Firefox’ta eklenti kontrolü

Firefox’ta eklenti kontrolü

Firefox'ta eklenti kontrolüFirefox‘u Firefox yapan, eklentileridir çoğu kullanıcıya göre. Gerçekten de eklentiler, tarayıcıya pek çok yeni özellik kazandırarak, kullanıcıların işini kolaylaştırırlar. Buraya kadar her şey çok güzeldir. Binlerce Firefox eklentisinden istediklerinizi kurabilirsiniz bir kaç küçük hareketle. Fakat Firefox’un belki de en büyük sıkıntısı olan fazla sistem belleği tüketme problemi, burada da karşımıza çıkar, fazla eklenti yükleyen kullanıcıları bezdirir. Böylece performans düşer; kullanıcı, programı kolay kullanayım derken kullanamaz olur.

Firefox - Güvenli Kipİşte böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız; Başlat/Start > Programlar/Programs > Mozilla > Mozilla Firefox (Güvenli Kip/Firefox Safe Mode)‘i bulup tıklayın. Karşınıza “Firefox – Güvenli Kip/Safe Mode” penceresi çıkacaktır. Size, bu kipte, bütün ayarlarınızın, eklentilerinizin ve temalarınızın devre dışı durumunda olduğu müjdesini verecektir. “Güvenli kipte devam et”e tıklayıp varsayılan Güvenli kip ayarlarında kalarak tertemiz bir Firefox penceresine ulaşabilirsiniz. (Güvenli Kip penceresindeki seçenekler güvenli kip ayarlarında değişiklik yapmanızı sağlar. Seçtiğiniz değişikliklerin uygulanması için “Değişiklikleri uygula ve tekrar çalıştır”a tıklayın.)

Firefox - EklentilerDaha sonra Araçlar‘dan Eklentiler‘i seçin. Karşınıza çıkan “Eklentiler” penceresinde bütün eklentilerinizi, temalarınız ve güncellemelerinizi göreceksiniz. Gerekli görmediklerinizi etkisizleştirin veya kaldırın. Bu ayarlamalarınızın gerçekleşmesi için Firefox’u yeniden normal yoldan açmanız gerekir.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Firefox’unuzda bir hızlanma oluğunu göreceksiniz.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

1 Yanıt

  1. sorunlu_pc dedi ki:

    peki güvenli kipi nasıl iptal edebilirim?