IE’de buton genişliğini düzeltmek

IE’de buton genişliğini düzeltmek

Projelerinizin bir yerinde, Internet Explorer’da düzgün görünebilecek bir buton oluşturmaya çalıştıysanız, butonlarla çalışmanın ne kadar sıkıntılı olabileceğini fark etmişsinizdir.

IE butonun içindeki yazının çevresinde, diğer tarayıcılarda görüntülenmeyen ekstra boşluklar bırakır. Butonu ekleyeceğiniz çalışma alanı bu ekstra genişliği kaldırabiliyorsa, bu durumu çok da önemsemeyebilirsiniz ama, küçük bir alana buton sığdırmak istediğinizde bu ekstra pikseller canınızı sıkabilir.

Aslında Internet Explorer’ın, butonun içindeki yazının sağında ve solunda bıraktığı boşlukları, diğer tarayıcıların bıraktıkları boşluklarla eşitlemek için iki satır kod yeterli oluyor.

buton {
width: auto;
overflow: visible;
}

Bu iki satırı buton özelliklerine ekleyerek, yazının iki yanındaki boşlukları normale indirgeyebiliyorsunuz. Yalnız ne yazık ki bu ipucu, IE’nin butonun üstüne ve altına eklediği bir kaç piksellik ekstra boşlukları kaldırmaya yetmiyor.

Boşuna dememişler, “Buton kullanmayın, resim kullanın” diye…

Formlar ve butonlarla ilgili bir başka yazımız: Küçük formları nasıl daha erişilebilir yaparız?

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. 27 Temmuz 2008

    IE’de Buton Genişliğini Düzeltmek…

    Bilindiği üzere Internet Explorer butonun sağına ve soluna ekstra boşluklar koymaktadır, bu da butonun olduğundan daha geniş görünmesine neden olmaktadır. Bu yazıda bu sorunu nasıl giderebileceğiniz gösterilmektedir….