Pan Images

Pan Images

Opereysin Fonksiyon TestiBundan sonra zaman zaman online servisleri inceleyen yazılara yer vermek istiyoruz. Değişik servisleri test edecek ve test sonuçlarımızı da burada yayınlayacağız. Elbette bu yazılarımıza yorumlarınızla sizler de katkıda bulunabilirsiniz.

İsterseniz ilk incelememize başlayalım.

Bir resim arama motoru düşünün. Arayacağınız kelimenin diğer dillerdeki anlamlarını da bulan ve hemen aramaya ekleyen. Üstelik yaklaşık 40 dili destekleyen.

Güzel olurdu değil mi?

Güncelleme: Bahsedilen web sitesi artık yayında değildir (2014).

Pan Images, tam da bu işi yapıyor. Sizi kendi dilinizdeki bir anasayfayla karşılıyor. Arama kutucuğuna istediğiniz kelimeyi yazdığınızda, eğer bu kelime bir kaç dilde kullanılıyorsa hangi dili kastettiğinizi soruyor. Tercih ettiğiniz dili seçtiğinizde arama sonuçlarına gidiyorsunuz. Sayfa ortadan ikiye bölünüyor ve bir tarafında Flickr sonuçları, bir tarafında ise Google Images sonuçları bulunuyor.

İsterseniz arama kutucuğuna istediğiniz kelimeyi yazdıktan sonra Çevir diyerek yalnızca kelimenin anlamını görebiliyorsunuz.

Yığınla eksiği var. Bir kere kendisine ait bir logosu yok. Bir dünya resmi kullanıyor.Sitede yer alan “PanImages ABD’nin Washington Üniversitesinin Turing Merkezi tarafından yayımlanan bir araştırma yazısına dayanan bir prototiptir.” bilgisi, tasarım için neden çalışılmadığını az da olsa açıklayabiliyor.

Arama Testi

Bu fikrin ne kadar işe yarayacağını görmek için basit bir kelimeyle arama yaptık.

Seçtiğimiz kelime kalem‘di.

Pan Images, Google Images ve Flickr’da “kalem OR قلم OR 铅笔 OR pencil OR crayon OR bleistift OR 鉛筆 OR lápiz” sorgusunu çalıştırdı.

Flickr 103,149 sonuç verirken, Google Images 4.590.000 sonuç verdi.

Flickr’da sadece kalem kelimesiyle sorgu yaptırsaydık, yalnızca 325 sonuç bulacaktık. Google Images ise 210.000 sonuç verecekti.

Fakat bu karşılaştırma yeterince gerçekçi görünmedi. Çoğumuz, arayacağımız kelimeyi Türkçe ve İngilizce olarak yapıyoruz. Özellikle Flickr gibi bir yabancı resim sitesinde yalnızca Türkçe arama yaptırmak pek de gerçekçi görünmüyor.

Bu sebeple aramamızı Türkçe ve İngilizce olarak “kalem or pencil” şeklinde genişletiyoruz.

Flickr: 79,032 sonuç

Google Images: 1,410,000 sonuç

Flickr sonuçlarımız Pan Images’ı kullandığımızda %30 oranında genişledi. Google Images aramalarımız ise %225 oranında büyüdü.

Sonuç

İsterseniz aramamızın sonucunu bir grafikte görelim.

Pan Images Test

Pan Images TestTestimiz, Pan Images’in resim aramalarında oldukça yararlı olduğunu gösteriyor.

Türlerine göre başarılı sayılabilecek bir fikir olması, artı bir özellik olarak dikkatimizi çekiyor. Tasarım konusunda oldukça başarısız olması ve arama motoru olarak kabul edilemeyecek olması puanını kırsa da ilgimizi çektiğini inkar edemeyiz.

Pan Images Opereysin Fonksiyon Testi’nden 10 üzerinden 7 alıyor (İlk testimiz olması sebebiyle aslında fazla da zorlamıyoruz).

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...