gibi yinede teşekkürler

 10. bilgisayar yaşamı dedi ki:

  Ben Format Attım