Dünya’nın en soğuk yerleri

Dünya’nın en soğuk yerleri

“Soğuk, yurt genelinde etkisini sürdürüyor.” benzeri haberleri epeydir duyuyoruz. Aslında duymadan da, iliklerimizde kadar hissediyoruz bu soğuğu. Şu sıralar bir soğuyan bir ılınan bir hava durumu var. Lakin ılığı bile hafiften titretmeye yetiyor. Bir de Dünya’nın en soğuk yerlerindekileri düşünün.
___

Northice İstasyonu

Batı yarımkürenin en soğuk kısmı, Grönland’dır. Buna rağmen tarihsel olarak Avrupa’nın bir parçasıdır.

1954 yılının 9 Ocak günü, Northice(Kuzey buz) Araştırma İstasyonu -66°C sıcaklık rapor etti. Elbette, araştırmacılar pılı pırtı toplayıp evlerine gitmediler ama çok da rahat bir süreç geçirmemişlerdir.
___

Snag

Kanada’daki Snag kasabasında ortalama sıcaklık -30’larda. Kıtanın en soğuk yeri olan bu kasabada görülen en düşük sıcaklık ise -63°C. Orada nasıl yaşadıkları merak ediyorum doğrusu.

Snag soğuğu tam manasıyla yaşıyor. Buna en iyi örnek, havada donan buhar. Buna frozen breath diyorlar ki; donmuş nefes anlamına geliyor. Birini takip ederken pek zorlanmıyorlardır herhalde.
___

Yakutsk

Yakuti’nin, Sibarya’nın ve Dünya’nın en soğuk şehri olan Yakutsk’un ortalama sıcaklığı -50°C. 200 bin nüfusu olan şehrin sakinleri, arabalarını çoğu zaman açık bırakıyorlar, eve dönebilmek için. Yine bu şehirde, gözlük takmamanız konusunda uyarılıyorsunuz. Çünkü gözlük derinize yapışıyor ve çıkartmak istediğinizde… Neyse, gerisini tahmin edersiniz artık.

Yakutsk’ta yaşayanlar akşam astıkları çamaşırları, sabaha donmuş buluyorlar. Kolaylıkla kırılabilir kalıplara dönüşen çamaşırları kendi usüllerince kullanıma hazır hâle getiriyorlar.

Misafiri olduğunuz evde size kahve ikram edilirse ve ortamın soğukluğunu iyice anlamak istiyorsanız, dışarı çıkın ve bardaktaki kahveyi savurun. Yere kahve kristalleri halinde ineceğini görünce bir an önce evinize dönmek isteyeceksinizdir.

Not: Bu şehirde Türk kökenli köyler var. Onları bulabilirseniz geziniz kolaylaşabilir.
___

Verkhoyansk

Yakutsk’a 8 gün mesafede olan Verkhoyansk şehrinin sıcaklığı; ortalama -49 °C. Sert kış dönemlerinde ise sıcaklık -72°C’ye kadar düşebiliyor. Yakutsk’tan sonra ikinci en soğuk şehir olmalı.
Verkhoyansk’ta ulaşım gerçekten zor. Öyle ki civarda hiç karayolu yok(Yapılmasına gerek de yok herhalde, çünkü ertesi gün bel boyu karla kaplanır). Göller de donunca bu şehre ancak minibüs tipi araçlarla ulaşılabiliyor. Yol boyunca dikkat etmeniz gereken iki temel husus var. Birincisi motoru kapatmayın, ikincisi de kaybolmayın. Belli başlı yerlerde mamut dişine benzeyen büyük işaretler size yardımcı olabilir.
___

Vostok İstasyonu

Güney yarımkürenin en soğuk bölgesi, Antartika’dadır. Bu bölgedeki Rus araştırma merkezi, Vostok İstasyonu, 21 Temmuz 1983’te bölge sıcaklığını -89,2°C olarak rapor etti. Hayret! Orada durmuşlar, bir de rapor vermişler. Alışmışlar besbelli.

Bu yazının bir kısmı The Coldest Places on Earth‘ten tercümedir.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

7 Yanıt

 1. wolworin dedi ki:

  halimize bin şükür

 2. erdem dedi ki:

  halimize şükredelim

 3. Abidin dedi ki:

  Yani üzerimize birşeyler almakta fayda var.

 4. selim dedi ki:

  gerçekten bilgi kynagı

 5. BERİN dedi ki:

  KESKE ANTEPTE ÇOK SOGUK OLSA

 6. nurhakkı dedi ki:

  Allahım sana şükürler olsun

 7. rahman dedi ki:

  bence halimize sukredelim antartika -89,2 bu penguenlerin kurku donmuyomu