Sevgi

Sevgi

SevgiGün geçmiyor ki; şiddet haberleri duymayalım, okumayalım. Bütün dünyada yaşanan hâdiselerin yanında Türkiyemiz de bu olaylardan payını alıyor. Yetişkin biri olarak bu da beni çok üzüyor. Belki bunun sebepleri çok ama, bana en mühimi sevgisizlik gibi geliyor. Bütün anne ve babalara sesleniyorum; lütfen çocuklarımıza “sevgi”yi öğretelim. Bunun en etkili yolu, sizin de bildiğiniz gibi örnek olmaktır. Bir de onlara değer verdiğimizi belli edelim ki, onlar da problemlerini bizimle paylaşabilsinler.

İnanıyorum ki bütün anne babalar çocuklarını çok severler. Ama, ancak bazıları sık sık söyleyerek, ona zaman ayırarak belli eder sevgisini. Böyle çocuklar mutlu olurlar, şiddetten de uzak dururlar.

Haydi şimdi çocuklarımıza onları ne kadar çok sevdiğimizi söyleyelim. Onlar kaç yaşında olurlarsa olsunlar, inanın buna ihtiyaçları var.

Sevgi, kine ve nefretlere törpüdür,
Sevgi, kötülüklere settir, örtüdür,
Sevgi kalpten kalbe giden bir köprüdür,
Büyük küçük herkese lâzımdır Sevgi.

Sevgi, huzur ve mutluluğun başıdır,
Sevgi, mutlu yuvanın tatlı aşıdır,
Sevgi, bazen de bir sevinç gözyaşıdır,
Binbir türlü dertlere devâdır Sevgi.

Sevgi, gönülden gönüle giden yoldur,
Sevgi akıt gönlüne, gönlünü doldur,
Sevgi, bazen hasretle sarılan koldur,
Bu dünyada her şeyden güzeldir sevgi.

Sevgi, cıvıl cıvıl çırpınan kuştur,
Sevgi, çok güzeldir sevilmek çok hoştur,
Sevgi,yoksa kalbinde; o insan boştur,
Kalpte yanan bir ateş gibidir sevgi.

2 Yanıt

  1. Birisi dedi ki:

    Kalem tutan ellerinize sağlık
    Hayatın bir gerçeğini çok güzel ifade etmişsiniz. Sağlıklı bir ailede sağlıklı insanlar yetişir (İstisnalar kaideyi bozmaz). Eğitim ve terbiye önce ailede başlar. Topluma zarar veren tiplerin kaynağı ilgisiz aile ortamlarıdır. Baba vatan kurtarırken(!), anne konu komşu gezerken çocuk büyütülmez.

  2. Betül dedi ki:

    Anne-babalar çocuklarını sevmeli,bunu belli etmeliler ama hem sözleriyle hem de davranışlarıyla,çünkü biri olmadan diğerinin varlığını tam anlamıyla kavramak çok güç. Tabî ki sadece çocuklara gösterilen sevgi de yetmez, çevreye karşı gösterilen sevgi de önemli,böylece anne-baba sevgilerinin kısıtlı olmadığını göstermiş olurlar. Hem belki bunları öğrenirsek ve öğretirsek gün be gün bizi sarmalayan bencilliklerimizden de sıyrılma imkanı bulabiliriz.

    Bu arada,fotoğrafa bayıldım:)