Google AdSense İstatistikleri

Google AdSense İstatistikleri

Google AdSenseAdSense, yeni yayıncıları için Newbie Center isimli bir bölüm açtı. Bu bölümde programla ilgili pek çok temel bilgiye ulaşabileceğiniz gibi, bazı istatistiksel verileri de görüntüleyebiliyorsunuz. Elbette kullanıcıları çok fazla etkilememek için bu sayıların geçtiği sayfalarda, sürekli “olabilir” ifadesi kullanılmış.

Google AdSense, kazanacağınız gelirle ilgili şöyle bir açıklama yapıyor:

“Web sitenizin günlük hitine göre kazanacağınız geliri tam olarak saptayacak bir formül bulunmasa da, bu bölüm kazanç potansiyeliniz konusunda gerçekçi olmanızı sağlayabilir. Örneğin, her 1000 sayfa gösterimi için 0.05 $ ile 5$ arasında bir gelir elde edebilirsiniz. 2006 yılında Business 2.0 dergisinde yayınlanan bir makale de bu sözümüzü doğruluyor: Google Adsense CPM değerleri ve otomatik sistemleri, 50 cent ile bir kaç dolar arasında kazanmanızı sağlıyorlar.”

Yine “efsanevi” çok kazandıran reklamlardan da bahsedilmiş:

“Yüksek kazandıran reklamların gösterimi kulağa hoş geliyor olsa da, bu tarz reklamların çok küçük bir kullanıcı kesimini hedeflediği ve daha az ilgi çekerek daha az tıklamaya yol açabileceği unutulmamalı.”

Google, “Büyük bir web sitesi için %1 tıklama oranı uygun kabul edilebilir.” diye ekliyor.

Google Adsense kullanıcı sözleşmesi, sitenizin reklam tıklanma oranlarının yayınlanmasını yasaklıyor ve varsayılan olarak sayfa başı tıklama oranlarını görüntülemenize izin veriyor. Böylece, bir banner için CPM ve CTR değerlerini görebilmek yerine, Google, bir sayfa için ortalama değerleri göstermeyi yeğliyor. Gerçek numaraları görmek için gelişmiş raporlara gitmeniz ve “show data by ad unit” bölümüne tıklamanız gerekiyor. Unutmamanız gereken bir nokta var: Google, domain ve subdomainler için bilgileri bölmüyor. Bu sebeple her siteniz için ayrı URL kanalları oluşturmanız gerekiyor. Toplam 200 kanal oluşturabiliyorsunuz ve bu kanalları eklediğiniz anda bilgilerini görüntülemeye başlayabiliyorsunuz.

AdSense ekranı

Google AdSense, bir reklama ait kilit bilgileri görüntülemenizi engelliyor. Bir reklam blokuna, bir domaine veya yönlendirene göre performansı görüntüleyemiyorsunuz.

Google Analytics’teki, AdSense ile entegrasyonu tavsiye eden şu blog yazısı işinize yarayabilir ama bu işlem şu anda pek de performanslı görünmüyor.

Bu yazı Google Operating System‘de yayınlanan Google Adsense Stats yazısından tercüme edilmiştir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.